ČACHTICE. Obec Čachtice, vzdialená asi päť kilometrov od Nového Mesta nad Váhom, má v slovenských dejinách pevné miesto vďaka grófke Alžbete Báthoryovej ktorá je v povedomí ľudí i v Giunnessovej knihe rekordov zapísaná ako najmasovejšia vrahyňa všetkých čias. Záujem o ňu v posledných týždňoch oživil film Juraja Jakubiska Bathory. Do Čachtíc sa po jeho premiére začali hrnúť davy turistov, so službami však mnohí nie sú spokojní.
Najprv kino, potom Čachtice
„Nikdy sme s turistami nemali problém, chodilo ich sem dosť, ale je pravda, že po filme Bathory sa ich počet podstatne zvýšil,“ hovorí starostka Čachtíc Anna Ištoková.
„Prišli sme pod dojmom filmu, aj keď sme tu už párkrát boli predtým,“ hovorí skupinka turistov z Bratislavy. Nevedia, čo si majú o Alžbete Báthoryovej myslieť. „Nevieme, či zabíjala, a kto vie, či sa vôbec niekedy dozvieme pravdu,“ hovoria. Vladimír a Majka z Nitry sa na hrade zastavili cestou do Bytče. „Akurát včera sme boli v kine a dnes sme sa rozhodli, že si pozrieme Čachtice,“ hovoria. V Bytči si zasa chcú pozrieť zámok, ktorý patril Thurzovcom.
„Je len škoda, že nie je otvorené múzeum, rada by som sa niečo dozvedela o histórii Čachtíc,“ hovorí Majka. S ňou súhlasí aj zamestnankyňa miestneho pohostinstva: „Už sa stalo, že mi sem turisti prišli vynadať, prečo nie je múzeum otvorené. Majú pravdu. Preto, aby si v Čachticiach dali pivo, sem určite neprídu. Chcú sa aj niečo dozvedieť.“
Múzeum rozširuje expozíciu
„Múzeum bolo istý čas zatvorené pre stavebné úpravy priamo v kaštieli,“ vysvetlila Katarína Babičová z Trenčianskeho múzea, pod ktoré to čachtické patrí.
„Teraz už normálne funguje a pätnásteho augusta dokonca jeho expozíciu rozšírime napríklad o repliku šiat Alžbety Báthoryovej,“ dodala Babičová. Niektorí turisti mali problém nájsť cestu na hrad. „Trochu sme poblúdili, nie je tu totiž veľmi dobré značenie,“ povedal Václav Hlávka z Prahy.
„Žiaľ, tabuľky nám ukradli, ale čo najskôr to napravíme,“ povedala starostka.
Hrad je ruina
Niektorým prekážalo aj to, že na hrade sú vysvetlivky iba po slovensky. „Hrad je ruina, je tam vlastne zákaz vstupu, takže by bolo zvláštne, keby sme tam umiestnili cudzojazyčné vysvetlivky,“ povedala Ištoková.
Starostka dúfa, že sa im podarí získať prostriedky na opravu hradu. „Máme už vypracovaný projekt aj stavebné povolenie, len musíme získať peniaze,“ dodala.
Autor: Andrej Križan