Nemci sa boja zahraničných firiem

Nemecká vláda chce rozhodovať o tom, kto môže kupovať nemecké podniky. Bojí sa najmä agresívnych investorov z Ruska a Číny. Regulovať chce len vo výnimočných prípadoch.

Nemecký minister hospodárstva Michael Glos chce brániť domáci priemysel pred agresívnymi zahraničnými investormi, napríklad z Ruska alebo Číny.Nemecký minister hospodárstva Michael Glos chce brániť domáci priemysel pred agresívnymi zahraničnými investormi, napríklad z Ruska alebo Číny. (Zdroj: SITA)

LUXEMBURG. Nemecká spolková vláda schválila návrh zákona, ktorým chce sprísniť vstup investorov, ktorí nepochádzajú z krajín EÚ, Islandu, , Lichtenštajnska, Nórska či Švajčiarska do nemeckých firiem. Berlín sa obáva najmä štátnych fondov z Ruska, Číny a arabských štátov.

Nemecký federálny kabinet chce mať právo veta v prípade, že zahraničný investor zamýšľa získať viac ako 25 percent nemeckého podniku. Krité­riom pre prípadné veto spolkovej vlády je „ohrozenie verejného poriadku alebo bezpečnosti“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po horúcej diskusii

Berlínsky kabinet slovami spolkového ministra hospodárstva Michaela Glosa chce mať možnosť zakázať plánovaný investičný vstup zo zahraničia, keď „jestvuje skutočné a vážne zenie základného záujmu spoločnosti“. Návrh novelizácie zákona nestanovuje povinnosť príslušných zahraničných investorov hlásiť alebo dať si schvaľovať zamýšľaný vstup do nemeckej firmy, ale právo vlády skúmať určité investície.

Na začiatku tejto vládnej iniciatívy bola búrlivá diskusia o možnostiach investičných obmedzení pre štátne fondy z Ruska, Číny a arabských štátov. Berlínski politici dodnes majú strach, že tieto fondy by mohli prebrať kontrolu nad strategicky významnými nemeckými spoločnosťami, napríklad v energetickom sektore, a po ovládnutí podniku by sa neorientovali výlučne podľa ekonomických hľadísk, ale by vo svojich rozhodnutiach brali do úvahy aj politické záujmy štátu, ktorý je ich vlastníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Glos síce zdôraznil, že Nemecko naďalej víta zahraničných investorov a že návrh novelizácie zákona sa obmedzuje iba na „výnimočné prípady“. Napriek tomu sa vláda ocitla v paľbe kritiky.

Nesprávny signál

Spolkový zväz nemeckého priemyslu vyhlásil, že „Nemecko vysiela nesprávny signál“. Spolkový zväz nemeckého veľkoobchodu a zahraničného obchodu podčiarkol, že „vstup zahraničných investorov je už dostatočne regulovaný na národnej aj na európskej úrovni“. Liberálna komentátorka mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Heike Göbelová napísala: „Zákon sa môže stať pre Nemecko ako investičnú lokalitu bumerangom. Kapitál, ktorého nie je prebytok, sa môže začať vyhýbať Nemecku, ktoré nedisponuje prebytkom surovinových zdrojov. Tohto nebezpečenstva sa tunajšie hospodárstvo musí báť viac než možných škôd, ktoré by mohol zapríčiniť nepriateľsky zmýšľajúci investor“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Finančná gramotnosť? Väčšina netuší, čo by sa stalo, keby zomrel ich partner
  2. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci
  3. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá
  4. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou
  5. Fakulta managementu UK - možnosť štúdia vo svetových jazykoch
  6. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov
  7. Ako premeniť 50 € mesačne na desiatky tisíc – VELTY portfóliá
  8. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská
  1. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci
  2. Študenti sa učili od najlepších šéfkuchárov na Slovensku
  3. Fakulta managementu UK - možnosť štúdia vo svetových jazykoch
  4. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou
  5. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá
  6. Riaditeľ Budvaru: Ľudia poznajú rozdiel. Poctivý ležiak chce čas
  7. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov
  8. Najlepšia odmena za vysvedčenie? Kniha
  1. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 19 729
  2. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská 10 531
  3. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 9 059
  4. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 8 678
  5. Až 37 % vodičov škodí motoru. Riešenie je prekvapivo ľahké 7 640
  6. Nenápadná, ale výnimočná: Slovenská tyčinka s rodinným príbehom 6 229
  7. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom 5 893
  8. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou 5 157
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu