BRATISLAVA. Za prvý mesiac štúdia zaplatil minulý rok čerstvý vysokoškolák, ktorý býval na internáte alebo priváte, 6790 korún (225 eur) a počas bežných mesiacov potreboval 5400 korún (179 eur). Hovoria o tom výsledky prieskumu o sociálnych a ekonomických podmienkach života študentov vysokých škôl, ktorý pravidelne robí Ústav informácií a prognóz školstva. Dotazníky vyplnilo 1007 študentov denného štúdia, najviac, 205, z Univerzity Komenského v Bratislave, najmenej, 27, z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Riaditeľka výskumu Mária Šulanová povedala, že výdavky študentov v porovnaní s rokom 2005 extrémne nestúpli, vo všeobecnosti sa dá hovoriť iba o stovkách korún. Tento rok príde k ďalšiemu rastu, keďže vzrástli ceny potravín a energií.
Najviac míňajú v Bratislave
V bežnom mesiaci semestra míňajú najviac peňazí študenti, ktorí bývajú v Bratislave na internáte alebo priváte. Potrebujú až 6100 korún (202 eur). Podľa Márie Šulanovej to spôsobuje najmä to, že v porovnaní s ostatnými mestami má hlavné mesto najvyššie ceny tovarov a služieb. "Svoje však môže zohrávať aj fakt, že metropola ponúka pestrejšiu paletu voľnočasových aktivít, čo výrazne ovplyvňuje životný štýl študentov," hovorí výskumníčka. Dodáva však, že väčšina bratislavských študentov počas semestra pracuje.
Najmenšie mesačné výdavky mali študenti z Prešova - 4500 korún (149 eur) a z Košíc 4650 korún (154 eur). V Trnave vystačili s 5016 korunami (166 eurami), v Banskej Bystrici so 4925 korunami (163 eurami) a v Žiline s 5300 korunami (175 eurami).
Viac stojí začiatok semestra
Prvý mesiac semestra je pre študentov finančne náročnejší ako ostatné mesiace školského roka. Prejavilo sa to tak u študentov, ktorí bývali s rodičmi či príbuznými, ako aj u tých na internátoch a privátoch. Najviac v tomto období minuli banskobystrickí študenti, až 8000 korún (265 eur).
Mária Šulanová hovorí, že táto suma sa zvýšila, lebo mnohí študenti bývajúci na internáte musia za ubytovanie zaplatiť niekoľko mesiacov dopredu. Bratislavských začiatok nového školského roka vyšiel na 7400 korún (245 eur), ale ich kolegov v Prešove len na 4975 korún (165 eur).
Počas semestra mnohí pracujú
Takmer dve tretiny študentov, ktorí sa zúčastnili výskumu, uviedli, že počas semestra pracujú. Príležitostne robí 32 percent, vo väčšej či menšej miere pracovalo počas celého semestra 30,4 percenta. Iba tretina nemala vlastný príjem, lebo vôbec nepracovala.
"Trend pracovať a študovať je typický pre Bratislavu," povedala Šulanová. Takmer 45 percent študentov tu pracuje počas celého semestra, po započítaní tých, čo pracujú len príležitostne, stúpol počet pracujúcich na 80 percent. Až 65 percent prešovských a 54 percent košických študentov uviedlo, že vôbec nepracujú.
Mária Šulanová tieto rozdiely zdôvodňuje hospodárskou situáciou regiónov. Do úvahy ale treba brať aj skutočnosť, že niektorí študenti nie sú odkázaní na prácu popri štúdiu alebo dávajú prednosť iným aktivitám.
Najviac stojí ubytovanie a stravné
Z mesačných výdavkov študentov bývajúcich na internáte alebo v podnájme predstavujú najvyššie položky bývanie a stravné. Ceny v internátoch sa dnes už doťahujú na ceny podnájmov. Na zábavu, kultúru a šport ide v priemere 500 korún (16 eur), na osobné potreby asi 800 korún (26 eur) a študijné 200 korún (6 eur).
Prilepšiť sa dá aj štipendiom
Až 91 percent študentov podporujú na štúdiách rodičia. Sumy sú rozdielne, pokiaľ bývali s rodičmi, je to mesačne v priemere 2000 korún (66 eur), ak bývali mimo domácnosti rodičov, boli aj takí, čo dostali od rodičov napríklad len 500 korún (16 eur) mesačne.
Sociálne štipendium poberá výrazne väčšie percento študentov, ktorí pochádzajú z neúplných rodín.