BRATISLAVA. Takmer každý podnikateľ by mal mať najneskôr do septembra doklad o tom, že dodržiava únosné miery hluku, vibrácií a infrazvuku. Ak ho nemá, hrozí mu pokuta. Nezáleží na tom, či ide o predajňu ponožiek, bar, alebo veľký výrobný závod. Rozhodujúce je, či má zdroj hluku.
Zákon zo ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia hovorí, že každý podnikateľ musí zabezpečiť, aby boli ľudia a okolité prostredie čo najmenej vystavení akémukoľvek zdroju hluku, ktorý podnikateľ vytvára.
Aby dokázal, že zákon dodržiava, musí sa nechať raz za rok skontrolovať špecializovanou firmou. Zdrojom hluku a rizikového vlnenia pritom môže byť čokoľvek - od auta napísaného na firmu až po ventilátor. Špecializovaná firma, samozrejme za úplatu, premeria intenzitu zvuku a podľa normy danej zákonom určí, či prekračuje predpísanú hranicu.
Keďže zákon platí od septembra minulého roku a požaduje každoročnú kontrolu, regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu už od tohto septembra začať kontroly a udeľovať pokuty. Ak podnikateľ nebude mať doklad o premeraní rizikového vlnenia, hrozí mu sankcia od 5tisíc do pol milióna korún.
Nevykonateľný zákon
Firmy zaoberajúce sa meraním zvuku tvrdia, že nie je možné raz ročne premerať všetkých – nestíhalo by sa to. Zmeranie jednej firmy a vystavenie dokladu trvá podľa Martina Hoťku, ktorý sa meraním zaoberá, jeden až dva dni, ale iba vtedy, keď je meranie jednoduché. Na Slovensku sú pritom státisíce podnikateľských subjektov. Spoločností s oprávnením vykonávať merania, je približne sto. „Zákonu za súčasných podmienok nemožno vyhovieť,“ priznal vedúci Národného referenčného centra pre hluk a vibrácie Peter Rybár. Dodal, že v súčasnosti nie je na Slovensku dosť meračov, aby mohli zmerať všetky zdroje hluku firiem, ktorých sa norma týka.
„Je jasné, že zákon sa nebude dodržiavať,“ povedal majiteľ spoločnosti A & Z ACOUSTICS Peter Zaťko. Do konca septembra by podľa vlastných slov nestihol premerať ani desať firiem. Premeranie stredne veľkej reštaurácie podľa Hoťku stojí približne 5000 korún. Majiteľovi pritom nič nebráni v deň, keď príde merač s aparatúrou, stíšiť či vypnúť hudbu v podniku. Doklad o premeraní, ktorým sa môže preukázať úradu, získa napriek tomu. Tak sa stane z merania len formálna záležitosť.
Pripravujú zmeny
Podľa informácií SME Úrad verejného zdravotníctva pripravil návrh, ktorý by mal zo zákona vypustiť povinnosť merať hluk každý rok. Do pripomienkového konania by sa mal dostať v najbližších dňoch. Nová úprava však do platnosti nemôže vstúpiť pred prvým septembrom.
Keď sme sa pýtali ministerstva zdravotníctva, ktoré návrh zákona pripravilo, ako podnik zistí, či musí mať premeranú úroveň hluku, odkázalo nás práve na Úrad verejného zdravotníctva. Ten nám pre krátkosť času včera nestihol odpovedať.
Čo hovorí zákon
Podľa zákona 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia musí fyzická osoba - podnikateľ a právnická osoba, ktorá používa alebo prevádzkuje zdroje hluku, infrazvuku alebo vibrácií, zabezpečiť:
objektivizáciu a hodnotenie hluku, infrazvuku a vibrácií raz za rok,
aby expozícia obyvateľov a ich prostredia bola čo najnižšia a neprekročila prípustné hodnoty pre deň, večer a noc ustanovené vykonávacím predpisom.