BRATISLAVA. Ceny starších bytov prestali rásť a vo väčšine miest klesli. Zatiaľ čo na jar si majitelia dvojizbových bytov napríklad v Bratislave mohli na cene prihodiť o zhruba 1600 korún na štvorcový meter viac ako v januári, v strede leta už museli oproti aprílu spustiť v priemere o 2300 korún za štvorcový meter.
Podobný vývoj bol aj v Košiciach, Prešove či v Trenčíne. Vyplýva to z databáz Cenovej mapy nehnuteľností Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska a spoločnosti Datalan, ktoré zachytávajú aj ceny, za ktoré sa byty v skutočnosti predali.
Trh sa zastavil na jar
Internetové ponuky na predaj bytov sa hromadia. Na jednom z najväčších realitných serverov reality.sk v auguste z inzerátov na predaj bratislavských garsóniek bola zhruba pätina starších ako dva mesiace. Rovnako to bolo pri dvojizbových bytoch. „Pozastavenie trhu badať od marca,“ hovorí generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík.
Byty, ktoré ešte vlani nebol problém predať za niekoľko týždňov, sa v súčasnosti, ak cena nie je nízka, predávajú mesiace.
Predávajúci sú ochotní spustiť cenu
Vlani, keď vrcholil boom realít, sa byty zväčša predávali za ceny, ktoré si predávajúci zapýtali. Výnimkou neboli situácie, keď záujemcovia o byt svoje šance zvyšovali prihadzovaním k cene. Ku koncu roka sa začali objavovať rozdiely medzi ponukovou cenou a cenou, za ktorú realitná kancelária kupujúcemu byt napokon predala. Znižovanie cien je zreteľnejšie pri starých bytoch. „Pri novostavbách developeri držia ceny. Ak sa byty horšie predávajú, nezlacnia ich, ale pridajú napríklad službu navyše,“ vysvetľuje Lazík.
Leto to asi nespravilo
Jedným z faktorov, ktoré zvyčajne môžu vyvolať pozastavenie trhu, je mimosezónne obdobie. V realitnom biznise je ním okrem Vianoc a Nového roka aj leto. „Dovolenky určite zohrávajú rolu, no pokles cien zaznamenávame už vyše štvrť roka. Výraznejší prázdninový dosah by som tu nevidel,“ hovorí výkonný riaditeľ realitnej kancelárie AAABYTY.SK Alexander Zavacký. Vlani ľudia nakupovali byty aj počas dovoleniek. Zavacký odkazuje predávajúcim, aby nemali veľké oči: „Trh sa na úroveň cien spred roka tak rýchlo nedostane.“
Rátajte aj s obnovou domu
Pri kúpe bytu v staršom bytovom dome, do obnovy ktorého vlastníci zatiaľ neinvestovali, je vhodné zohľadniť aj budúce výdavky.
Podľa Zuzany Sternovej z výskumnovývojového ústavu VVÚPS – NOVA si ku kúpnej cene treba preto prirátať osem až štrnásťtisíc korún (265,55 až 464,71 eura) na štvorcový meter. Tie nový vlastník postupne vynaloží na výmenu inštalačných rozvodov, opravu strechy, nové okná, zateplenie a zlepšenie kúrenia.
Kliknite - obrázok zväčšíte.