
Prvý vesmírny turista, kalifornský milionár Dennis Tito včera na kozmodróme v kazašskom Bajkonure vztýčil americkú vlajku. Tito poletí spolu s ruskými kozmonautmi Jurijom Baturinom a Talgatom Musabajevom 28. apríla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. FOTO - REUTERS
Kalifornský obchodník, ktorý zaplatil Rusku asi 20 miliónov dolárov, aby mohol v sobotu odletieť na stanicu na palube ruskej lode Sojuz, podľa amerických predstaviteľov astronautiky tiež súhlasil, že v prípade zranenia nebude žalovať NASA ani iné kozmické agentúry. Tieto klauzuly spolu s ďalšími mali rozptýliť obavy, ktoré vyjadrila NASA a kozmické agentúry v Európe, Kanade a Japonsku. Podľa nich by kozmickí turisti ako Tito mohli nebezpečne rušiť posádku stanice.
Sám len v ruskej časti ISS
Šesťdesiatnik Tito sa pripravoval na let s ruskými kozmonautmi, ale nie s americkými, čo vyvolávalo pochybnosti predstaviteľov NASA i ďalších úradníkov o jeho schopnostiach uskutočniť napríklad núdzové opatrenia v amerických častiach stanice. Ak ho nebudú sprevádzať členovia posádky ISS, jeho pohyb sa bude obmedzovať len na ruské časti. Nebolo tiež jasné, kde by mal turista spať, ale Michael Hawes, hlavný správca NASA pre stanicu povedal, že ho možno uložia v Sojuze, ktorý bude napojený na jednu stranu kozmickej stanice, zatiaľ čo zvyšná posádka bude spať v module ruskej výroby s veľkosťou bežnej komory na metly alebo v kúte laboratória. Na stanici totiž žiadne spálne v pravom slova zmysle nie sú.
Rusi, ktorí sa nepodelia o Titov poplatok 20 miliónov dolárov so žiadnou inou kozmickou agentúrou, súhlasili, že do júna vypracujú kritériá pre ďalšiu prípadnú turistickú posádku. Tito môže letieť na stanicu ako „výnimka“, uviedol Hawes.
Lekcia pre Američanov
Plán prác posádky sa v čase Titovho pobytu zredukuje. Hawes s únavou v hlase konštatoval, že dohodu dosiahli počas posledných niekoľkých týždňov počas série intenzívnych telefonických konferencií za účasti všetkých partnerov v rámci kozmickej stanice. „Myslím si, že turisti v kozme sú nevyhnutnosťou,“ povedal novinárom. „Ide však o to, že sme nútení riešiť veci nepochybne skôr, než sme očakávali.“
Na otázku, či NASA nemá pocit poníženia zo strany Rusov, ktorí tvrdili, že majú právo priviezť na svojom Sojuze každého, koho si vyberú, Hawes odvetil: „Nie, vôbec nie.“ Dodal, že proces, ktorý otvoril cestu k dohode, bol „lekciou“. Zákony USA neumožňujú podľa neho turistom letieť do kozmu, ale povoľujú lety neprofesionálnych astronautov ako výskumníkov a ďalších.
Pôvodne mal letieť na Mir
Tito pôvodne uzavrel zmluvu, že poletí na palube Sojuzu na kozmickú stanicu Mir. Keď vyhlásili starnúci Mir za nebezpečný a zničili ho riadeným pádom, zmenili sa plány. Na ISS je však Rusko len partnerom. Keď Titovi ostatné krajiny bránili v lete, dvaja jeho ruskí kolegovia zorganizovali v rámci predletového tréningu v Johnsonovom kozmickom stredisku v Houstone jednodňový štrajk.
Tito v súčasnosti prechádza záverečným tréningom pred štartom z kozmodromu Bajkonur. Po dvojdňovej ceste Sojuzom by mal priletieť na ISS na budúci pondelok a ostať tam týždeň. (reuters)