Deň, keď ho bude počúvať celá Amerika

Vrchol oficiálnej nominácie demokratického kandidáta príde dnes večer.

Obama chce presvedčiť aj voličov republikánov, že Amerika potrebuje zmenu, ktorú môže priniesť práve on.Obama chce presvedčiť aj voličov republikánov, že Amerika potrebuje zmenu, ktorú môže priniesť práve on. (Zdroj: SITA/AP)

Už večer bude mať Barack Obama jeden z najdychtivejšie očakávaných príhovorov v amerických politických dejinách. Keďže senátor z Illinois je prvým národným afroamerickým kandidátom na prezidenta a možno najuznávanejším rečníkom svojej generácie, tlak, aby povedal niečo jedinečné a pamätné, je mimoriadny.

Pomerne ľahký test

Obamova úloha je však oveľa jednoduchšia, než sa zdá. Musí urobiť to, čo urobil každý kandidát „zmeny“ od Franklina D. Roosevelta cez Johna Kennedyho až po Ronalda Reagana a Billa Clintona: koncipovať voľby ako jasný výber medzi zmenou a nemenným status quo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je to posolstvo, ktoré nie je ťažké definovať. Pre Obamu je dokonca podstatou jeho politickej príťažlivosti a volebného úspechu. Iba málokto z kandidátov v histórii USA stelesňuje rétorikou aj fyzickým zjavom pojem politickej zmeny ako on.

V čase, keď asi 80 percent voličov verí, že USA sú na zlej ceste, Obama má dobrú pozíciu, aby využil všeobecné roztrpčenie. A urobiť to môže takto:

Ak využije svoj politický náprotivok: práve tak ako Franklin D. Roosevelt mal Herberta Hoovera a Veľkú krízu; Ronald Reagan mal „nepokoj“ Jimmyho Cartera; či Bill Clinton Georgea Busha a hospodársky úpadok.

Obama má Johna McCaina a Bushove roky. Sotva by si mohol želať lepšie protiklady. McCain funguje vo Washingtone 26 rokov, pravidelne hlasoval tak ako Bush (najtrvalejšie neobľúbený prezident v dejinách USA) a pre pokročilý vek je opakom pojmu politickej zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

Najjasnejšie posolstvo

Obama a jeho spolukandidát Joe Biden už teraz pravidelne spájajú McCaina s odchádzajúcim prezidentom. Prepojenie Bush-McCain je zrejme najúčinnejším posolstvom.

Väčšina Američanov si už teraz myslí, že demokrati sú lepší ako republikáni v oblasti domácej politiky. Nehľadajú podrobnosti, ale skôr to, aký bude jeho prístup k vládnutiu.

Obama by sa mal vyhnúť slepej oddanosti Demokratickej strany. Pre stranu, ktorá sa spolieha na kompromis, by mal byť celoštátny konsenzus hlavnou politickou ašpiráciou.

Ako spojiť červenú s modrou

Obama by urobil múdro, keby zahral na strunu svojej ústrednej reči z roku 2004. Na demokratickom sneme sa ňou snažil preklenúť rozkol medzi Amerikou červených (republikánskych) štátov a modrých (demokratických) štátov. Bola to reč, ktorá odštartovala jeho politický vzostup.

SkryťVypnúť reklamu

Túžba po ukončení politickej rozdelenosti je hmatateľná a Obamov poststranícky jazyk bude v ostrom protiklade k čoraz negatívnejšej kampani, akú vedie jeho oponent.

Je tu však aj faktor strachu: Obama musí presvedčiť skeptických voličov, že môže byť vrchným veliteľom ozbrojených síl a že mu možno zveriť najvyšší úrad v štáte.

Zmena a relatívne neznámi kandidáti – nehovoriac o tom s druhým krstným menom Hussein – môžu pôsobiť desivo. Preto je pre Obamu kritické orientovať posolstvo zmeny na univerzálne a spoločné hodnoty Američanov. Svoj osobný príbeh musí naďalej podávať ako zásadne americký príbeh a uskutočnenie amerického sna.

Nezabudnúť na nádej. Keď Obama v januári vyhral demokratický výber v Iowe, použil slová, ktoré patria k najpôsobivejším, aké kedy vyslovil: „Po rokoch sa obzriete a poviete si, že toto bol ten okamih, toto bolo to miesto, kde si Amerika spomenula, čo znamená nádej... Nádej je stavebným kameňom tohto národa. Viera, že náš osud nie je pre nás napísaný, ale že ho sami píšeme, všetci muži a ženy, ktorí sa neuspokoja s týmto svetom, aký je, ktorí majú odvahu prerobiť svet na taký, aký by mal byť... Nie sme len zbierkou červených štátov a modrých štátov. Sme Spojené štáty americké. A v tejto chvíli, sme pripravení znovu veriť.“

SkryťVypnúť reklamu

Nádej na lepšiu budúcnosť a lepšiu Ameriku je určite jednou z najsilnejších politických emócií kampane. Bill Clinton to pochopil, keď vyhlásil: „Stále verím v miesto menom Nádej“. Pre Obamu sa zdá priliehavým sloganom „Sme pripravení znovu veriť“.

Autor: Michael A. Cohen

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 722
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 522
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 535
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 521
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 471
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 039
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 198
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu