BRATISLAVA – Ministerstvo financií chce „potrestať“ užívateľov neodkúpených bytov. Pripravuje novelu zákona, podľa ktorého ak si užívatelia do 31. mája budúceho roka neprevedú byt, v ktorom bývajú, do osobného vlastníctva, budú ho môcť kúpiť už len za trhovú cenu. Terajší zákon právo na prevod časovo neohraničuje.
Zmena pravidiel by sa nedotkla ani tak ľudí v obecných (štátnych) bytoch, ako členov bytových družstiev. Kým štátne byty v minulosti platil štát a ľudia ich dostávali bezplatne, bytové družstvá si na výstavbu bytov brali štátne úvery, ktoré dlhodobo splácajú. Výška ich nesplatených úverov dosahuje 7,5 miliardy korún.
Slovenský zväz bytových družstiev je presvedčený, že dôvodom terajšej novely zákona je úsilie ministerstva financií dostať sa čo najskôr k tejto sume. Ministerka Schmögnerová vo svojich vyjadreniach k dôvodom novelizácie takéto úvahy nepripúšťa. Povedala iba, že vlastníci bytov (napríklad družstvá, obce) už nebudú mať po máji 2002 zo zákona povinnosť odpredať byty do súkromného vlastníctva, ale táto možnosť zostane.
Faktom zostáva, že keby novela prešla, popohnalo by to väčšinu družstevníkov, ktorí sa zatiaľ nemali k tomu, aby požiadali o prevod a urýchlene splatili celý úver (anuitu).
Novelu zákona včera kritizovala strana Stred. Podľa jej zástupkyne M. Mochnáčovej „pri starších bytoch je anuita už len 20–30-tisíc, ale sú novšie sídliská, napríklad v Košiciach-Ťahanovciach, kde je anuita 400–500-tisíc korún, ktoré by ľudia museli okamžite zaplatiť. Takých bytov môžu byť tisíce“.
Ako hovorí predseda spomínaného zväzu V. Sekanina, „pri obecných bytoch novelu chápem. Štát sa logicky usiluje napraviť vzťah s nájomníkmi smerom k nákladovému nájomnému. Veď štát stále dopláca časť nájomného. Navyše – tieto byty získali ľudia zadarmo! Pri družstevných bytoch je to nespravodlivé a protestujeme. Nemáme dôvod meniť systém. Za cenu bytu považujeme, koľko stál v čase, keď ho občan dostal do užívania, povedzme 25–30-tisíc korún, a splácanie anuity bolo rozplánované nadlho, pri niektorých úveroch až do roku 2030. Bytové družstvá nebudú realizovať novelu zákona, ani keby bola schválená“.
(ru, jj)