Najkvalitnejšia ropa v Európe KROMĚŘÍŽ (vn) — Po vyše rok trvajúcom vrte na pokraji lesa v Lubnej neďaleko Kroměříža sa z 1500 m hlbokej studne vyťažilo už prvých 1000 ton nafty. Aj napriek brzdiacej tryske (tlak podzemného zdroja je obrovský, dosahuje až 110 atmosfér) dáva každý deň 25 ton ropy. Je to neparafinská ropa výbornej kvality, akú nemajú ani v najznámejších sovietskych studniach, ani v naftových oblastiach Ďalekého východu. Neobsahuje síru, ani soľ, a preto sa veľmi dobre hodí na rôzne chemické potreby, na výrobu farieb, pre farmakológiu. Medzi Kostoľanmi a Lubnou sa kladú základy k ďalším trom studniam, vytvorí sa veľký trojuholník, ktorého strana je dlhá dva kilometre. Oblasť má rozlohu asi 15 km2. Objavitelia doteraz nevedia, či narazili pri Lubnej na okraj ložiska ropy, alebo už sú v samom jeho srdci. To ukážu ďalšie mesiace.
V Dubnici pohyblivé schody DUBNICA (vn) — Jedným z možných variantov prepravy zamestnancov z Dubnice a neskôr aj z Novej Dubnice majú byť pohyblivé schody, aké sa bežne používajú v podzemnom metre v Moskve. Táto štúdia, hoci patri ešte len k návrhu, možno by stála za hlbší prieskum. Mnohé prevodovky by bolo možné vyrobiť priamo v závode. Navyše tieto by boli chránené pred zlým počasím tým, že dráha by bola krytá a skrytá v zemi.
Stavbári o smerniciach vlády - Stavať byty a nie kasárne PRAHA (čstk) — Meter spotreby nemôže byť väčší ako meter výkonu. To platí, ako včera vyhlásil minister stavebníctva prof. dr. Ing. Jozef Trokan na porade s generálnymi riaditeľmi odborových podnikov rezortu i na stavbárov. Uviedol o. i., že stavbári sa musia v prvom rade pričiniť o to, aby bytová výstavba ako najdôležitejší spoločenský problém dostala konečne žiadúci spád. Už aj preto, že vyspelé kapitalistické štáty vytvorili na tomto úseku i pre našich obyvateľov praktickú mieru predstáv o súčasnom bývaní. To sa vyznačuje odklonom od kasárenského či činžákového bývania.
Kalamita s telefónmi BRATISLAVA (sm) — V dôsledku prietrže mračien sú poškodené káble a vyradené telefóny vo viacerých oblastiach Bratislavy.
Pracovníci spojov pohotove zasiahli. Vodu zo suterénnych priestorov vyčerpávajú, poruchy identifikovali a okamžite odstraňujú. Opravné práce potrvajú asi 5—6 dní i napriek tomu, že sa v Bratislave poskytla okamžitá pomoc z iných spojovacích organizácii a že sa bude pracovať vo dne i v noci.
Západoslovenská krajská správa spojov prosí účastníkov, aby mali do odstránenia kalamity trpezlivosť.
Nevyhovujúca skladba výživy na Slovensku - Najviac ta pociťujú deti PRAHA (sm) — Aj keď sa v porovnaní s predvojnovým stavom rozdiely v celkovej spotrebe potravín v priemere na jedného obyvateľa na Slovensku výrazne znížili je ešte stále spotreba v českých krajoch vyššia.
V roku 1936 sa na Slovensku spotrebovalo o 45 % menej mäsa. o 41 % tuku a približne o rovnaké percento cukru. Dnes sú tieto hodnoty na Slovensku nižšie pri mase o 18%, pri tukoch o štvrtinu, pri cukri sa prakticky vyrovnali.
Horšie je na tom Slovensko v skladbe výživy. Pri náhrade bielkovín tu prevládajú potraviny rastlinného pôvodu, zatiaľ čo v českých krajinách mäso a ďalšie živočíšne produkty. Ak berieme do úvahy skutočnosť, že na Slovensku je pomerne viac detí, u ktorých tvorí živočíšna zložka stravy nezbytnú súčasť zdravého vývoja organizmu, nemali by uvádzané čísla ostať bez povšimnutia.
