BRATISLAVA. V mnohých obciach na Slovensku sa už viac ako štyri mesiace nemá kto naplno venovať miestnym Rómom. Pre nedostatok peňazí prišli o prácu najmenej desiatky terénnych sociálnych pracovníkov a ich asistentov.
Celoštátny program, na základe ktorého obce platili komunitných pracovníkov, sa skončil koncom marca a štát dosiaľ na ich činnosť nedal ďalšie peniaze.
Štát pochybenie nepripúšťa
Predseda Asociácie terénnych sociálnych pracovníkov Ladislav Babuščák odhaduje, že zo 600 ľudí, ktorí pôvodne pomáhali takmer 50-tisíc obyvateľom rómskych osád, mohlo v teréne ostať asi len 200.
Peniaze na jednotlivé projekty prideľuje Fond sociálneho rozvoja. Jeho riaditeľka Jarmila Tomšová ani ministerstvo sociálnych vecí, ktorému podlieha, nepripúšťajú žiadne pochybenie.
Ministerstvo „vyvinulo maximálne úsilie“ na to, aby tento program pokračoval, povedala Daniela Rodinová z jeho mediálneho oddelenia. Prečo obce museli prestať s pomocou Rómom, sa podľa nej treba spýtať ich predstaviteľov.
Kto je vinný?
V Rožňave museli prepustiť šesť z deviatich komunitných pracovníkov, v Sabinove štyroch zo šiestich.
Prednosta rožňavského mestského úradu Ján Štefan povedal, že „v rámci svojich finančných možností“ mohli platiť iba troch takýchto ľudí.
„Z reakcií typu, ak nemáme financie, nebudeme robiť terénnu sociálnu prácu vyplýva, že zatiaľ nie je reálny predpoklad jej udržateľnosti bez pomoci štátu tak, ako by sme si to predstavovali,“ hovorí Tomšová.
Fond v marci informoval, že obciam, ktoré budú v tejto činnosti pokračovať, nahradí peniaze, ktoré na to vynaložili od 1. apríla. Jeho riaditeľka preto nevidí dôvod na prepúšťanie komunitných pracovníkov. Na tom, ako dlho fondu potrvá, kým žiadosti o peniaze vyhodnotí, podľa nej nebude záležať.
Babuščák nesúhlasí. „Celý projekt funguje len vďaka entuziazmu starostov.“
Všetci čakajú
Obce peniaze potrebujú, aby mohli platiť pracovníkov, tí zasa musia živiť svoje rodiny a mnohí Rómovia si bez ich pomoci neporadia v každej situácii.
„V sociálnej práci je veľmi dôležitá kontinuita a istota. Ak títo ľudia nejakú službu mali a potom o ňu prišli, tak im chýba a pýtajú sa, prečo ju nemajú,“ vysvetľuje Babuščák.
Marianna Tobiašová zo sabinovského mestského úradu hovorí, že „dvaja ,komuniťáci' musia stíhať to, čo bežne robia šiesti“, takže sa už nemôžu naplno venovať jednotlivým rodinám. Teraz sa iba oni delia o približne 1600 Rómov.
V Rožňave ide až o 3500 ľudí. „Deviati pracovníci sú potrební,“ hovorí Katarína Valková, jedna z tých troch, ktorých si mesto môže dovoliť. Tvrdí, že sa napriek nedostatku síl snažia robiť to, čo Rómovia potrebujú.
Peňazí by sa obce mohli dočkať najskôr v septembri alebo v októbri. Fond podľa jeho riaditeľky už s nimi uzatvára zmluvy. Až potom im môže zaplatiť.
Babuščák o tom pochybuje. „Do dnešného dňa ani jedna zo 176 obcí, ktoré boli v programe, nemá podpísanú zmluvu.“