KOŠICE, BRATISLAVA – Vláda včera spravila ďalší krok k obmedzeniu šedej ekonomiky. Premiér Mikuláš Dzurinda tvrdí, že v odhaľovaní tzv. čiernej práce má pomôcť vyššia angažovanosť polície a zriadenie pracovnej polície. Tá bude preverovať pracoviská, či na nich pracujú iba riadni zamestnanci, a v prípade iných zistení bude spolupracovať s ďalšími orgánmi.
Minister vnútra Ladislav Pittner nevidí dôvod zriaďovať špeciálnu pracovnú políciu: „Polícia má dostatok možností a spôsobov, aby zabezpečila represívnu stránku kontroly bez toho, aby bolo potrebné vytvárať ďalšie útvary.“ Minister však upozornil na nedostatočnú oprávnenosť polície konať v prípade odhalenia čiernej práce. „Ak zistíme, že podnikateľ zamestnáva ľudí načierno, musíme mať možnosť odňať mu licenciu. Týka sa to aj podpory tých, ktorí takto pracovali,“ podčiarkol Pittner.
Odstraňovať čiernu prácu by malo pomôcť aj zvýšenie sankcií zamestnávateľovi a prijatie osobitého zákona postihujúceho čiernu prácu. Podľa Dzurindu sa časť včera prijatých opatrení súvisiacich s kontrolou a represiami premietne aj do novely Zákonníka práce, ktorá už bola v parlamente na prvom čítaní.
Pomocnú ruku pri obmedzovaní šedej ekonomiky podávajú aj odbory. Ich celoslovenský snem sa včera zaviazal, že sa spolu s vládou zapojí do odhaľovania čiernej práce. Odborový predák Ivan Saktor povedal, že odborová centrála chce byť na všetkých úrovniach zamestnanosti akýmsi revízorom.
Názory na podiel nelegálne pracujúcich z celkového počtu evidovaných nezamestnaných sa výrazne rozchádzajú. Úrady práce registrujú približne 550-tisíc nezamestnaných a ministerstvo práce uvádza, že načierno pracuje ani nie 80-tisíc z nich. Iný názor má prestížna ratingová agentúra Moody‘s. Jej odhady sa pohybujú na úrovni 160-tisíc nelegálne pracujúcich. (tv, sita, kj, tasr)