Nebezpečná konkurencia LONDÝN (čstk) — Sovietsky zväz prebojúva podľa londýnskeho denníka Times na svetových obchodných námorných linkách úplne novú konkurenčnú politiku. Navrhuje napríklad, že bude uskutočňoval tri razy mesačne dopravu svojimi loďami medzi Európou a Austráliou. Táto nová sovietska politika spôsobuje majiteľom lodí na Západe nemalé starosti zo zostrenia kokurencie a zníženia ziskov. Nástup sovietskeho obchodného loďstva pripisuje Times zle vyrátanému americkému embargu na vývoz námorných lodí do socialistických krajín. Toto embargo spôsobilo, že sa ZSSR sám pustil do stavby lodí a ročne zvyšuje kapacitu svojho loďstva zhruba o milión ton, takže sovietske obchodné loďstvo sa už dostalo na šieste miesto vo svete čo do tonáže.
Program televízie od 12.8. do 18.8. 1968 PONDELOK: 17,30 Za siedmimi horami — Medzi Oravou a Liptovom (filmové pohľadnice). 15,00 V objatí koľajníc. 18,40 Parabola Dubník. 19,35 Encyklopédia mora. 20,00 P. Ševčovič: Predposledné dni (televízna hra). 21,05 Gbelský chlapec (dokumentárny film). 21,50 D. Šostakovič: Poprava Stenka Razina.
UTOROK: 17,55 Karviná kontra svet (hádzaná mužov). 19.35 Na aktuálnu tému. 20.05 Jengibarov-Čocheli-Tatasov (zábavné pásmo). 21.00 Malá hit paráda (repríza najúspešnejších pesničiek). 21.30 SOS detská dedina.
STREDA: 17.10 Zlatá panna (ľudová rozprávka). 18,40 Parabola Dubník. 19,30 Muž s tŕňovou pokrievkou alebo aféry pod pokrievkou. 11,15 Spievajže si, spievaj.
ŠTVRTOK: 17.30 Týždeň vo filme. 17,45 Všetci ľudia povedajú... 18.40 Rozprávka na dobrú noc. 19,20 K otázkam dňa. 19,40 Priložte životopis! 20,10 A. Arbuzov: SĽUB (inscenácia hry). 22.05 Motoristi, na minútku!
PIATOK: 18.00 Zázraky na každom kroku. 18,40 Parabola Dubník. 19,30 Pesničky okolo nás.
19.45 Kultúrny život. 20,05 Dvojitý delfín (poľský film). 21,55 EUROPARTY (Stretnutie spevákov v Monte Carlo).
SOBOTA: 9.35 Gbelský chlapec. 10,00 Jengibarov-Čocheli-Tatasov 16,25 Slovan Bratislava — Dukla Praha (futbalové liga). 18,15 Pozoruhodný svet vtákov. 18,45 Lastovička. 20.00 K medzinárodným udalostiam. 20,15 Deň Ľudovíta Lakatoša. 20,40 Poďte s nami na osadu (trampské pesničky a príhody). 22,15 La Fontainove bájky. 23,15 Varieté Budapešť (zábavný varietný program).
NEDEĽA: 8,40 Vysielanie pre najmenších — J. Navrátil: SVETLUŠKA. 9,10 Ide pieseň okolo. 10,10 Vysielanie pre deti a mládež: BOHOVIA a ĽUDIA (televízny film). 10.40 Výtvarné umenie vo filme — Antonlo Gaudi. 11.00 Malá hit paráda. 11.30 Pevnosti bez výstrelu. 15,00 ČSSR — Juhoslávia (plavecké stretnutie). 16.00 Majstrovstvá Európy vo veslovaní žien. 18,20 Vysielanie pre deti — A. MInkowski: Obžalovaný pes Ober. 19.20 Góly, bodv. sekundv. 19,50 Čo na to poviete, pán Werich? 20,20 Úsmevy letnej noci (švédska filmová komédia). 22,30 Z koncertných siení.