BRATISLAVA. Ján Chrbet a Stanislav Becík - to sú odvčera noví ministri vlády Roberta Fica. Chrbet (SNS) je ministrom životného prostredia, strieda Jaroslava Izáka, Becík (HZDS) ministrom pôdohospodárstva namiesto Zdenky Kramplovej.
Bývalý profesionálny vojak - teraz minister životného prostredia Chrbet, je zaujímavý nielen tým, že problematika životného prostredia je pre neho vzdialená, ale aj tým, že neodpovedá na otázky, ako splatil dlh štátu.
Poslanec SNS, ktorý sa do parlamentu dostal ako náhradník, nepovedal ani včera, z čoho splatili jeho firmy 375-tisícový dlh Sociálnej poisťovni. Podľa denníka Pravda dlh pritom splatili až v deň, keď sa Chrbet dozvedel, že bude ministrom.
Izákove kvázikauzy
Kauza klientelisticky prideľovaných dotácií jeho predchodcom Jaroslavom Izákom pre Chrbeta nie je dôvodom, aby mu nedôveroval.
„Boli otázky na mňa kladené, čo sa týka kvázi káuz na ministerstve. Budem s nimi oboznámený, potom podám vysvetlenie. V každom prípade pán odchádzajúci minister má moju plnú dôveru,“ povedal Chrbet.
„Čo sa týka mojej osoby, otázky budú zodpovedané na tlačovke, ktorú zvoláme po prebratí ministerstva,“ tvrdil o sebe.
Odpovedal iba na jedinú otázku - keď chcela novinárka od neho počuť niečo „ľudskejšie“. „Také ľudskejšie? No tak v každom prípade ako každý človek mám trému, idem do rezortu. Bola mi daná zodpovednosť a verím, že ju splním. Som rád, že som túto životnú výzvu mohol prijať.“
Dlhy Sociálnej poisťovni za zhruba 400-tisíc spôsobili firmy Tomo-Tech a Skywa. Ján Chrbet je podľa internetovej verzie stále spoločníkom Tomo-Techu a jeho konateľkou je Jana Chrbetová s rovnakým trvalým bydliskom ako minister. Je aj naďalej spoločníkom firmy Skywa, ktorá po tom, ako sa stal poslancom, zmenila konateľa.
Po otázkach o ministrovej minulosti stranícka hovorkyňa Jana Benková odpísala, že Chrbet prestal podnikať v roku 2006. Nie je podľa nej pravda, že minister odmieta prezradiť, z čoho zaplatil tento dlh.
„Dlh vyrovnali firmy, v ktorých Ján Chrbet dnes už nepôsobí. Záležitosť je teda vyriešená.“
Výbavička pre skinheada
Tomo-Tech sa podľa obchodného registra zaoberá aj obchodovaním s vojenským materiálom - napríklad s vyradenými vojenskými vozidlami.
Prevádzkuje zároveň internetový „army shop“, ktorý okrem bežného tovaru predáva aj oblečenie, ktoré je typické pre pravicových radikálov.
U Chrbetovcov si na internete môžu kúpiť obľúbené značky skinheadov - bundy a tričká značky Lonsdale a letecké bundy „bomber“ v rôznych farbách. Obchod predáva aj mačety, teleskopické obušky alebo oceľové hviezdice na hádzanie.
Podľa experta na novodobé hnutia Mateja Pavlíka bolo oblečenie Lonsdale najmä v 90. rokoch typickou výbavou stredoeurópskych neonacistov preto, že keď si skinhead na tričko tejto značky obliekol „bomberu“, bolo z neho vidieť písmená NSDA - teda skoro celá skratka strany Adolfa Hitlera.
Dnes podľa Pavlíka radikáli od tohto oblečenia skôr upúšťajú, keďže výrobca športového oblečenia Lonsdale investoval veľké sumy do reklamnej kampane, aby sa očistil od toho, že neonacisti ich výrobky obľubujú.