BRATISLAVA. Hlboko veriaci človek, ktorý sa nebál prejaviť názor ani v krutých 50. rokoch, keď skončilo mnoho oponentov komunistického režimu na šibenici. Tak hodnotí Ladislava Pittnera, ktorý zomrel v piatok večer vo veku 74 rokov na zlyhanie srdca, väčšina jeho politických spolupútnikov.
Pravú tvár totality spoznal Pittner už v roku 1951, keď ho ako 17-ročného uväznili pre údajnú protištátnu činnosť a špionáž. Rešpekt vzbudzujú aj jeho aktivity v tzv. podzemnej cirkvi, ktorá vošla do dejín 25. marca 1988. V Bratislave vtedy so sviečkami v rukách protestovali tisícky veriacich za náboženské a politické slobody.
Paralelná SIS
Politická hviezda Ladislava Pittnera začala stúpať po revolúcii. Najskôr zakladal KDH, s ktorým sa však v roku 2000 rozišiel – vstupom do Dzurindovej SDKÚ. Mnohí kresťanskí demokrati mu to dlho nevedeli odpustiť, s väčšinou však pre svoju dobrácku povahu vychádzal až do konca svojho života.
V rokoch 1990 – 1994 bol trikrát ministrom vnútra, významne sa podieľal na reforme bezpečnostných zložiek. Pittner bol tiež jednou z kľúčových postáv boja proti mečiarizmu, hovorilo sa, že okolo seba vytvoril aj tzv. paralelnú tajnú službu, ktorá monitorovala nezákonnú činnosť Lexovej SIS.
Po voľbách v roku 1998 sa stal po štvrtýkrát ministrom vnútra. Polícia pod Pittnerovým vedením začala vyšetrovať kauzy Lexovej SIS, ruky jej však zväzovali tzv. Mečiarove amnestie. Väčšinu prípadov prokuratúra alebo súdy postupne zastavili.
V roku 2001 Pittner z funkcie nedobrovoľne odišiel – špekulovalo sa, že Dzurindovi prekážal najmä jeho sklon vopred informovať aj o prípadoch, ktoré ešte neboli uzavreté. Pittner však na svojho straníckeho šéfa nezanevrel, naopak. A Dzurinda sa mu za lojalitu odvďačil funkciou riaditeľa SIS, ktorým sa stal v roku 2003.
Dzurindova skupinka
Pittnerovo pôsobenie na čele SIS sa spája najmä s tzv. kauzou skupinka. Mikuláš Dzurinda ako premiér pred piatimi rokmi obvinil vtedajšieho riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša a ďalších šiestich ľudí z ovplyvňovania verejných súťaží a „mediálnych kampaní“ proti jeho vláde.
Pittner ako šéf SIS pomáhal Dzurindovi rozpracovať Mojžiša, čo sám pred niekoľkými týždňami potvrdil v rozhovore pre Aktuálne.sk. „Existovali okolnosti, ktoré boli dôvodom, aby predseda vlády posúdil jeho oprávnenosť na previerku,“ povedal Pittner, ktorého v roku 2006 vo funkcii nahradil Jozef Magala.
Autor: vag