Štvrtok, 21. február, 2019 | Meniny má Eleonóra
VO VLÁDE KONČÍ PIATY MINISTER. TENTORAZ NA ŽIADOSŤ PREDSEDU HZDS

Mečiar vyhodil Kramplovú

Premiér odvolá ministerku Kramplovú z funkcie. Nahradí jú šéf družstva Stanislav Becík. Želá si to Vladimír Mečiar.

Zdenka Kramplová sa lúčila s ministerstvom pôdohospodárstva nerada, v práci chcela ešte pokračovať.Zdenka Kramplová sa lúčila s ministerstvom pôdohospodárstva nerada, v práci chcela ešte pokračovať.(Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Zmeny vo vláde Roberta Fica pokračujú. Po včerajšku končí ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová.

Premiéra o jej odvolanie požiadal predseda HZDS Vladimír Mečiar. Oficiálnym dôvodom je škandál okolo darcov HZDS, za ktorý Kramplová ako štatutárna zástupkyňa strany zodpovedá, a netransparentný tender na informačné technológie za takmer miliardu na jej ministerstve. Neoficiálne sa hovorí o mocenských hrách v hnutí a snahe ovládnuť ministerstvo pôdohospodárstva.

Najviac sa angažuje podpredseda strany a Kramplovej predchodca Miroslav Jureňa. Ten včera prebral funkciu Mečiarovho hovorcu, predseda hnutia na verejnosti nevystúpil. Exminister pôdohospodártsva vysvetľoval, prečo musí Kramplová odísť.

Fico významnejšie nedostatky v jej práci nevidí. „Stratila dôveru pána Mečiara a strany, ktorá ju nominovala. Za týchto okolností je jej ďalšie zotrvanie vo funkcii politicky neudržateľné,“ povedal premiér. Reš­pektuje tak koa­ličnú zmluvu, ktorá hovorí, že ministrov si navrhujú strany.

Kramplová premiérov postoj chápe. Inak vraj konať nemôže, ak nechce koaličnú krízu. Na svoje odvolanie však dôvod nevidí. Mečiar ju ešte v pondelok požiadal, aby odstúpila sama, odmietla to. Priznala tiež, že jej pred dvoma mesiacmi ponúkal miesto lídra kandidátky do eurovolieb. Aj to odmietla. Do zahraničia vraj odísť nechce.

Kramplová hovorí, že dôvodom na jej odvolanie nemôže byť škandál okolo darcov ani tender na jej ministerstve.

Zákazku dostala firma Columbex international, v ktorej orgánoch je podnikateľ Alexej Beljajev. Ten je zároveň v orgánoch firmy, ktorá HZDS požičala peniaze. Kramplová povedala, že to spolu nesúvisí.

Jureňa nežiada vyvodiť zodpovednosť len voči Kramplovej, ale aj voči hospodárovi strany Milanovi Urbánimu. Ten sa včera odmietol vyjadriť.

Kramplová zatiaľ zo strany neodchádza, nevie však, či k tomu nebude donútená. Jureňa je presvedčený, že rozkol v HZDS nehrozí.

Fico: Očakávam ďalšie výmeny

Zdenka Kramplová končí vo vláde ako ministerka. Pravdepodobne však končí aj v HZDS ako ústredná tajomníčka. O nej aj o hospodárovi Milanovi Urbánim rozhodnú orgány strany. Kramplová nevylúčila ani to, že odíde zo strany, povedala však, že určite zostane koaličnou poslankyňou.

To potešilo premiéra Roberta Fica, ktorý navrhne prezidentovi jej odvolanie čo najskôr. Novým ministrom bude na žiadosť HZDS Stanislav Becík.

Koaličná dohoda nepustí: musel konať

Premiér Kramplovú odvolal na základe koaličnej dohody. Tá hovorí, že ministrov si nominujú strany. S Kramplovou bol premiér pritom spokojný.

O pochybných darcoch HZDS vraj musí hovoriť HZDS, nie on. „Ako predseda vlády nezodpovedám za financovanie strán,“ povedal Fico. Odmietol, že SDKÚ kedysi za kauzu falošných darcov kritizoval oveľa razantnejšie ako teraz HZDS.

Sporný tender na ministerstve, ktorý je podľa ministerky v pozadí jej odvolania, podľa Jureňu preveria príslušné orgány, na ktoré sa obrátila aj Kramplová. „Počkajme si, čo povedia.“ Tender preveruje Úrad pre verejné obstarávanie, Kramplová hovorila aj s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Kramplová je piaty minister, ktorý vo vláde premiéra končí. Podľa Fica to neznamená, že si za ministrov vybral zlých ľudí. Nemyslí si ani to, že to vláde škodí.

