VARŠAVA. Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová podpíše dnes vo Varšave so svojím poľským partnerom Radoslawom Sikorským dohodu o umiestnení amerického protiraketového štítu v Poľsku.
Radar patriaci k protiraketovému systému bude umiestnený v Česku.
Spojené štáty poskytnú Poľsku na zvýšenie bezpečnosti aj 96 rakiet Patriot. Práve Patrioty boli sporným bodom, pre ktorý nemohlo dôjsť k dohode – Varšava žiadala stálu prítomnosť, Washington chcel systém rotácie.
Patrioty vo Varšave
Podľa najnovších informácií však Patrioty nebudú umiestnené na severe krajiny – kde majú byť odpaľovacie silá, ale vo Varšave, presnejšie na severovýchod od hlavného mesta. ,,Táto lokalizácia má veľký strategický význam. Pri eventuálnom útoku zo severu a východu môžu rakety reálne ochrániť hlavné mesto,“ dodal generál Stanislaw Koziej. Spojené štáty chceli pôvodne, aby batéria chránila protiraketový štít na severe, poľská vláda to však vylúčila. Hoci Riceová a Sikorski dnes podpíšu dohodu, vládny kabinet vo Varšave zrejme počká s ratifikáciou zmluvy až do času prezidentských volieb v USA. Poľská vláda sa totiž obáva, že ak vyhrá demokratický kandidát Barack Obama, celá zmluva môže skončiť v koši. Obama nie je prívržencom protiraketového štítu v Poľsku.
Po vstupnom parafovaní dohody pred niekoľkými dňami však mimoriadne pritvrdila rétoriku Moskva. Rusko od začiatku tvrdí, že protiraketový štít je namierený voči nemu. Niekoľko dní znejú z úst ruských predstaviteľov hrozby, že poľské mestá sa stanú cieľom ruských rakiet a vojenské kontingenty v Kalinigradskej oblasti i v Bielorusku budú posilnené.
Poliaci sú už za
Postoj Poliakov k vybudovaniu protiraketového štítu sa v poslednom čase mení v prospech základne. Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky takmer 60 percent opýtaných považuje rozhodnutie o umiestnení odpaľovacích síl v Poľsku za dobré. 37 percent je proti.Vyše 50 percent Poliakov si tiež myslí, že po inštalácii štítu by mali byť v Poľsku prítomní aj americkí vojaci.