BELEHRAD, BRATISLAVA. Je jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova porušením medzinárodného práva? Na túto otázku, ktorá dlhodobo trápi nielen svetových politikov, by mal odpovedať Medzinárodný súdny dvor v Haagu.
Na súd, ktorý rieši medzinárodné spory, sa so žiadosťou o stanovisko obrátila srbská vláda. Ako v piatok oznámil minister zahraničia Vuk Jeremič (na snímke Reuters), Belehrad príjme akúkoľvek odpoveď.
Srbsko chce, aby sa o Kosove hovorilo na septembrovom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, na ktorom sa zúčastnia všetky štáty sveta. Belehrad hľadá podporu pre svoj postoj, že Kosovo je stále súčasťou Srbska.
Iné si myslí 45 krajín sveta vrátane 20 členov Európskej únie. Táto skupina už uznala februárové odtrhnutie Kosova a s novou balkánskou krajinou pomaly otvára diplomatické styky.
Medzinárodný súdny dvor je orgánom OSN a rieši výhradne medzinárodné spory. Zaväzujúci rozsudok má iba vtedy, keď obe krajiny súhlasia so sporom. Aj preto jeho rozsudok nebude mať zaväzný charakter. „Má však silnú legálnu, politickú a morálnu váhu,“ povedal Jeremič novinárom.
Experti, ktorých oslovil portál bakaninsight.com, rovnako nepredpokladajú, že by negatívny rozsudok súdu v tejto veci prinútil krajiny, ktoré uznali Kosovo, prehodnotiť tento krok.
Odborník na medzinárodné právo Vladimir Djelič neočakáva, že súd vysloví jednoduché áno alebo nie. Ako povedal pre portál, negatívny rozsudok neznamená, že sa obe strany znova vrátia za rokovací stôl.
Autor: vas