BRATISLAVA. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) odštartoval prípravy na výstavbu nového mediálneho komplexu za odhadovanú sumu 4,5 miliardy korún, do ktorého chce nasťahovať STV a Slovenský rozhlas, prípadne aj agentúru TASR.
Stavba má stáť v centre Bratislavy neďaleko novej budovy SND a rozostavaného luxusného komplexu Eurovea. Financovanie je naplánované na niekoľko rokov formou PPP projektu cez koncesnú zmluvu. Nie je vylúčené, že suma môže byť iná. „Je to vysoko pravdepodobná suma, ale konečná bude zakotvená až v zmluve,“ povedal hovorca ministerstva Jozef Bednár.
Zámer pred rokom odobrila vláda, návrh rámcovej koncepcie s harmonogramom by mala v krátkom čase schváliť a dať súhlas na štart verejných obstarávaní. „Výstavba komplexu formou tradičnej verejnej zákazky bez prenosu rizík z verejného sektora je finančne asi o 25 percent výhodnejšia ako zotrvanie STV a SRo v ich súčasných priestoroch,“ tvrdí ministerstvo.
Majetok nepatrí štátu
Spúšťa sa projekt za miliardy, na ktorý však štát ani ministerstvo nemá žiadne oprávnenie. Podľa zákona o STV aj SRo majetok je v ich správe a len ony s ním môžu nakladať. Aby ministerstvo mohlo hýbať s majetkom médií, plánuje zmeny v zákone, na základe ktorých chce majetok previesť do správy štátu.
STV a SRo v podstate zostanú bez majetku – projekt ráta s tým, že nová budova bude na 25 rokov v správe a majetkom investora. „Ministerstvo obom poskytne účelovú dotáciu na úhradu mimoriadnej splátky za prenájom komplexu,“ tvrdí ministerstvo.
Podpredseda Rady STV Peter Malec považuje za „nevídané riziko“, že na plných 25 rokov by STV a SRo nemohli využívať nielen vlastnú budovu, ale ani technológie. „Navyše podmienené tým, že by došlo k znárodneniu súčasného majetku STV a SRo, čo je v Európskej únii neprípustné,“ dodáva.
Aj Mediálny inštitút upozorňuje, že koncepcia je postavená na „extrémne silnej až centralistickej pozícii ministerstva“. Zároveň upozorňuje na viacero nedostatkov – napríklad na to, že konceptu chýba rozbor, čo moderné verejnoprávne médiá potrebujú.
Médiá v miliardovom biznise ostávajú bokom
Vedenie STV a SRo hoci sú v pozícii konzultantov, v skutočnosti nehrajú ani druhé husle. Hlavným projektovým manažérom stavby je ministerstvo kultúry. V radiacom výbore komplexu budú zástupcovia ministerstva a realizátora, ale nikto z vedenia a rád STV a rozhlasu.
Mediálny inštitút aj Malec upozorňujú na nevhodne vybraté miesto vo frekventovanom centre Bratislavy. Len pri zbežnom pohľade na katastrálnu snímku plánovaného komplexu je jasné, že STV si pohorší.
Ministerstvo miesto obhajuje. „Pozemok vkladá do projektu štát, čím sa celý projekt zlacňuje. Navyše, tento pozemok leží na jednom z najlukratívnejších miest v bratislavskom Starom Meste, hneď vedľa novostavby SND.
Práve blízkosť SND dáva priestor aj na vzájomnú synergiu viacerých národných kultúrnych inštitúcií a vytvorí z tohto miesta pravé kultúrne centrum,“ povedal Bednár.
„Stavať komplex v centre mesta, kde je budova poisťovne Allianz a pribudne Eurovea, novobudované výškové budovy Panorama City na Čulenovej ulici a stavebný blok Bottova - Továrenská je scestné a z hľadiska rýchlej dopravy nemožné,“ oponuje Malec.
Savický mediálny komplex nechcel
Súčasné vedenie STV nemá k plánom ministerstva žiadne výhrady, šéf stratégie televízie z predchádzajúceho vedenia Nikolaj Savický však upozorňoval na riziká, ale aj na chyby v jeho príprave.
V štúdii chýbali dôležité faktory. Napríklad, že v Mlynskej doline sa rozbehli veľké investície do prípravy digitálnych technológií, či to, že STV spravuje rozsiahly a nenahraditeľný archív. „Bez akejkoľvek zlomyseľnosti navrhujem, aby Rada STV v koordinácii s vedeniami STV a Slovenského rozhlasu zadala oponentúru k štúdii jednej z poradenských spoločností,“ povedal Malec.
Zemková s lacnejším riešením
Súčasné vedenie STV mediálny komplex víta ako grandiózny, rozhlas by radšej zostal v starom.
Návrh má podľa jeho šéfky Miloslavy Zemkovej logiku, keďže vychádza z nižších prevádzkových nákladov. Upozorňuje však na negatíva a riziká – dopravné, majetkové, funkčné. Negatívom podľa nej je, že sa rozdelí tím SRo, že koncertné sály, orchester, výrobné priestory, archív a knižnica ostanú v budove pyramídy na Mýtnej. „Navyše hrozí zaťaženie aj dnes preplnenej dopravnej štruktúry,“ hovorí. „Po vyvlastnení budov SRo a STV (asi zákonom) budú obe médiá platiť nájom v pyramíde a 25 rokov aj v mediálnom centre?“ pýta sa.
Stačia len úpravy
Je aj výraznejšie lacnejšie riešenie, tvrdí Zemková. Rozhlas by ponechala v súčasných priestoroch, nové pracoviská by sa vybudovali nadstavbou na Žilinskej, prepojili by sa s výrobnými pracoviskami v podnoži starej budovy a uvoľnili by samotnú pyramídu. Na tieto úpravy by podľa nej bolo treba 400 miliónov korún. „Rozhlas by sa nerozdelil, mal by moderné vybavenie, náklady na prevádzku budov by boli asi polovičné a všetky by zostali vo vlastníctve rozhlasu,“ povedala.
Lacnejšie riešenie vidí aj Malec z rady STV. „Televízia by opustením Mlynskej doliny stratila dispozične skvelo konštruovanú budovu na jedinečnom mieste z hľadiska strategického aj dopravnej infraštruktúry,“ tvrdí. Do obnovy budovy by stačila investícia okolo 600 miliónov.
Súčasné vedenie STV však plne podporuje projekt ministra Smeru. „Vízia je grandiózna, obe verejnoprávne médiá by získali nové, moderné priestory, kvalitnejšie pracovné prostredie, úspornejšiu prevádzku a supermodernú techniku aj technológie,“ hodnotí zámer šéf STV Štefan Nižňanský. Žiadne konkrétne negatíva pre SME neuviedol.
(hr)
![]() |
![]() |