TBILISI, PRAHA. Rusi nechcú úplne opustiť Gruzínsko. Ako včera vyhlásil zástupca veliteľa generálneho štábu ruských ozbrojených síl, generál Anatolij Nogovicyn, armáda sa stiahne na územia separatistických republík Abcházska a Južného Osetska.
Stredom Gruzínska tak povedie front s osemnástimi ruskými stanovišťami. Viacero gruzínskych dedín sa ocitne pod kontrolou ruskej armády.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev včera v telefonickom rozhovore s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym sľúbil, že „odsun“ ruskej armády ukončia 22. augusta.
„Chápem, že si chcú odviezť nakradnuté veci vrátane záchodových mís, ale podľa mňa na to nepotrebujú až toľko času,“ povedal gruzínsky minister pre reintegráciu Timur Jakobašvili.
Rusi neskrývajú, že na území, ktoré obsadili, ničia gruzínsku vojenskú techniku. Podľa Nogovicyna ide o „vojenskú korisť“, a tá sa vraj nevracia.
Včera sa objavili nové údaje o obetiach juhoosetského konfliktu. Cchinvali zhodne s Moskvou tvrdia, že predovšetkým počas gruzínskej paľby zahynulo 1492 prevažne osetských občanov.
Vyšetrovací výbor ruskej generálnej prokuratúry zatiaľ zaregistroval len 133 obetí.
Gruzínci žijúci v Rusku sa teraz obávajú represií zo strany ruských úradov.
Svedčí o tom aj správa o dôstojníkovi ruskej armády gruzínskeho pôvodu, ktorého obvinili zo špionáže.
Deň predtým tajná služba FSB oznámila, že Gruzínci pripravujú v Rusku teroristické útoky. Údajne už zatkli 11 podozrivých Gruzíncov.
Česko pomôže Gruzíncom
Česká republika pošle na pomoc Gruzínsku 150 miliónov korún. Chce tiež presadiť zorganizovanie medzinárodnej darcovskej konferencie. Po rokovaní českej vlády to oznámil premiér Mirek Topolánek. Jeho kabinet odsúdil ruskú operáciu v Gruzínsku.
„Pokračujúca ruská vojenská invázia do Gruzínska, porušujúca medzinárodné právo, je neprijateľná,“ zdôraznil Topolánek. Podľa neho Česká republika podporuje suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť Gruzínska vrátane Južného Osetska a Abcházska.
(čtk)
Autor: Agentúra Epicentrum