BRATISLAVA. Podozrenia z netransparentného financovania HZDS premiéra Roberta Fica nezaujímajú. Ak sú nejaké pochybnosti o financovaní nejakej politickej strany, je podľa Fica na nej, aby verejnosti podala dostatočné vysvetlenie.
Pred štyrmi rokmi bol pritom jedným z najväčších kritikov SDKÚ, ktorá musela vysvetľovať škandál s fiktívnymi darcami. Keď SDKÚ nevysvetlila, na koho prepísala svoj 22miliónový dlh, vyzval Fico jej koaličných partnerov, aby úniu žiadali, nech im svoje financovanie vysvetlí.
Teraz o pochybných darcoch HZDS predseda Smeru mlčí. „Pamätáme sa dobre na prípad financovania SDKÚ, ktorá dodnes nedokázala vysvetliť niektoré finančné položky,“ odpovedal na otázku, či aj teraz bude rovnako kritický k svojmu koaličnému partnerovi.
Nejasnosti okolo sedemmiliónového daru od invalidného dôchodcu má podľa HZDS zatiaľ vysvetliť jediná veta. Mečiarovo hnutie sa bráni tým, že má s Rudolfom Trávničkom podpísanú darovaciu zmluvu, ktorú overil notár.
Zmluvu HZDS verejnosti neukázalo a ani nepovedalo, či to urobí. Hovorkyňa Monika Zakariásová včera povedala, že podrobnejšie sa hnutie vyjadrí v pondelok. O Trávničkovi zatiaľ HZDS povedalo len to, že je jeho sympatizant.
Na pondelok sľubuje vysvetlenie aj ústredná tajomníčka HZDS a ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová (na snímke SME Pavol Funtál), ktorá spochybňovanú výročnú správu HZDS o jeho vlaňajšom hospodárení podpísala.
Dôchodca tvrdí, že peniaze pre HZDS dal nejakému známemu v igelitke a žiadne potvrdenie o tom nemá. Trávniček býva spolu so synom v malej bratislavskej garsónke.
Podľa výročnej správy HZDS bol invalidný dôchodca vlani jeho najštedrejším darcom. Peniaze strane dal 18. decembra, v rovnaký deň ako Jozef Oceľ. Podnikateľ z Beňuše dal HZDS 4 milióny korún.
Na dary môže HZDS doplatiť
Dary pre HZDS preverí finančný výbor Národnej rady, ktorého poslanci v prípade nejasností môžu rozhodnúť aj o pokute pre stranu. HZDS hrozí, že bude musieť štátu zaplatiť 14 miliónov korún, dvojnásobok prijatého daru.
Ďalšia pokuta 100tisíc korún hrozí HZDS, lebo vzalo 50-tisíc korún od Transpetrolu. Zákon stranám zakazuje prijať dar od spoločnosti s účasťou štátu.
Preveria aj audítora
Vysvetľovať bude aj audítor Peter Mičieta, ktorý stranu kontroloval. Jeho činnosť preverí komora audítorov. Mičieta mal na dar od Transpetrolu upozorniť. Včera nevysvetlil, prečo to neurobil.
„Kým nebude známe stanovisko komory a dohľadu nad výkonom kvality audítorskej činnosti, dovtedy sa nevyjadrí nik,“ povedal Mičieta.
Komora na otázky, či audítorovi hrozí postih, neodpovedala.
Hospodárskym novinám Mičieta tvrdil, že nevedel, že Transpetrol je štátna spoločnosť. „Odkiaľ som to mal vedieť?“
Povedal tiež, že neskúmal všetky podnikateľské subjekty na Slovensku a v zahraničí, v ktorých má štát účasť.
Na nejasnosti vo financovaní HZDS upozorňovala aj Aliancia Fairplay, ktorá požiadala parlamentný výbor o prešetrenie. Najnovšia kauza podľa aliancie opäť ukázala, že kontrola výročných správ politických strán je povrchná a len formálna.
Pochybné dary
Na daroch a členskom získalo vlani HZDS 20 miliónov korún, najviac zo všetkých parlamentných strán.
Rudolf Trávniček dal strane vyše 7 miliónov, Jozef Oceľ 4 milióny.
Obaja darovali peniaze 18. decembra 2007.
HZDS má problémy aj pre 50tisíc korún od Transpetrolu. Prijatím daru porušilo zákon.