CHARTÚM, BRATISLAVA. Na najväčšom bojisku súčasnosti chránia civilistov pred genocídou. Nemajú veľa možností, ale zostanú ešte rok. Bezpečnostná rada OSN predvčerom predĺžila mandát svojich jednotiek v sudánskej provincii Dárfúr.
Rezolúcii predchádzala diplomatická bitka. Američania nakoniec svoj podpis nepripojili, pretože text otvára možnosť na očistenie sudánskeho prezidenta. Umara al-Bašíra obvinil Medzinárodný trestný tribunál z genocídy na vlastnom národe. OSN teraz koketuje s pozastavením obvinenia v záujme mieru.
Tyran a súboj veľmocí
Imunitu pre Bašíra navrhli Moskva a Peking. Obidve veľmoci skryto zásobujú jeho režim zbraňami a podporujú tak arabské milície, ktoré v Dárfúre vraždia černošské obyvateľstvo.
Väčšina výzbroje do Dárfúru prichádza z Číny, ktorá v Sudáne ťaží ropu. Organizácia Amnesty International zasa zverejnila dôkazy, že vláda v Chartúme do svojej západnej provincie napriek embargu OSN posiela ruské zbrane a vrtuľníky.
„Bezpečnostná rada nemôže ignorovať hrozivé zločiny Dárfúru,“ povedal podľa New York Times zástupca Spojených štátov v OSN Alejandro Wolff.
Rezolúciu s výhradami podporili aj Francúzsko a Veľká Británia. Lídri sveta vôbec neriešili, že na misii z plánovaných 26-tisíc vojakov po prvom roku nie je ani polovica.
Nemajú krídla
Rozsiahle územie Dárfúru prakticky bez ciest je nemožné kontrolovať zo zeme. Modré prilby však v Sudáne nemajú jediný vrtuľník, aby dokázali monitorovať pohyb milícií a odraziť ich útoky na civilistov.
Koalícia mimovládnych organizácií s názvom Save Darfur kritizuje, že napriek ľútosti členských krajín OSN nad situáciou v Dárfúre, tam nikto neposlal svoje vrtuľníky. „Mnoho strojov iba zapadá prachom v hangároch a lieta iba na leteckých šou v čase, keď môžu zachraňovať životy v Dárfúre,“ píše sa v správe, ktorú podpísal aj bývalý americký prezident Jimmi Carter.
Slovenská letka má podľa odhadu Save Darfur asi jedenásť strojov, ktoré by sme mohli nasadiť na operácie OSN, teda aj do Dárfúru. Naša armáda však vrtuľníky do Sudánu nepošle napriek tomu, že momentálne nie sú nikde v zahraničí. „Nenasadíme ich vzhľadom na to, že nedávno sa nám vrátila vrtuľníková jednotka z dvoch rotácií na misii NATO v Kosove, kde boli šesť mesiacov modernizované vrtuľníky Mi-17,“ povedal hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela.
Mimovládne organizácie apelujú najmä na skupinu šiestich krajín, ktoré vraj majú najväčšie možnosti stroje poskytnúť. Medzi nimi je aj Česko.
Krvavý Dárfúr
V päťročnej občianskej vojne už podľa odhadov OSN zahynulo 300-tisíc ľudí.
2,7 milióna ľudí je bez domova.
Provládne arabské milície džandžavídi napádajú černošské obyvateľstvo.