Hiram Bullock

Hral veľa a rád

(Zdroj: miro hudák)

Mal to, čo dnes väčšine muzikantov chýba - vlastný nenapodobiteľný štýl a zároveň sa dokázal vložiť do niekoľkých žánrov. Aj preto bol vyhľadávaným sprievodným hráčom a v jeho zozname spolupracovníkov nájdete hviezdnych džezmenov, rockerov, ale napríklad aj Richarda Müllera.

Nahral s ním "americký" album, absolvoval turné a nečakane sa objavil aj na festivale Pohoda. Vtedy nikto netušil, že to je jedno z jeho posledných vystúpení.

"Richard a ja sme bratia v mnohých veciach," vyhlásil počas koncertu v bratislavskej Inchebe pred tromi rokmi gitarista Hiram Bullock a dodal: "Milujem chodiť do tejto krajiny a ako hovorí Arnold - Ja sa vrátim." Mal pravdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

To už bola jeho tretia návšteva u nás. Najskôr si zahral na festivale Bratislavské jazzové dni v klube Babylon, potom pomohol v New Yorku nahrať Richardovi Müllerovi jeho album 44, ktorý prišiel aj naživo odohrať na slovensko-české turné, z ktorého zostalo DVD. A poslednýkrát sa tu objavil pred dvomi týždňami na festivale Pohoda v Trenčíne.

Prekvapenie a šok

Už to vyzeralo, že skladba Milovanie v daždi sa končí, keď sa hudobníci okolo Richarda Müllera znovu rozbehli a na pódium prikráčal odohrať dlhé sólo nečakaný hosť. "Bolo to koncipované ako prekvapenie pre divákov," hovorí kapelník Oskar Rózsa. "Úžasný muzikant, autentický v každom prejave a ako som mal možnosť zažiť, aj nesmierne krásny človek. Hrať s ním bol pre mňa nesmierny zážitok, na scéne som ho sledoval a obdivoval už dosť dlhý čas."

SkryťVypnúť reklamu

Jeho náhla smrť, iba týždeň po festivale, bola šokom. O rakovine hrdla vedel už od vlaňajšej jesene, ale na prvé kolo liečby jeho organizmus zareagoval dobre. A tak sa okamžite vrhol na dlhé turné s orchestrom Milesa Evansa. Aj do Trenčína si odskočil v rámci voľného dňa, z Talianska.

"Síce pôsobil trošku unavene, ale nebolo na ňom vidieť nič, čo by nasvedčovalo takejto vážnej chorobe. Len spomínal, že ide ešte na jednu operáciu," vraví Rózsa. "Jeho náhla smrť ma veľmi zasiahla."

Podľa britského The Independentu koniec populárneho amerického gitaristu urýchlila kombinácia oslabeného organizmu s drogami: "Pokus udržať si hranie na vysokej úrovni skončil v ďalšom crackovom večierku, ktorý už jeho vyčerpané telo jednoducho nebolo schopné zniesť," napísali v nekrológu noviny.

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdne nebo navôkol

Na jeho internetovej stránke je aj rubrika Rumor Control, kde je niekoľko otázok. Jedna z nich znie: Je ešte v brandži niekto, s kým by ste si chceli zahrať a ešte ste sa nestretli? "Stevie Winwood a Peter Gabriel, ale som si istý, že existujú aj ďalší," napísal skromne. V tej prvej skupine sú však mnohé dôležité postavy - James Brown, Miles Davis, Jaco Pastorius, Roberta Flack, Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan, Paul Simon, David Sanborn a ďalší.

Hral takmer s každým a obsiahol takmer všetky žánre: "Jeho gitara bola mimoriadne znelá, hutná a melodická. Lietala od priamočiareho rocku po sofistikovaný džezrock, ale vždy znela koncentrovanou človečinou. Jej kvintesenciou by mohlo byť sólo v skvelej Stingovej úprave skladby Jimiho Hendrixa Little Wing," napísal náš kolega Marian Jaslovský.

SkryťVypnúť reklamu

Do hviezdnej spoločnosti mal Hiram Bullock namierené už od mladosti. Hudbu totiž študoval na University of Miami, kde bol spolužiakom Pata Methenyho, Jaca Pastoriusa, ale aj ďalšieho basgitaristu Willa Leeho. A práve s Willom Leem sa objavil v sprievodnej kapele populárnej televíznej šou Davida Lettermana. Účinkoval tam iba dva roky, ale za ten čas sa stihol napevno usadiť v šoubiznise.

Vedel hrať osobito a zároveň originálne. Navyše, už od začiatkov mal aj svojský imidž - na pódium chodil bosý, počas koncertu sa vybral do publika bez toho, aby prestal hrať, neskôr začal nosiť biely uterák prevesený cez pás gitary, tigrované tričká bez rukávov a široké tepláky. Aj preto si ho vybral výrobca gitár značky Cort a urobil špeciálny model s jeho menom.

SkryťVypnúť reklamu

Slabosť pre drogy ho však stála miesto u Lettermana (pre divoké večierky s kamarátmi zabudol občas prísť na nakrúcanie) aj štíhlu postavu. Keď sa totiž s kokaínom a heroínom rozhodol prvýkrát skoncovať, radikálne pribral. Na hudbe to však poznať nebolo - naopak, jeho sólové nahrávky Late Night Talk alebo Try Livin' It sú považované za veľmi vydarené.

Zaujímavou časťou jeho príbehu je aj detstvo. Hoci bol Američan, narodil sa v Japonsku, kde jeho rodičia slúžili v armáde. Ako dvojročný sa s nimi presťahoval do USA. Tam začal brať hodiny klavíra a o štyri roky neskôr už mal prvý recitál. Neskôr prešiel na saxofón a basu, ktorú vystriedal za svoj hlavný nástroj po zásadnej životnej skúsenosti: "Na strednej škole som hral ako milión iných chlapcov v školskej kapele. Raz sa pri koncerte náš gitarista zložil uprostred sóla k zemi. Okamžite sa na pódium vyštveralo desať dievčat, začali ho hladiť a utešovať. Vtedy som sa rozhodol, že začnem hrať na sólovú gitaru."

SkryťVypnúť reklamu

A pri tom zostal až do svojej predčasnej smrti. Hoci v šou Davida Lettermana pôsobil pred vyše 20 rokmi, slávny moderátor v pondelkovej relácii venoval svojmu nezabudnuteľnému kolegovi pár slov.

11. 9. 1955 Osaka - 25. 7. 2008 New York

1982 - vydal debutový album First Class Vagabond

1982 -1984 - člen sprievodnej skupiny The World Most Dangerous Band v televíznej šou Davida Lettermana

1987 - legendárne sólo na Stingovom albume Nothing Like the Sun

1995 - prvá návšteva Slovenska na festivale Bratislavské jazzové dni

2005 - nahrávanie albumu 44 v New Yorku s Richardom Müllerom a spoločné veľké koncertné turné

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 665
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 345
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 662
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu