BRATISLAVA. Ministerstvo práce neprijalo požiadavku Národnej banky Slovenska, aby rodičia na materskej či osoby starajúce sa o dlhodobo choré deti neboli dočasne vyradené z druhého piliera, ak svoju účasť na starobnom dôchodkovom sporení neoznámia Sociálnej poisťovni. Centrálna banka argumentovala tým, že svoj záujem o starobné dôchodkové sporenie už raz v minulosti prejavili, takže je zbytočné, aby to urobili znova.
Návrh novely dôchodkových zákonov včera ministerstvo predložilo do Legislatívnej rady vlády.
Národná banka žiadala aj o upresnenie, odkedy sa začína počítať šesť mesiacov, počas ktorých sa majú študenti rozhodnúť, či vstúpia do druhého piliera. Niektorí študenti začínajú pracovať aj počas prázdnin na strednej alebo vysokej škole. Ani v tom sa nič nemení. Lehota na rozhodnutie sa ráta odo dňa, keď začnú prvýkrát platiť dôchodkové odvody.
Poplatky sa zatiaľ nemenia
Poplatky v druhom a treťom pilieri sa ani po pripomienkovom konaní nebudú meniť. Ministerstvo financií žiadalo, aby sa maximálna výška poplatku za správu doplnkových dôchodkových fondov znížila z 3 na 1,5 percenta z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo fonde. Argumentovalo tým, že doplnkové dôchodkové spoločnosti „nepreukázali svojou činnosťou a výkonmi pri správe fondov odôvodnenosť súčasnej maximálnej odplaty za správu fondu“.
Ministerstvu sa nepáči ani to, že sporitelia majú naďalej platiť poplatok za zmenu doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Ján Onda z tlačového oddelenia ministerstva financií včera povedal, že poplatky bude riešiť ešte pracovná skupina. „Ministerstvo práce našu pripomienku akceptovalo, no chce to ešte hlbšiu analýzu.“
Ministerka práce Viera Tomanová začiatkom júla povedala, že v takzvanej veľkej novele dôchodkových zákonov poplatky neriešia, lebo sa na Slovensku zavádza euro. „Bolo by to priveľa zmien.“ Poplatky nielen v treťom, ale aj v druhom pilieri chce ministerstvo riešiť budúci rok. Akým spôsobom, neuviedlo, lebo je to vraj predčasné.
Ministerstvo práce nenavrhlo zrušiť ani poplatok 500 korún za zmenu dôchodkovej spoločnosti v druhom pilieri. Jeho zrušenie žiada Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Zároveň navrhuje, aby sporitelia v druhom pilieri mohli zmeniť dôchodkovú spoločnosť raz ročne, a nie raz za pol roka, ako to chce ministerstvo.
Za závažné považuje RÚZ aj to, že návrh novely neodstraňuje diskrimináciu živnostníkov, ktorí podnikajú popri zamestnaní. Aj naďalej budú musieť platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Na rozdiel od notárov, advokátov, tlmočníkov či napríklad daňových poradcov, pre ktorých ministerstvo zaviedlo výnimku v minulom roku.
Čo sa navrhuje
Prvý pilier
Štát bude platiť dôchodkové poistenie aj za asistentov fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ak podľa zmluvy budú vykonávať osobnú asistenciu najmenej 140 hodín mesačne;
Dôchodky sa budú valorizovať od januára, a nie od júla. Zvýšené dôchodky sa majú v roku 2009 vyplatiť v aprílovom termíne;
Štát bude platiť odvody za budúce matky už počas materskej a nie až odo dňa narodenia dieťaťa;
Lehota na podanie prihlášky na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o novonarodené dieťa sa predĺži z 15 na 30 dní;
Obdobie, počas ktorého je žena na materskej, nebude rozhodujúce pre výpočet dôchodku;
Menia sa podmienky na vznik nároku na invalidný dôchodok podľa veku poistenca.
Druhý pilier
Sporitelia môžu zmeniť dôchodkovú spoločnosť raz za pol roka, nie až za dva roky. Poplatok 500 korún za prestup zostáva;
Ak zomrie sporiteľ predčasne, jeho pozostalí sa môžu rozhodnúť buď pre výplatu jeho penzijných úspor, alebo sa im pripíšu na ich dôchodkové účty;
Tretí pilier
Zamestnávatelia majú povinne platiť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie nielen za zamestnancov vykonávajúcich rizikovú prácu a tanečných umelcov, ale aj za hráčov na dychových nástrojoch.
O znížení max. hranice pre poplatky za správu fondov z 3 na 1,5 percenta sa má ešte rokovať.