Streda, 19. jún, 2019 | Meniny má Alfréd
NAJPOUŽÍVANEJŠIE LIEKY NA SLOVENSKU SÚ VIACNÁSOBNE DRAHŠIE AKO V ČESKU

Pri liekoch sme štedrejší ako Česi

Slovenské zdravotné poisťovne platia za najpoužívanejšie lieky niekedy aj dvakrát vyššie ceny ako poisťovne v Česku. Ministerstvo rozdiely nevysvetlilo. Tvrdí, že systémy sa nedajú porovnávať.

Rozdiely v cenách liekov u nás a v Česku sa vraj nedajú porovnávať. Princípy a nástroje liekovej politiky sa podľa ministerstva zdravotníctva v jednotlivých štátov navzájom odlišujú.Rozdiely v cenách liekov u nás a v Česku sa vraj nedajú porovnávať. Princípy a nástroje liekovej politiky sa podľa ministerstva zdravotníctva v jednotlivých štátov navzájom odlišujú.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Konečné ceny najpoužívanejších liekov na Slovensku sú v porovnaní s Českom vyššie.

Zároveň slovenské zdravotné poisťovne platia v niektorých prípadoch za lieky takmer dvojnásobne viac. Na rozdiely v cenách a platbách zdravotných poisťovní upozornil inštitút INEKO, ktorý porovnal ceny dvadsiatich najpoužívanejších liekov na Slovensku a v Česku.

Kým slovenské zdravotné poisťovne hradia za Cipralex (liek proti depresii) 697 korún (23,14 eura), české poisťovne len 354 korún (11,75 eura), čiže o 97 percent menej. V prípade Ibalginu (liek proti bolesti) je to 123 korún zo strany slovenských poisťovní a len 64 korún uhradia za ten istý liek české zdravotné poisťovne.

Stanovenie ceny liekov na Slovensku je plne v kompetencii ministerstva zdravotníctva. Zdravotné poisťovne svoju výšku úhrady nemôžu ovplyvniť, aj keď majú svojich zástupcov v Kategorizačnej komisii liečiv. Komisia je totiž len poradným orgánom ministerstva.

Rozdiel je vraj prirodzený

Ministerstvo zdravotníctva nevysvetlilo, prečo existujú rozdiely v konečných cenách konkrétnych liekov na Slovensku a Česku, a prečo za ne poisťovne u nás platia viac. Eva Slováková z komunikačného odboru ministerstva len povedala, že porovnávať úhrady v jednotlivých krajinách nie je objektívny parameter.

Analytička HPI Angelika Szalayová, ktorá bola predsedníčkou slovenskej kategorizačnej komisie a aj členkou kategorizačnej komisie v Česku, s týmto argumentom nesúhlasí. „Porovnávanie cien liekov medzi krajinami je jedným z najčastejšie používaných spôsobov regulácie cien liekov, ktorý je aj súčasťou slovenského systému,“ povedala.

Podľa spoločnosti Zentiva, ktorá vyrába Ibalgin, je prirodzené, že konečná cena v Česku a na Slovensku je rozdielna. „Všetky ceny sú ovplyvnené rôznymi faktormi, či už ekonomickými alebo politickými,“ povedal Igor Novák zo spoločnosti. Jednoduché porovnávanie bez zohľadnenia týchto faktorov môže byť preto podľa neho značne zavadzajúce. Bráni sa aj tým, že konečná cena Ibalginu je u nás aj v Česku porovnateľná.

Podľa prepočtov INEKO je však tento liek u nás drahší o 25 korún (0,83 eura).

Iná skupina, iná cena

Výraznejší rozdiel pri konečných cenách je pri Cipralexe. Na Slovensku stojí 765 korún (25,39 eura), za Moravou 446 korún (14,80 eura). Liek proti depresii je na Slovensku teda drahší o 72 percent. Vyššiu cenu u nás mal spôsobiť fakt, že v Česku je tento liek zaradený do inej skupiny liečiv.

Zo spoločného krv netečie

Ministerstvo zdravotníctva vyšší podiel úhrad cez verejné poistenie vysvetľuje tým, že chce, aby výška doplatku bola pre pacienta primeraná. Na to, že je Ibalgin z pohľadu slovenských pacientov lacnejší, sa odvoláva aj Zentiva. To však znamená, že poisťovne u nás zaň platia viac. Nevysvetľuje to však vyššiu konečnú cenu lieku u nás.

INEKO chcelo pri porovnávaní upozorniť na to, že čím viac peňazí za liek uhradí poisťovňa z verejných zdrojov, tým vyššie je riziko, že lieky budú predražené. Pod väčšou kontrolou sú preto lieky, na ktoré si priplácajú občania.

Výška dotácie z verejných zdrojov by mala podľa Petra Goliaša z INEKO zohľadňovať predovšetkým užitočnosť lieku pre spoločnosť. Menej užitočné lieky môžu mať podľa neho nižšiu dotáciu. Prečo sú napríklad Ibalgin a Cipralex na Slovensku tak výhodne dotované, ministerstvo nevysvetlilo.

Ktorý liek podporiť?

Poradca ministra financií Martin Filko priznáva, že u nás nie sú jasné a transparentné pravidlá, ktoré by určili, ktoré lieky majú byť pustené na trh a ktoré nie, a za akú cenu. To, že určiť cenu a výbrať liek, ktorý bude platený z verejných peňazí, je ťažké, uvádza na príklade.

Existuje liek A za x–korún, ktorý zachráni 100 životov. Zároveň je liek B, ktorý stojí 2-krát viac, ale zachráni 105 životov. Ministerstvo musí vyriešiť viacero otázok. „Má sa preplácať jeden, druhý alebo obidva lieky? Oplatí sa spoločnosti investovať dodatočných x–korún za získanie dodatočných 5 životov?“ – približuje dilemu Filko. Slovensko by si podľa neho malo brať príklad z krajín ako Holandsko, Veľká Británia či Švédsko, ktoré majú stanovené pravidlá. Krajiny si určili, koľko majú stáť dodatočné efekty nejakého lieku oproti jeho najbližšiemu konkurentovi, aby sa ho oplatilo financovať z verejných zdrojov.

(vf)

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pod Vinicou - Perspektívne bývanie v Novom Meste
 2. Ako správne pripraviť džem či marmeládu?
 3. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 4. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne.
 5. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?
 6. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 7. Keď ide o kožu
 8. Potešte vášho otca kvalitným čítaním
 9. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu
 10. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu?
 1. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 2. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne.
 3. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?
 4. Založenie spoločnosti s.r.o. je výhodnejšie v ČR ako v SR
 5. Pod Vinicou - Perspektívne bývanie v Novom Meste
 6. Noerr has done it again!
 7. Is golf merely a game for the cream of society?
 8. OMV v lete poskytuje perfektnú starostlivosť o vaše auto
 9. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 10. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 1. Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní 17 293
 2. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 13 881
 3. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 13 761
 4. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu? 12 486
 5. Potešte vášho otca kvalitným čítaním 9 438
 6. Výlet do minulosti: Černobyľ a tajomné mesto Pripiať 6 288
 7. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu 5 639
 8. Mobil ako peňaženku využíva čoraz viac ľudí 5 003
 9. Ako správne pripraviť džem či marmeládu? 3 717
 10. Vôňa alebo zápach? Profesionáli otestovali rôzne typy domov 3 566