Ceny bratislavských bytov narazili na psychologickú hranicu, ktorú, ak by prekročili, boli by pre väčšinu kupujúcich jednoducho pridrahé. Potvrdzuje to polročný vývoj stredných hodnôt ponukových cien za ostatného pol roka, čo by malo byť dostatočne dlhé časové obdobie na to, aby ukázalo na skutočné trendy a nielen na výchylky trhu. Svoju úlohu v tomto vývoji hrá vyčkávanie vyvolané prechodom na euro, rekordný vlaňajší nárast cien a v týchto mesiacoch istou mierou aj tradičné dovolenkové obdobie. Dá sa predpokladať, že o miere nárastu prípadne poklesu cien celkovo v tomto roku rozhodnú až jesenné alebo prvé zimné mesiace.
Júlové štatistiky ukázali pri väčšine veľkostných typoch bytov (podľa izbovosti) na stagnáciu. Ak sa však pri porovnaní cien s predchádzajúcim mesiacom objavili mínusové hodnoty, boli o niečo nižšie ako pri porovnaní júnových a májových cien - tam, kde ceny predávajúci na začiatku leta znižovali po stovkách na meter štvorcový, v strede leta to v niektorých prípadoch boli iba desiatky korún.
O poklese možno hovoriť v prípade najmenších bytov. Zníženie cien v júli bolo vyrovnanejšie ako júnové. S výnimkou Starého Mesta, kde garsónky zlacneli iba o zhruba sedemsto korún (23,24 eur) na meter štvorcový, v ostatných okresoch to bolo o zhruba 1 300 (43,15) až 1 600 korún (53,11 eur). Výraznejší nárast v júli zaznamenali štatistiky iba u staromestských dvojizbových bytov. Tie medzimesačne zdraželi o približne 1 600 korún (53,11 eur). V uplynulom mesiaci najviac poklesli ceny jednoizbových bytov v bratislavskom štvrtom okrese, kam patria mestské časti Dúbravka, Karlova Ves, Lamač, Devínska Nová Ves a Devín, a to o viac ako 1 900 korún (63,07 eur).
Autor: Martin Lazík, autor pracuje v NARKS