DENVER, ST. PAUL. Metropola štátu Colorado si na seba hostením Národného snemu demokratov vzala ťažkú úlohu. Denver čaká na prezidentského kandidáta, akého Spojené štáty ešte nezažili.
Nominácia Baracka Obamu je megaudalosťou, ktorej globálny význam by mohol pritiahnuť desaťtisíce demonštrantov, vrátane samozvaných anarchistov. Tí sa podľa obáv polície môžu počas týždňového podujatia infiltrovať medzi pokojne protestujúce skupiny.
Tajná služba je ostražitá. Opatrnosť patrí k jej poslaniu, Ale keďže Obama má byť prvým černošským kandidátom na prezidenta, obavy sú mimoriadne. Príslušníci bezpečnostných zložiek tvrdia, že proti Obamovi neexistujú žiadne konkrétne vierohodné hrozby. Vyjadrili však obavy z diskusií na internetových stránkach, kam často chodia bieli separatisti, ktorí chrlia nenávisť voči tomu, čo chápu ako Obamov liberálny program.
Tisíce policajtov a tajných v akcii
Do bezpečnostných príprav nečakane zasiahol aj sám Obama. Minulý mesiac oznámil, že prijme nomináciu svojej strany nie v Pepsi Centre v strede Denveru, kde sa koná snem, ale v Invesco Field, sídle futbalistov Denver Broncos.
Tajná služba sa pri zmene plánov riadne zapotila, aby zabezpečila otvorený štadión s miestami pre 75-tisíc ľudí.
Invesco navyše leží pri kľúčovej ceste Interstate 25, koridore krížom cez hory, ktorý bude asi zatvorený minimálne pri časti Obamovej prijímacej reči. „Podujatie je väčšie a zložitejšie, než sme očakávali,“ posťažoval sa starosta Denveru John W. Hickenlooper.
Aj Denver, aj St. Paul, kde sa bude na začiatku septembra konať národný snem republikánov, verbujú na pomoc tisícky ďalších policajtov. Aj tak bude ich počet tvoriť len asi tretinu z desaťtisíc policajtov, ktorých mesto New York postavilo pri republikánskom sneme v roku 2004 – len tri roky po útokoch z 11. septembra.
Úrady uznávajú, že ich odhady počtu protestujúcich sa zakladajú viac na katastrofickom scenári než na konkrétnej informácii o tom, kto príde, ale hovoria, že nemôžu nič ponechať náhode. Americká únia občianskych slobôd tvrdí, že tajná služba a denverská polícia preháňajú riziká v snahe o zákrok proti disidentom.
Paralyzéry nebudú
Predstavitelia Denveru prezradili analýzu nákladov, čím popreli chýry, ktoré celé týždne kolovali a podľa ktorých uvažovali o nákupe exotických zbraní, ktoré nezabíjajú a strieľajú iba paralyzujúcu hmotu, alebo o použití radiačných, či zvukových vĺn na zneškodnenie ľudí alebo vozidiel.
Miernejšie prípravy prebiehajú v rámci republikánskeho snemu v Minnesote. „St. Paul nie je New York,“ vyhlásil hovorca mestského policajného zboru Tom Walsh. „Nemáme toľko personálu.“
No bezpečnostní analytici nehovoria nič o tom, že by Denveru či St. Paul hrozili útoky islamských extrémistov alebo o domácich hrozbách od protivládnych skupín či environmentálnych radikálov.
Rezervy v pohotovosti
Národné gardy v Minnesote a Colorade budú mať každá napriek tomu stovky príslušníkov v pohotovosti a guvernérom bude pre prípad potreby poruke aj skupina civilných zdravotníkov a pyrotechnických jednotiek.
Odborníci Národnej gardy cvičení na zneškodnenie biologických, chemických, jadrových a radiačných zbraní budú takisto k dispozícii. „Vojenské sily nebude vidno,“ povedal generálmajor Guy C. Swan III., riaditeľ severného velenia armády.
Najhrozivejšie obavy, hlavne v Denveri, vyvoláva predstava, že možno až 30-tisíc demonštrantov obsadí mesto, aby narušili snem. No velenie bezpečnostných zložiek sa vyjadrilo, že sa snaží nájsť rovnováhu medzi plánovaním každej predstaviteľnej hrozby, vrátane teroristických útokov a veľkých verejných demonštrácií, a nepriškrtením života mesta.
„Nechystáme sa zatvoriť celé mesto,“ povedal Malcolm Wiley, agent tajnej služby, ktorý plánuje opatrenia v Denvere.
V pohotovosti budú národné gardy, pyrotechnici, civilní zdravotníci a jednotky cvičené na zneškodnenie biologických, chemických a jadrových zbraní.
Autor: David Johnson, Eric Schmitt, Kirk Johnson New York Times