Na vode v Šunji sa schyľuje k veľkému duelu. Francúz Tony Estanguet vyhral dve olympiády, túži po hetriku. Máte po Aténach dvojnásobnú motiváciu zosadiť ho z trónu?
„Nezužujem preteky na náš vzájomný súboj, na vode budú striehnuť na príležitosť ďalší kvalitní pretekári. Nechcem nosiť v hlave jedno meno, súperom bude aj zradná voda.“
Pred štyrmi rokmi ste vpádlovali do cieľa ako olympijský víťaz. Dodatočná penalizácia vás posunula na striebornú pozíciu.
„Bolo to minimálne zvláštne. S odstupom času vnímam tie chvíle rovnako. Ani negatívne, ani pozitívne. Neostalo mi nič iné, len sa znovu tešiť zo striebra. Ako v Sydney 2000.“
V Aténach ste sa zmienili, že pravda sa ukáže o štyri roky. Platí?
„Určite ostal vo mne zážitok z Atén, no nechcem sa ním nechať zaslepiť.“
Vaši kamaráti bratia Hochschornerovci tvrdia, že pekinský kanál nie je najťažší, aký doteraz postavili. Vy?
„Nesúhlasím. Kanál v Šunji je naozaj najnáročnejší umelý kanál. Otázne bude, akú kombináciu bránok postavia.“
Ste technický i dynamický jazdec. Čím ťažšia trať, tým lepšie pre váš.¶ Nie?
„Môže a nemusí to platiť. Tá voda vymyslí divoké veci. Odtrénoval som tam šesť sústredení, mám skúsenosti a rešpekt zároveň.“
V posledných dňoch sa najviac diskutuje o smogu nad Pekingom. Nebojíte sa ho?
„Pre vodákov nie je zvlášť nebezpečný. Väčšie problémy môže robiť vytrvalostným športom. Aj pred rokom na pretekoch tu bolo dusno. Smog určite zdraviu neprospieva. Kúpele na oddych by na tomto mieste určite nepostavili.“
Slovenských slalomárovčaká v Pekingu dilema. Dať prednosť blízkemu hotelu, alebo pestrej strave v olympijskej dedine. S daňou zdĺhavého presunu. Vy?
„Rozhodnem sa na mieste, oba varianty mám odskúšané. Vidím to päťdesiat na päťdesiat.“
Na predchádzajúcich troch hrách ste sa iba raz zúčastnili na otváracom ceremoniáli. Vynecháte ho aj teraz v Pekingu?
„Určite áno. Dôležitejší je pre mňa výdatný spánok. Výnimku som urobil iba v Aténach 2004, kde som bol poctený úlohou vlajkonosiča výpravy. Aj to som sa z plochy štadióna nenápadne vytratil pred koncom.“
Máte talizman, aký je váš predštartový rituál?
„Talizman nie. Rituál nemením. Dlhšia rozcvička, rozpádlovanie a precízna prehliadka trate.“
![]() |
Otec a tréner Jozef Martikán.
FOTO – ARCHÍV TASR
Zožrali by ich
Vodní slalomári spoľahlivo držia nad vodou inak potápajúcu sa loď slovenského športu. V novodobej ére na troch olympijských hrách nik okrem nich nezískal zlato. Hochschornerovci dvakrát, Martikán 1996 a Kaliská 2000.
„Zožrali by nás, keby sme sa z Pekingu vrátili bez medailí. Ľudia i funkcionári si na to zvykli, my sami to berieme ako povinnosť skúseného tímu,“ hovorí tréner Michala Martikána Jozef, ktorý trénuje syna od narodenia.
Medailovú žilu živí stále jedna generácia.
„Nechcem mentorovať, ale keď sme boli mladí, na sústredeniach sme si museli pomaly rozbíjať ľad na vode, bežne sme spávali pod stanmi. Tí, čo niečo dosiahli, by už tento šport nerobili bez patričných podmienok. No dravosť chýba mladej generácii, čo pýta sústredenia v Austrálii a ešte nemá výsledky.“
(ju)
Autor: Vojtech Jurkovič