PEKING. Tisícky ľudí si kúpili falošné lístky na blížiace sa olympijské hry v Pekingu od sprostredkovateľov. Medzi majiteľmi neplatných vstupeniek v cene niekoľkých desiatok tisíc dolárov sú podľa agentúry Reuters napríklad i rodiny olympionikov z Austrálie a Nového Zélandu či ľudia z Japonska, USA, Nórska, Číny a Veľkej Británie.
Medzinárodný olympijský výbor spoločne s Americkým olympijským výborom už podali v piatok žalobu na kalifornskom súde minimálne na šesť internetových stránok, na ktorých sa dali zohnať neexistujúce vstupenky.
„Nemôžeme akceptovať, že ľudia zaplatia za lístky a nedostanú ich,“ povedal dnes člen výkonného výboru MOV Gerhard Heiberg.
Podľa niektorých hlasov má však na škandále vinu i MOV. „Vedeli o takýchto stránkach dlhé mesiace a nič neurobili,“ tvrdí americký právnik Jim Moriarty, ktorý sám vinou falošných vstupeniek prišiel o 12 000 dolárov a hodlá podobne postihnutých ľudí v prípade záujmu zastupovať. „Tisícky ľudí prišli o svoje nádeje a sny. Roky si plánovali, že pôjdu na olympiádu a miesto toho utratili tisícky dolárov za letenky a lístky, o ktorých sa domnievali, že sú platné,“ dodal.
Napriek podanej žalobe jedna z inkriminovaných stránok beijingticketing.com dnes ďalej funguje a ponúka vstupenky na množstvo súťaží i úvodný ceremoniál za 2150 dolárov, hoci už nie je ani jeden lístok na súťaže v Pekingu. Voľné miesta sú len v iných mestách.
Oklamaní ľudia sa nielenže nedočkajú kompenzácie, ale možno ešte o svojom nešťastí nevedia. „To je na tom to najhoršie. Niektorí z nich si majú vyzdvihnúť svoje vstupenky v nejakej kancelárii v Pekingu, ale tá tam jednoducho nebude. Myslím, že sa takýmto spôsobom predali tisícky lístkov,“ uviedol na včerajšej tlačovej konferencii šéf Austrálskeho olympijského výboru John Coates.