LONDÝN - Veľká Británia zavedie efektívnejšie metódy na zastavenie prílevu ilegálnych imigrantov, vrátane automatického odoberania odtlačkov prstov a röntgenových prístrojov na preverovanie nákladných áut vstupujúcich do krajiny. Informoval o tom včera britský minister vnútra Jack Straw.
Britská vláda už zaviedla pokuty pre dopravcov a dopravné spoločnosti podieľajúce sa na privážaní uchádzačov o azyl do Veľkej Británie.
Automatický systém odoberania odtlačkov prstov už viedol k zadržaniu niekoľkých osôb.
Röntgenové prístroje budú umiestňované aj vo Francúzsku, na preverovanie vozidiel ešte pred ich príchodom do Veľkej Británie, povedal Straw.
Colníci v anglickom prístave Dover našli minulý rok 18. júna 58 mŕtvych ilegálnych čínskych imigrantov v prehriatom kontajneri bez kyslíka, ktorý prešiel trajektom z belgického mesta Zeebrugge.
Britské úrady v minulom roku zaznamenali rekordných 76 tisíc žiadostí o azyl.
Skutočný počet je však oveľa vyšší, pretože ministerstvo vnútra vo svojich štatistikách uvádza len hlavných žadateľov. Ich rodinní príslušníci do tejto štatistiky zarátaní nie sú.
Pašovanie imigrantov sa stalo pre dobre organizované mafie multimiliónovým obchodom. Cesta za lepším životom na Západe sa môže vyšplhať až na 10 tisíc libier za jednu osobu. Imigranti z rozvojových krajín často do Británie cestujú vo veľmi zlých podmienkach niekoľko mesiacov.
„Každá európska krajina, vrátane Spojeného kráľovstva, čelí veľkým problémom vyplývajúcim z ilegálnych azylantov a zločineckých gangov, ktoré za nimi stoja. Musíme prijať potrebné opatrenia, aby sme sa s tým vysporiadali,“ povedal Straw.
V porovnaní s minulým rokom prišlo v marci o 13 percent žiadateľov o azyl menej, čo vláda považuje za pozitívny trend.
Azylová problematika sa však krátko pred predpokladanými voľbami opäť stala aj vážnou predvolebnou témou. Tieňová ministerka vnútra opozičných konzervatívcov Anne Widecombová oznámenie Jacka Strawa o sprísnení opatrení na hraniciach kritizovala ako predvolebnú propagandu. Konzervatívci pritom považujú opatrenia vládnych labouristov za nedostatočné a mäkké. „Ak sa pozrieme na to, čo sa skutočne deje, labouristi zatiaľ iba hovoria o opatreniach, ktoré sa žiadali spraviť už oveľa dávnejšie,“ povedala Widecombová.
Straw však takéto riešenia odmieta a konzervatívcom včera odkázal, že tento európsky problém vyžaduje aj európske riešenie.
Konzervatívci považujú problematiku imigrantov za jednu z dôležitých predvolebných kariet. Labouristi ich aj preto obviňujú z rasizmu a z neznášanlivosti, konzervatívci odpovedajú, že len obhajujú britské záujmy. Do popredia sa tak v posledných dňoch dostala aj téma britskej identity.
(tasr, r)
Pôvod žiadateľov o azyl
Afganistan 680
Somálsko 470
Irak 425
Srí Lanka 410
Turecko 355
Irán 295
Rumunsko 285
Juhoslávia 210
Čína 175
Pakistan 175
Česká republika 175
(údaje sú za marec)