„Minister obrany prevzal objektívnu zodpovednosť za veci, ktoré mu popáchali úradníci. V prípade pána Valentoviča išlo o odchod zo zdravotných dôvodov,“ povedal premiér. Odvolanie Jaroslava Izáka a Miroslava Jureňu nespomenul. Tí odišli pre podozrenia z netransparent­nosti. „Ak máme taký počet ministrov a uplynulo už viac ako 24 mesiacov pôsobenia tejto vlády, nezdá sa mi, že by to bolo nejaké zvláštne. Očakávam do konca volebného obdobia ešte aj ďalšie výmeny,“ dodal premiér.

Čo bude s HZDS

Ako sa včera ukázalo, hlavný Kramplovej protivník Miroslav Jureňa zatiaľ nepovedal, čo bude s Kramplovou a Urbánim ďalej. Otázne je, ako sa zachovajú ostatní poslanci.

Viacerí sa včera zatajovali a nezdvíhali telefón. Jureňa sa neobáva, že dôjde k ďalšiemu štiepeniu strany, ktoré ju môže opäť poškodiť. „Rozkol nehrozí. Pokiaľ budeme dôslední a budeme sa správať transparentne, tak môžeme svoje pozície len posilniť,“ myslí si exminister. Vo funkcii ministra pôdohospodárstva sa správal tak transparentne, že firmy blízke HZDS zarobili na zreštituovaných pozemkoch. Preto musel odísť. „Vždy mi záležalo na dobrom mene Vladimíra Mečiara, dobrom mene HZDS. To, čoho sme svedkami, je v príkrom rozpore s týmito našimi základnými cieľmi,“ vyhlásil Jureňa.

Politológ: V HZDS skončila

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Kramplová v strane končí. Nevylučuje, že o nejaký čas vstúpi do Smeru. Ten ju podľa neho bude určite lákať. Zaujímavé podľa neho bude, čo povie Milan Urbáni a aj ostatní poslanci. Vylučuje však, že by niekto z nich mohol proti Mečiarovi v HDZS uspieť.

„Doterajšie skúsenosti prípadných disidentov odrádzajú od toho, aby proti nemu bojovali,“ dodal Mesežnikov.

Monika Tódová
Čo stihli za deň

Predseda HZDS ráno požiadal premiéra o výmenu ministerky Zdenky Kramplovej

Kandidátom na ministra HZDS sa stáva Stanislav Becík, predseda družstva v Dvoroch nad Žitavou

Zdenka Kramplová oznamuje, že nemieni odstúpiť a odmieta, že by na minsterstve konala netransparentne

Robert Fico oznámil, že akceptuje návrh HZDS na odvolanie Kramplovej

Exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa vystupuje pred novinárov namiesto Vladimíra Mečiara a hovorí, že transparentnosť môže stranu len posilniť

SDKÚ: A čo Tomanová?

Z opozičných strán reagovala na odvolanie Zdenky Kramplovej iba SDKÚ. Ministerka pôdohospodárstva podľa nich opísala stav vo vládnej koalícii: „Mocenské boje záujmových skupín, politické intrigy v zákulisí, žalostný stav rezortov. Nie sme vôbec prekvapení,“ píše SDKÚ.

Premiér Robert Fico by mal podľa SDKÚ stále odpovedať na otázku „dokedy bude držať ochrannú ruku nad privilegovanou ministerkou práce Vierou Tomanovou“.


Požičal strane, vyhral

Vladimír Mečiar žiada odvolať Zdenku Kramplovú pre tender za miliardu korún. Ona hovorí, že zachránila poľnohospodárov. Inak by vraj nedostali dotácie.

Ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová včera novinárom sama povedala, že jedným z dôvodov jej odvolania je aj tender na harmonizáciu informačných systémov za takmer miliardu korún.

Ministerstvo tender nerobilo verejným obstarávaním, ale podprahovou metódou. Zverejnili výzvu, prihlásilo sa päť firiem a ministerstvo rokovalo s dvomi – s Columbex International a s firmou Ditec. Vyhral Columbex, vraj dal najnižšiu cenu. Za firmou je podnikateľ Alexej Beljajev, ktorý je aj za firmou, ktorá požičala milióny korún HZDS. Vyplýva to z ich výročnej finančnej správy.

„To absolútne, absolútne vylučujem,“ odpovedala Kramplová na to, či to spolu súvisí. „Neskúmala som, kto je v akej spoločnosti,“ tvrdí.

V dozornej rade Columbexu je podnikateľ Peter Lukeš. Zároveň je aj v Ditece. Povedal, že aktívny je už len v Ditece. Lukeša kedysi premiér Mikuláš Dzurinda označil za člena skupinky, ktorá škodí štátu a SDKÚ.

