a rozmýšľam nad tým, že by som ju od neho kúpil. Chýba mi však zhruba 300 000 korún. Aký by bol pre mňa najvýhodnejší úver? Ladislav, Bratislava
V prvom rade by ste si mali zistiť, či a za akých podmienok môžete ako cudzinec kúpiť v Českej republike nehnuteľnosť. Tieto podmienky upravuje český devízový zákon.
Čo sa týka samotného financovania zahraničnej nehnuteľnosti, tu platí, že hypotekárnym úverom v súčasnosti nie je možné financovať zahraničnú nehnuteľnosť a rovnako zahraničnou nehnuteľnosťou nie je za takýto úver možné ručiť. Ak však máte k dispozícii tuzemskú nehnuteľnosť (teda nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na Slovensku), ktorou by ste mohli ručiť, môžete financovanie riešiť bezúčelovou hypotékou. Úrokové sadzby týchto úverov sa pohybujú v rozpätí približne 5,5 až osem percent, čo je zhruba o pol percenta viac ako pri klasických účelových hypotékach. Banka sa vás však nebude pýtať, na čo peniaze použijete a z úveru tak môžete financovať aj veci, na ktoré by ste prostriedky z klasickej hypotéky použiť nemohli.
Ak nemôžte ručiť tuzemskou nehnuteľnosťou, do úvahy pripadá účelový spotrebný úver. Jeho vybavenie je jednoduchšie a rýchlejšie ako pri hypotéke a ako zabezpečenie stačí len blankozmenka, čiže nepotrebujete ani ručiteľa. Musíte však počítať s vyššími sadzbami - okolo desať percent. Na druhej strane pri tomto úvere odpadajú poplatky súvisiace so založením nehnuteľnosti (znalecký posudok, kataster).
Treťou možnosťou je obrátiť sa na niektorú z bánk priamo v krajine, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Tu musíte do úvahy brať aj možné predraženie úveru z dôvodu kurzových prepočtov zo slovenských korún (respektíve od roku 2009 z eur) do meny danej krajiny. Brať si hypotéku v zahraničí (ak je to vôbec v danej krajine možné) je ideálne najmä v prípadoch, kedy má žiadateľ príjem v lokálnej mene (napríklad z prenájmu nehnuteľnosti).
Spoločne s manželkou sa púšťame do stavby rekreačnej chaty. Na výstavbu by sme chceli využiť hypotekárny úver pre mladých so štátnou dotáciou. Zúžením bezpodielového spoluvlastníctva manželov ustanovenie o tom, že podmienku veku musia spĺňať obaja z manželov možno obísť. Platí to aj na podmienku priemerného mesačného príjmu? Juraj, Michalovce
Žiaľ, vo vašom prípade zvýhodnený úver nepripadá do úvahy, keďže použitie hypotekárneho úveru pre mladých je možné len na nehnuteľnosť určenú na bývanie a rekreačná chata takýmto typom nehnuteľnosti nie je. Samozrejme, financovať kúpu nehnuteľností tohto typu hypotekárnym úverom možné je, nie je však možné získať úrokové zvýhodnenie, ktorého primárnym cieľom je podpora bývania pre mladých.
Každopádne platí, že pokiaľ sa manželia dohodli na zúžení bezpodielového spoluvlastníctva a v zápisnici majú určené vlastníctvo pre jedného z nich na nadobúdanú nehnuteľnosť a k tomu prislúchajúci - špecifikovaný úver (môže ísť len o majetok nadobúdaný a nie už vlastnený), tak pre poskytnutie štátneho príspevku pre mladých k takémuto úveru sa bude posudzovať len ten manžel, ktorý bude vlastníkom nehnuteľnosti a dlžníkom pre banku. Druhého manžela sa takýto obchod a podmienky štátneho príspevku pre mladých netýkajú, teda nemusí spĺňať ani vekové ani príjmové kritérium (okrem prípadného záložného práva k inej nehnuteľnosti, ktorá je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov).
Otázky do poradní môžete posielať na adresu sreality@sme.sk
Autor: Mária Hlúchová hypotekárna poradkyňa VÚB banky