BRATISLAVA. Študenti ošetrovateľstva a rehabilitácie Trnavskej univerzity sa cítia podvedení. Rok na škole strávili zbytočne. Dnes musia odísť na inú univerzitu a opakovať ročník. Sťažujú sa na zlú komunikáciu s vedením a viacnásobné zmeny podmienok počas štúdia.
Odbor zanikol
V roku 2004 prijala Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce študentov na 5-ročný magisterský študijný program v odbore ošetrovateľstvo a rehabilitácia.
„Po troch rokoch štúdia univerzita zmenila študijný program a študijný odbor, na čo sme písomne neboli upozornení,“ hovoria študenti Roman Chylik a Pavel Vondrášek. „Jediný písomný doklad o zmene sme dostali v oznámení o dátume záverečnej bakalárskej skúšky v študijnom odbore fyzioterapia.“
Študenti spoločne viackrát poslali sťažnosti a listy na dekanát, rektorát aj ministrovi školstva za SNS Jánovi Mikolajovi. Sťažovali sa na zmenu podmienok počas štúdia, chýbajúce informovanie a zavádzanie. Odpovedal im len dekan fakulty zdravotníctva a sociálnej práce František Mateička.
„Fakulta mohla dať študentom diplom len v odbore fyzioterapia, ktorý má akreditovaný.“ Akreditácia odboru, na ktorý boli študenti prijatí, zanikla po vstupe Slovenska do Európskej únie, vysvetlil dekan Mateička zmenu odboru z ošetrovateľstva a rehabilitácie na fyzioterapiu.
„V deň bakalárskych skúšok nám ústne povedali, že nie je možné na Trnavskej univerzite pokračovať v magisterskom štúdiu,“ vyčítajú škole študenti. Hovoria, že niekto zo študentov sa nahneval a poslal anonymnú sťažnosť ministrovi Mikolajovi.
Ministerstvo školstva upozornilo rektora Trnavskej univerzity Martina Mišúta na nedostatky. Hlavná kontrolórka univerzity rozhodla, že sťažnosť je opodstatnená a odporučila dekanovi študentov prijať späť na zaniknutý odbor ošetrovateľstva a rehabilitácie.
Študenti si za prvé tri ročníky štúdia zaplatili a škola tak zrejme získala peniaze za externé štúdium protizákonne.
„Všetci 25 študenti v ročníku pracujeme, z platu sme si hradili 'školné'. Preto sme šokovaní, že škola ani ministerstvo nám nevedelo zabezpečiť bezproblémové štúdium,“ opisujú študenti.
Zápis do zrušeného odboru
Mateička povedal, že opätovne došlo k omylu, ale študentov na štúdium zapísal. „Ak hlavná kontrolórka rozhodla na podnet pána ministra, že moje konanie je nesprávne a študentov mám prijať, nemal som inú možnosť.“
Dekan viackrát žiadal o stanovisko rektora univerzity a tiež ho upozorňoval na nespokojných študentov. Rektor nereagoval.
Ministerstvo o situácii na Trnavskej univerzite vedelo. „Sekcia vysokých škôl po zistení, že v uvedenom odbore sú študenti, vyzvala vysokú školu k náprave,“ povedala jeho hovorkyňa Dana Španková. Priznala, že univerzita nemala potrebnú akreditáciu, lebo tá podľa nej zanikla spolu s odborom v máji 2004.
Rektor Martin Mišút v apríli 2008 ministerstvo zavádzal, keď mu tvrdil, že študenti piateho ročníka ošetrovateľstva a rehabilitácie ministerstvo eviduje na zrušenom odbore len administratívnou chybou.
Spolu so štvrtákmi boli riadne zapísaní na zaniknutý odbor.
„Po úspešnom absolvovaní všetkých skúšok 4. ročníka nám listom dekan oznámil, že nakoľko fakulta nedisponuje akreditáciou v mgr. forme v študijnom odbore fyzioterapia, nie je možné, aby sme v tomto odbore ukončili štúdium na Trnavskej univerzite,“ hovoria študenti.
Ignorujú študentov aj médiá
S vedením školy sa SME nepodarilo spojiť. Rektor je mimo univerzity, zastupujúci prorektor Andrej Filípek sa odvolával na dekana. Všetky materiály sú pritom na rektoráte a aj ministerstvo komunikuje s vedením školy. Druhý zastupujúci prorektor Milan Katuninec včerajšiu výzvu SME takisto ignoroval.
Hovorkyňa ministerstva povedala, že nemajú zákonnú možnosť univerzitu finančne potrestať.
Študenti musia opakovať ročník na inej univerzite. Trnavská univerzita im má zo zákona poskytnúť náhradné riešenie. Študenti požadujú od dekana, aby im zabezpečil prestup do piateho ročníka. Ak sa to nepodarí, školu budú žalovať.
„Hrozí nám, že budeme musieť po zmene školy a platnej novele platiť za štúdium. Prišli sme tiež o rok, počas ktorého sme riadne absolvovali skúšky,“ hovoria študenti.
Ak hlavná kontrolórka rozhodla na podnet pána ministra, že moje konanie je nesprávne a študentov mám prijať, nemal som inú možnosť.
František Mateička, dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce