BRATISLAVA – Jadrová energetika má už svoj boom z posledných desaťročí za sebou. Do roku 2020 by totiž odber jadrovej energie na svete mal vzrásť o osem percent. Vyplýva to z údajov americkej vládnej agentúry Energy Information Administration (EIA).
Významnejší podiel na svetovej energetike si jadro začalo získavať v 70. rokoch. V tejto dekáde sa svetová spotreba jadrovej energie zvýšila až o 700 percent.
V roku 1979 však rozmach v USA oslabila nehoda v elektrárni Three Mile Island. Nasledovala katastrofa v Černobyle v roku 1986. To odštartovalo vlnu verejných protestov proti tejto forme získavania energie, najmä v krajinách západnej Európy. Znížila sa preto aj dôvera investorov pre projekty v tejto oblasti. Rast jadrovej energetiky vo svete sa tak v 80. rokoch spomalil na 200 percent a v poslednom desaťročí spadol až na 20 percent.
Ďalší rast jadrovej energetiky možno podľa EIA očakávať najmä v rozvíjajúcich sa ekonomikách, kde sa v najbližších 20 rokoch predpokladá až dvojnásobné navýšenie jadrových kapacít. Najväčšia expanzia sa pritom očakáva v Číne, Južnej Kórei a Indii.
V rozvinutých krajinách západnej Európy, Severnej Ameriky, Japonska sa naopak jadrové kapacity znížia o 12 percent. Pokles na úrovni 16 percent sa očakáva v skupine krajín východnej Európy a bývalého Sovietského zväzu, kam EIA zaraďuje aj Slovensko. Podľa EIA nukleárnu energiu v súčasnosti výrába celkovo 433 reaktorov v 29 krajinách sveta. Z toho len v USA pracuje 104, vo Francúzsku 59 a v Japonsku 53.
Najvyšší podiel jadra na národnej energetike je vo Francúzku (75 percent). Slovensko patrí do skupiny krajín s podielom vyšším ako 40 percent, a to spolu s Belgickom, Bulharskom, Litvou, Slovinskom, Švédskom, Ukrajinou a Južnou Kóreou.
TOMÁŚ KURTANSKÝ