Tréner im zoženie aj hodinky s vodotryskom

Diškurz so šéftrénerom kanoistov Pavlom Blahom je akcia. Občas aj v behu. Nepostojí. Stíha tisíc vecí denne. Aj dva razy. Do Pekingu išiel s nápadom, že si urobí čínsky vodičák. Aby mali naši pretekári dokonalý servis.

Štvorkajak (sprava doľava) Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Tarr.Štvorkajak (sprava doľava) Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Tarr. (Zdroj: REUTERS)

BRATISLAVA. Komárňanský štvorkajak (Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Tarr) je šancová loď. Štvorica má spolu 21 zlatých medailí z majstrovstiev sveta a 36 prven­stiev z európskych šampionátov.

Preto sa trénera večne vypytujú na prognózy, ciele, tipy. „Som pripravený, čakám takéto otázky. Nám je ľahko, môžeme si dávať aj najsmelšie ciele, plniť ich musia pretekári. Oni sú naš­tvaní, ak hádžeme čísla o ich umiestnení,“ chápal Blaho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predposlední či prví?

Takže, s čím by bol reprezentačný kouč spokojný? „Pomôžem si stratégiou môjho kamaráta, komárňanského trénera štvorice Tibora Soósa. V pondelok mi telefonuje: Pali, zle je. Išli tak mizerne, že budeme radi, ak skončia predposlední. V utorok zrazu počujem: Bolo to senzačné, oveľa lepšie, ako sú tie najsvetovejšie časy. Stopercent­ne vyhráme. Takto dokola,“ hovoril s ľahkým úsmevom diplomata. „Pravidelne jazdia o dosť rýchlejšie ako na májových majstrovstvách Európy v Miláne, ktoré s prevahou vyhrali. Olympiáda je však iná súťaž. Svetová špička sa zmestí do polsekundového rozdielu.“

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský štvorkajak dosiahol na majstrovstvách sveta 2003 v Atlante vôbec najrýchlejší čas histórie na olympijskej kilometrovej trati. Jediní na svete pádlovali pod 2:55 minúty. „Iná trať, iné zloženie, iní súperi. Mechanické porovnávanie v kanoistike neplatí, hoci ide o exaktný šport.“

Roky na cestách

Šéftréner žije v Bratislave. Sú však aj mestá, ktoré pozná azda rovnako dobre. Napríklad kalifornské San Diego, kam pravidelne chodia kajakári na sústredenia.

„Tentoraz sme si zvolili severotalianske Varese. Poradil nám maďarský veslársky tréner. Krásne jazero v horách bolo príjemným občerstvením na záver štvorročnej driny.“

Peking pre našich kanoistov tiež nie je neznámy. Vlani na predolympijskej regate skončil štvorkajak tretí. „Kanoistický areál je megalomanská stavba. Ešte aj priestor mimo vyznačenej vodnej trate je obrovský. Má svoje zákernosti, je veterný. Napriek rozsiahlosti sú dráhy pri veľkej tribúne, ak zafúka, výhodnejšie. V rozjazdách sa bude zrejme špekulovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Bude aj naša loď? Pýtali sme sa. „Také veci sa neprezrádzajú,“ stroho odvetil.

Blaho zoženie, ak treba, aj hodinky s vodotryskom. Počas vianočných sviatkov bol v Pekingu zháňať hotel pri kanoistickom kanáli. „Je výhodný, jediným otáznikom je strava. Nie je však problém zájsť do olympijskej dediny. Olympijský výbor nám na celý čas rezervoval auto. Vynasnažím sa urobiť si vodičák. Technicky by to podľa nášho konzula nemal byť problém. Ťažkosti sú s byrokraciou. Neradi vidia, ak v čínskych autách šoféruje cudzinec. “

Štvorkajak s poistkou

Šéftréner odlietal predvčerom. Kanoistická zostava letí až 10. augusta. Jej súťaže štartujú osemnásteho, finále sú 22. (štvorkajak) a 23. augusta (dvojkajak a kanoe).

Blaho, ktorý ide na piatu olympiádu v úlohe kouča (1992 - 2008), hovoril o akurátnosti termínu.

SkryťVypnúť reklamu

„Týždeň na aklimatizáciu stačí. Väčšina výprav, dokonca aj domáci Číňania, budú na súťaže dochádzať odinakiaľ.“

Trénera, okrem možného šoférskeho rýchlokurzu, čakali už v Číne lode. „Telefonovali mi, vraj sú v poriadku. Štvorkajak poisťujeme po všetkých stránkach. Poľský výrobca Plastex nám pre istotu posiela letecky ďalšiu loď.“

Parádne jedenásťmetrové dielo (30,1 kg), na milimeter ušité na miery Komárňanov, priletí do Pekingu načasovane. Ako jeho športoví majstri.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu