BRATISLAVA, PEKING. Libor Charfreitag hádže v tomto roku približne o meter, dva menej ako pred rokom. Osemdesiatku prehodil iba raz, vlani takmer na každých pretekoch. V Pekingu to potvrdil, dosiahol 78,65 m, v Osake na svetovom šampionáte 81,60 m.
V porovnaní s aténskymi hrami pred štyrmi rokmi klesol o jednu priečku. „Veril som, že aspoň jeden pokus poletí za osedmdesiat metrov. Čakal som najhoršie šiestu priečku. Účasť vo finálovej osmičke neznamená absolútny krach, ale je to také: ani ryba, ani rak,“ povedal Trnavčan.
Protestoval oprávnene
Charfreitag začínal súťaž kladivárov prvý. Úvodný pokus ho mal upokojiť. Kladivo dopadlo na hranicu 78,5 m, nad hlavou rozhodcu sa objavila červená zástavka znamenajúca neplatný pokus.
Náš kladivár začal okamžite diskutovať s rozhodcami, televízny záznam prešľap neodhalil.
„Obruč kruhu som necítil, viacerí, ktorí videli opakovaný pokus, mi tiež vraveli, že nešlo o prešľap. Bol som si istý, že bolo všetko v poriadku,“ vysvetľoval Charfreitag nezvyčajnú situáciu pre agentúru SITA.
„Preto som podal hneď protest s tým, že rozhodcovia ho prijali a vyhodnotia ho po súťaži. Takto som mal istých šesť pokusov bez ohľadu na to, koľký budem po tretej sérii. Na jednej strane ma to dosť rozladilo, ale na druhej aj upokojilo.“
Rozhodcovia pokus odmerali, ale podľa pravidiel nemohli povedať, koľko to bolo.
Na ôsmu priečku sa Libor dostal v druhej sérii (77,62 m), v užšom finále sa piatym hodom zlepšil na 78,65.
„Pocitovo som mal dnes najlepší druhý pokus pri rozhadzovaní, ktorým som prehodil 80 m, piaty tiež nebol zlý. S pribúdajúcim časom mi oťažievali nohy, strácal som energiu, aj keď pokusy boli technicky solídne. Nešlo to tak, ako by som čakal. Každým pokusom to bolo ťažšie a ťažšie. Cítil som sa na 80 metrov. Pocity však nie vždy zaručujú kvalitný výkon.“
Štartové číslo jeden vo finálovom poli nebral ako nevýhodu, ale ani ako výhodu.
„Ak by som však prehodil prvým pokusom 80 m a všetkých prekvapil, potom by bolo lepšie hádzať na úvod,“ uvažoval Charfreitag.
Chce aj do Londýna
Trnavčan by sa rád predstavil aj na olympijských hrách v Londýne o štyri roky. Dovtedy ešte môže výkonnostne dozrieť.
Sám si však uvedomuje, že štyri roky sú dosť dlhý čas.
„Uvidíme, čo bude. Olympijské hry v Londýne v mojich dlhodobých plánoch figurujú. Rád by som sa na nich zúčastnil a zlepšil svoje pekinské umiestnenie,“ zakončil Charfreitag. Vyhral Slovinec Primož Kozmus. Veľký favorit z Bieloruska Ivan Tichon po troch triumfoch na MS olympiádu opäť nevyhral. „Kozmusa som tipoval medzi adeptov na medailu, ale nemyslel som si, že sa niekomu podarí zdolať Tichona,“ komentoval Charfreitag.
Dobre išiel, horšie skončil
Slovenský reprezentant Matej Tóth došiel do cieľa na 26. mieste. O šesť miest vyššie ako v Aténach 2004. Za umiestnením na vlaňajších MS v Osake však zaostal o dvanásť priečok.
„S časom som spokojný. Ak by mi niekto pred pretekami povedal, že pôjdem 1:23 v tomto teple a podnebí, asi by som sa mu vysmial. Umiestnenie však nie je dobré, história sa nebude pýtať, v akom čase som prišiel do cieľa. Dnes sa našlo 25 lepších chodcov,“ komentoval Tóth pre agentúru SITA.
V Osake mu pomohlo, že viacerých špičkových chodcov diskvalifikovali. Aj pekinského víťaza Rusa Borčina a bronzového Austrálčana Tallenta. Tóth realitu chápe. „Za posledný rok som spravil progres o takmer tri minúty, súperi však o päť.“
Dve sklamania
Prekážkarka na 100 m Miriam Bobková nominovali na poslednú chvíľu. Honba za lepšou formou po dvojmesačnej prestávke zavinenej zranenou pätou bola márna. Slovenská rekordérka mala nedostihnuteľne slabý štart. Táto strata sa dobehnúť nedala.
„Už dávno som nemala takú zlú reakciu. Chcela som si svoju prvú a poslednú olympiádu vychutnať, ale toto som vôbec nečakala.“
Bobková skončila v rozbehu posledná. Rovnako zle skončil v kvalifikácii výškar Peter Horák. Prekonal len 215 cm, limit bol 232 cm.
Autor: pf