Kramplová hovorí, že klasické verejné obstarávanie vynechali aj pre krátkosť času. Tender by sa vraj mohol predĺžiť aj na dva­tri roky, ak by to prebehlo transparent­nejším spôsobom. Podľa nej všetko konzultovali s Úradom pre verejné obstarávanie. Ak by nekonali takto rýchlo, podľa ministerky hrozilo, že by Európska komisia neuvoľnila pre poľnohospodárov pätnásť miliárd korún. Časť projektu financuje aj ministerstvo financií.

Kramplová na otázku, či za jej odvolaním nie je to, že Vladimír Mečiar aj Miroslav Jureňa chceli, aby vyhrala iná firma, povedala, že k tomu sa radšej nebude vyjadrovať.

„Som presvedčená, že pán predseda aj pán Jureňa mali inú predstavu o riadení rezortu,“ dodala.

Uznala, že igelitky sú trošku divné

Kramplová sa za chybyv zmluve o prevzatí daru ospravedlnila. Peniaze vraj nikdy nevidela.

Zdenka Kramplová sa včera po troch týž­dňoch prvýkrát vyjadrila k sporným darom pre HZDS.

Uznala, že spôsob prepravy siedmich miliónov od dôchodcu Rudolfa Trávnička v igelitkách Tesco „je trošku divný“.

Trávniček však podľa nej nie je chudobný a peniaze mal. Igelitky od neho prevzal hospodár strany Milan Urbáni. Kto doniesol štyri milióny od podnikateľa Jozefa Oceľa, Kramplová nevie. Ani ich nikdy nevidela. Vraj len dostala príjmový doklad od ekonómky, nachystané zmluvy a o viac sa nestarala.

„Nechajme to na orgány republikového grémia,“ povedala o možnom vyšetrovaní. Stranícky orgán podľa nej všetko dostatočne preverí.

To, že dôchodca strane daroval milióny, nepovažuje za podozrivé ani Miroslav Jureňa. „Poznám taký prípad, u nás na dedinách sa dejú. Babka zdedila peniaze v Spojených štátoch a dala ich na kostol,“ povedal Jureňa.

Štatutár strany podľa Kramplovej ani nie je za hospodárenie strany zodpovedný. Namiesto neho sú to vraj ekonómka a právnik.

Darovacie zmluvy majú dátum podpisu v deň, keď bola ministerka na služobnej ceste v Bruseli. Podpisovalo sa podľa nej večer. To, že na zmluve mal byť notárom overený aj podpis Kramplovej, nielen darcu, zistila vraj až neskôr. Neupozornil ju na to ani ich právnik. „Za toto sa skutočne ospravedlňujem a priznávam si v tomto chybu,“ povedala. „V chvate pred Vianocami“ sa to však vraj stane.

To, že medzi darcami bol zaevidovaný aj Transpetrol, čo je firma so štátnou účasťou a zákon jej zakazuje podporovať politickú stranu, považuje Kramplová za chybu audítora. Spravil ju napriek tomu, že za audit podľa nej zobral veľké peniaze.

Darcom za milióny sa znovu poďakovala.

(mož, vev)

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 2. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 6. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 7. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 8. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 9. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 10. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 1. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 2. Štefánka by Pulitzer
 3. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 4. Konferencia - EU support for research
 5. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 6. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 7. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 8. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 9. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 10. Ako založiť spoločnosť v Rakúsku
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 19 641
 2. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 14 398
 3. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 13 979
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 8 402
 5. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 6 337
 6. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 5 183
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 4 339
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 916
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 3 228
 10. Štefánka by Pulitzer 2 844

Neprehliadnite tiež

Jozef Kuciak: Spočiatku som sa modlil, aby mi Janko povedal, či všetko robíme dobre

V Štiavniku sa niektorí ľudia pýtali, kto sa ospravedlní Troškovej.

Brat Jána Kuciaka Jozef Kuciak.

Minúta po minúte: Nielen Slovensko si spomína na Jána a Martinu

Vo štvrtok sa vo viacerých mestách konajú zhromaždenia.

Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyhnala na námestia naprieč Slovenskom desaťtisíce ľudí.
Archeologičku Martinu Kušnírovú a investigatívneho novinára Jána Kuciaka zavraždili tri mesiace pred ich plánovanou svadbou.
Vyhlásenie novinárov

Zabili nám kolegu. Nezabudli sme a nikam neodchádzame (vyhlásenie novinárov)

Pred rokom zavraždili nášho kolegu.

Martina Kušnírová a Ján Kuciak mali mať 5. mája svadbu.