VARŠAVA, BRATISLAVA. Už je to čierne na bielom. Na poľskom území by malo byť od roku 2012 umiestnených desať protiraketových striel, ktoré majú chrániť Spojené štáty a ich spojencov pred útokmi nepriateľských rakiet.
VIDEO Reuters - Poľsko podpísalo základňu:
Dohodu slávnostne podpísali americká ministerka zahraničia Codoleezza Riceová a jej poľský kolega Radoslaw Sikorski.
Za účasti prezidenta Lecha Kaczyńského a premiéra Donalda Tuska sa včera najviac spomínalo slovo bezpečnosť. „Pomôže nám to vyrovnať sa s novými hrozbami 21. storočia,“ povedala Riceová. Znova zopakovala, že medzi najväčších strašiakov považujú Američania „darebácke štáty“ ako Irán či Severnú Kóreu.
Rakety na Varšavu
Rusko umiestnenie rakiet na území svojho bývalého najväčšieho satelitu aj naďalej kritizuje. Hovorí, že základňa je namierená proti Moskve a jej vznik zhorší vzájomné vzťahy medzi veľmocami. Rusi tiež pohrozili, že obrátia svoje rakety na Poľsko.
Americká ministerka aj včera povedala, že systém má obranný charakter a „nie je hrozbou pre nikoho“. Rakety nebudú mať nabité bojové hlavice. Ako napísal denník New York Times, obranný systém by bol navyše proti Rusom bezmocný. Desať striel je príliš málo, aby mohli zabrániť útoku oveľa väčšieho počtu rakiet, ktoré má Moskva k dispozícii.
Podobný americký štít už čiastočne funguje v Kalifornii
a na Aljaške. Američania ho vybudovali proti raketovým hrozbám Severnej Kórey. Irán zatiaľ rakety podobného doletu nemá.
Americké tajné služby podľa agentúry Reuters však odhadujú, že do roku 2015 by sa to malo zmeniť.
Vyčerpávajúce rokovania medzi Washingtonom a Varšavou trvali 18 mesiacov. Poľsko za umiestnenie základne na svojom území požadovalo rakety stredného doletu typu Patriot. Takmer stovku týchto striel, ktoré by mali chrániť najmä nebo nad Varšavou, napokon dostanú. Na uzavretie dohody mala vplyv aj situácia v Gruzínsku, kde sa aj včera nachádzali ruské jednotky.
Systém bude dopĺňať radar v českých Brdoch, o ktorom Američania s Prahou podpísali dohodu už v júni.
Poľský strašiak: Rusi
Poliaci zmenili po ruskej okupácii Gruzínska svoj názor a základňu začali podporovať.
V poslednom prieskume pre denník Gazeta Wyborcza až 65 percent ľudí ako najväčšiu hrozbu pre Poľsko označilo Rusko. Irán či Severná Kórea pritom straší len dvadsať percent Poliakov.
Ruský generál Anatolij Nogovicyn minulý týždeň oznámil, že krok Poľska nemôže „zostať nepotrestaný“ a že sa na sto percent stane cieľom útoku. Nepovedal či ruského.
Umiestnenie protiraketových striel musí ešte schváliť poľský parlament. Podľa denníka Rzeczpospolita by sa tak malo stať až po novembrových amerických prezidentských voľbách. Nový muž v Bielom dome môže zmeniť postoj v otázke protiraketového štítu. Kým republikán John McCain ho plne podporuje, demokrat Barack Obama je zdržanlivejší.
Protiraketový systém USA
Má chrániť americké územie a spojencov pred útokom rakiet s dlhým doletom.
Podobný systém, aký plánujú Američania v Európe, už funguje v Kalifornii a na Aljaške.
Radar v Čechách najskôr lokalizuje útočnú raketu. Jedna z desiatich striel v Poľsku ju zničí.
Kritici namietajú, že Pentagon nemá dôkaz, že dáždnik bude skutočne nepriestrelný. Rakety a terč sa budú približovať rýchlosťou až 24tisíc km/ h. (vas)