BRATISLAVA. Globálnej ekonomike sa nedarí. Továrne na celom svete zvyšujú ceny a znižujú výrobu. Reagujú na klesajúci dopyt, ktorý je jedným zo znakov problémov svetového hospodárstva. Štatistiky krajín z celého sveta ukazujú spomaľovanie ekonomík nielen v eurozóne a USA, ale aj vo Veľkej Británii, v Írsku či v Číne. Ázijská krajina, ktorá si v posledných rokoch zvykla na dynamický ekonomický rast, zažila v prvom polroku jeho prudký pokles.
Spomaľuje sa aj priemyselná produkcia. V eurozóne sa prepadla na päťročné minimum. Slabšie európske ekonomiky, ako napríklad Taliansko či Španielsko, sú na pokraji recesie a prieskumy ukazujú, že ťažké časy sú ešte len pred nimi. Opatrní sú aj investori. Pre vysokú inflácii a silné euro klesla ich dôvera v eurozóne na päťročné minimum.
Čakajú na recesiu
„Sledujeme pokles priemyselnej produkcie v celej eurozóne, pričom čísla v Španielsku sú katastrofálne,“ povedal ekonóm londýnskej Citigroup Juergen Michels. Nemeckí vývozcovia sa pomerne dobre vyrovnali so silným eurom, ktoré ich výrobky v zahraničí predražuje.
Problém sa však objavil na domácom trhu. Objem maloobchodného predaja klesol podľa údajov Bundesbank medzimesačne o 2,8 percenta. Problémy s kúpnou silou, ktoré naznačujú štatistiky, cítia aj ľudia. Podľa prieskumu agentúry GfK sleduje vývin cien a pokles kúpnej sily s obavami takmer 30 percent Európanov. Klesajúca kúpyschopnosť je v súčasnosti vnímaná ako najpálčivejší problém. Predbehol dokonca aj obavy z nezamestnanosti, ktoré doteraz ľudí v Európe strašili najviac.
Je však možné, že nezamestnanosť sa na prvé miesto čoskoro vráti. Podľa európskeho vydania denníka Financial Times sa firmy po celej Európe pripravujú na obdobie ekonomického útlmu – budú menej vyrábať aj prepúšťať. Napríklad automobilky vypúšťajú pracovné smeny a letecké spoločnosti rušia slabšie linky.
Problémy však čakajú na firmy vo všetkých oblastiach hospodárstva. „Musím povedať, že prežívame najťažšie časy vôbec,“ povedal pre Financial Times riaditeľ írskej baliacej spoločnosti Gary McGann. „Myslím si, že smerujeme k recesii a bude hlbšia, ako mnohí prepokladajú,“ dodal.
Američania bez práce
S nezamestnanosťou nebudú bojovať len Európske firmy. Podľa júlových štatistík je už dnes bez práce 5,7 percenta Američanov. Najviac za posledné štyri roky. Nezamestnanosť v najväčšej ekonomike sveta stúpa už sedem mesiacov po sebe. S klesajúcim počtom pracujúcich Američanov sa bude znižovať aj ich dopyt po zahraničných produktoch. To sa zasa odrazí na nepriaznivých vývozných číslach po celom svete.
Súčasná fáza recesie v USA potrvá podľa profesora newyorskej univerzity Nouriela Roubiniho najmenej 18 mesiacov. V rozhovore pre magazín Barron odhadol, že daňoví poplatníci zaplatia za záchranu finančného sektora najmenej bilión dolárov (približne 20 biliónov korún), nevylúčil ani dvojnásobné náklady.
Bankrot podľa neho zasiahne aj lokálne banky, ktoré financujú výstavbu domov, obchody či komerčné nehnuteľnosti.
Takmer rok po začiatku úverovej krízy centrálne banky stále bojujú proti nepriaznivému vývoju. Európska centrálna banka, americký Fed aj britská národná banka plánujú do trhov naliať ďalšie peniaze. Je však málo pravdepodobné, že by zmenili základné úrokové sadzby.