BRATISLAVA. Priemerná nominálna mesačná mzda v júni tohto roka prevyšovala úroveň miezd z júna minulého roka vo všetkých odvetviach hospodárstva okrem telekomunikácií. Hovoria o tom údaje, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad.
Odvetvie telekomunikácií si tradične udržalo najvyššie mzdy, medziročne tu však mzda klesla.
Medziročne bol najvyšší prírastok priemernej nominálnej mzdy v sektore pôšt. Najvyšší rast priemernej nominálnej mesačnej mzdy v samotnom júni bol v priemysle, a to vyše desať percent. Najnižšie mzdy sú v hoteloch a reštauráciách, kde bol zároveň aj najmenší medziročný nárast reálnej mzdy.
Pošty sú v raste mzdy na čele
Priemerná mzda pracovníkov odvetvia pôšt vzrástla zo 16 616 korún v júni minulého roka na úroveň 17 296 korún (niečo vyše 574 eur) v júni tohto roka. Medziročne to bol nárast o 13,9 percenta, teda jeden z najvyšších medzi jednotlivými odvetviami. Za obdobie prvého polroka dosahovala priemerná mzda v celom odvetví vrátane súkromných doručovateľov 16 963 korún (teda približne 563 eur).
„Za šesť mesiacov tohto roku predstavuje priemerná mesačná mzda Slovenskej pošty 17 265 korún, čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roka nárast 13,06 percenta,“ povedal jej hovorca Juraj Danielis. To je medziročný rozdiel takmer dvetisíc korún. Podľa neho je za tým zmena systému odmeňovania od začiatku tohto roka, spoločnosť vtedy výrazne zvýšila úroveň základných miezd zamestnancov. „Poštovým doručovateľom sa priemerná mesačná mzda zvýšila o 13,54 percenta a priehradkovým zamestnancom o 12,93 percenta.
Za rastom miezd v Slovenskej pošte je aj znižovanie počtu zamestnancov – za prvé tri mesiace tohto roka klesol medziročne o štyri percentá, na 15 408 zamestnancov. „Pri naplnení ročného plánu 15 524 zamestnancov predpokladáme v tomto roku rast priemernej mesačnej mzdy na úroveň 18 112 korún,“ povedal Danielis.
Reálna mzda aj klesla
Najvyššiu mzdu mali v priemere opätovne pracovníci v telekomunikáciách – za prvý polrok 2008 takmer 50tisíc korún (približne 1660 eur), za mesiac jún vyše 65tisíc korún (vyše 2157 eur).
Podľa údajov Štatistického úradu však práve v sektore telekomunikácií mzda nedosiahla v júni tohto roka minuloročnú úroveň. Nominálna mzda v sektore klesla medziročne o dve percentá, reálna až o šesť. Na naše otázky spoločnosť Slovak Telekom odmietla odpovedať.
Druhé najvyššie mzdy boli v prvom polroku tohto roka v odvetví nehnuteľností, prenájmu, obchodných činností a ostatných služieb: vyše 24tisíc korún (vyše 804 eur).
Najnižšia mzda bola za prvý polrok v hoteloch a reštauráciách – 10 921 korún (vyše 362 eur), takmer rovnaká zostala aj v júni. Sektor zaznamenal aj najnižší kladný medziročný prírastok priemernej nominálnej, ale aj reálnej mzdy v hospodárstve.
„Pokiaľ slovenský cestovný ruch nezažije takú podporu, akú mal priemysel, tak mzdy pôjdu hore veľmi pomaly,“ povedal prezident Zväzu hotelov a reštaurácií Jozef Bendžala. Napredovať bez podpory budú podľa neho len významnejšie destinácie alebo tie spoločnosti, čo podnikajú aj v iných oblastiach a tak vykryjú straty.
Štatistické údaje hovoria o priemerných hodnotách, v skutočnosti je to podľa Bendžalu inak. „Medzi členmi zväzu sú priemerné mzdy o 30 až 40 percent vyššie,“ povedal. Podľa Bendžalu v slovenskom hotelierstve stále funguje šedá ekonomika, keď sa vyplácajú a priznávajú len minimálne mzdy pre vysoké daňové zaťaženie sektora. To mení aj štatistické údaje.
Pokiaľ cestovný ruch nezažije takú podporu, akú mal priemysel, tak mzdy pôjdu hore veľmi pomaly.
Jozef Bendžala, Zväz hotelov a reštaurácií Slovenska
Kliknite - obrázok zväčšíte.