BRATISLAVA. Manželia, ktorí už nedokážu spolu žiť, alebo im to hrozí, budú mať možnosť predísť nepríjemnému deleniu spoločného majetku na súde.
Ministerstvo spravodlivosti ohlásilo, že navrhne uzákoniť možnosť uzavrieť „manželskú zmluvu“. Tento inštitút je roky zaužívaný v Európe i v celom vyspelom svete.
„Zmluvou si manželia v podstate ľubovoľne upravia svoje majetkové vzťahy podľa vlastných predstáv,“ hovorí Jana Revayová z tlačového odboru ministerstva.
Zmluvu by mohli uzavrieť aj tí, ktorí sa ešte len chystajú vziať. Vtedy by išlo o takzvanú predmanželskú zmluvu.
Sociologička Magdaléna Piscová návrh považuje za rozumný. Od zmlúv si sľubuje aj „väčšiu zodpovednosť pri uzatváraní manželstva“, lebo ľudia, ktorí sa rozhodli vziať, by si museli uvedomiť aj „ekonomické súvislosti“ tohto životného kroku.
Katolícka cirkev je proti. „Manželstvo by sa týmto krokom degradovalo na obchodno-právny vzťah, v ktorom by bola poškodená vždy slabšia stránka,“ povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.
V roku 2005 navrhli uzákoniť manželské zmluvy poslanci z liberálnej ANO.
„Mladí ľudia nepočítajú s tým, že by sa manželstvo raz mohlo rozpadnúť. Pri rozvodoch často nastávajú situácie, keď jeden z manželov druhého doslova okradne a podvedie,“ dôvodili vtedy Jozef Heriban a Jirko Malchárek. Vláda však na odporúčanie ministerstva spravodlivosti, ktoré viedol Daniel Lipšic z KDH, s návrhom nesúhlasila.
Kováčik tvrdí, že zmluva by mohla v prípade problémov nabádať účastníkov k tomu, aby využili „najkratšiu cestu“ na ukončenie zväzku, namiesto toho, aby hľadali riešenie. Majetok by tak dostal prednosť pred „nerozlučiteľnosťou, teda podstatou manželstva“.
Ministerstvo si od zmeny naopak sľubuje zníženie rozvodovosti. „Vzťahy medzi manželmi budú jasnejšie a môžu sa odbúrať veľmi nepríjemné spory medzi bývalými manželmi o majetok,“ hovorí tiež Revayová.
Kedy by sa zmluvy mohli začať robiť, zatiaľ nie je jasné. Ministerstvo ich spomína iba v zámere nového Občianskeho zákonníka, ktorý dalo pripomienkovať. Návrh zákona predloží asi až na budúci rok.
Čo sa má zmeniť
Dnes platí, že po rozvode sa majetok, ktorý nadobudol pár v čase manželstva, rozdelí napoly. Ide o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
Ministerstvo tento inštitút považuje za prekonaný, čo však neznamená, že sa zruší. Zmení sa len jeho názov – na zákonné majetkové spoločenstvo manželov. Kto bude chcieť, uzavrie manželskú zmluvu.
(joč)