Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Darujte na zlatý poklad ČSSR! (Smena, 7. augusta 1968)

Žatvový happy-end, ako sa ľud slovenský skladal na štátny poklad a prečo manželka partizána darovala Československu svoje hodinky. Prečítajte si, o čom písali noviny presne pred štyridsiatimi rokmi.

DARY PREZIDENTA REPUBLIKY A JEHO MANŽELKY • UŽ VYŠE DVA KILOGRAMY ZLATA • ZBIERKA ZLATA SA ZAČALA UŽ AJ V BRATISLAVE • ŽELEZNIČIARI PRÍKLADOM • VÝZVA ONV BRATISLAVA

PRAHA (hb-čstk) — V Ústredí Štátnej banky československej v Prahe bolo na konte 21-71 v pondelok 5. augusta už 15 015 765 korún. V skutočnosti je toho oveľa viac, lebo v tejto sume nie sú zatiaľ zahrnuté čiastky poukázané okresným odbočkám ŠBČS.

Výzva z Olomouca, aby každý občan republiky daroval na zlatý poklad ČSSR najmenej gram zlata, tiež nachádza ohlas po celej republike. V Čechách a na Morave odovzdalo do pondelka 420 občanov vyše 2 kg zlata, presne 2190.87 gramov. Medzi darcami je aj manželka prezidenta republiky pani Irena Svobodová, ktorá venovala 24 gramov zlata.

V Bratislave sa začala zbierka zlata iba v pondelok. Do včera poludnia tu odovzdalo 40 občanov 160 gramov zlata. Z množstva darcov na Fond republiky zaznamenávame aspoň niektoré:

 • Prezident republiky Ludvík Svoboda poukázal Fondu republiky 30000 Kčs.
 • Závody ťažkého strojárstva v Martine darovali 5 miliónov Kčs.
 • Obchodný dom Prior Bratislava dáva na účet 21-71 jeden milión Kčs.
 • Bratislavský Slovnaft sa rozhodol dať Fondu republiky jeden milión korún; okrem toho všetky jeho pracoviská odpracujú stovky brigádnických hodín a čistý výnos dajú na účet 21-71.
 • Tridsať pracovníkov plemenárskej služby v Trebišovskom okrese sa rozhodlo prispieť na Fond republiky dvoma percentami zo svojej hrubej mesačnej mzdy.
 • Hydroprojekt v Bratislave z podnikových fondov dáva 300 000 korún plus výnos dobrovoľnej zbierky pracovníkov podniku.
 • Železničiari zo stanice Bratislava Rača odpracujú v prospech Fondu jednu smenu, železničiari z Dun. Stredy a Trenč. Teplíc dávajú 1 percento zo svojho júlového platu, štúrovskí dve percentá, čo je okolo 30 000 Kčs.
 • ONV Bratislava-vidiek venuje Fondu 100 000 Kčs a výnos zbierky medzi zamestnancami ONV. Súčasne vyzvali všetky ONV v republike, aby jeho príklad nasledovali.

Na zakladajúci sa zlatý menový poklad našej republiky prispela aj docentka Štátnej univerzity v Tbilisi v Sovietskom zväze Nina Ivanovna Matiašvili. Prišla na Ostravsko k hrobu svojho syna. Padol tu pri oslobodzovacích bojoch v posledných dňoch vojny. V darovacom spise darkyňa uviedla: „Ja, matka z blankytného Gruzínska, som vždy s Vami a zdieľam s Vami radost i bolest. Nedávno som sa dozvedela, že ušľachtilí vlastenci ČSSR sa rozhodli darovať milovanej vlasti každý jeden gram zlata. Aj ja prinášam darček, malý v porovnaní s tým veľkým darom, ktorý som dala Československej republike 22. apríla 1943 keď som stratila svojho jediného syna, poručíka Tariela Kurchuliho. Snímam z ruky zlaté hodinky so zlatým náramkom — neviem, koľko zlata obsahujú — a odovzdávam Ich banke tej krajiny, ktorá je druhou vlasťou môjho syna."

Čo s fondu republiky

PRAHA (čstk) — V Prahe včera zasadala Hospodárska rada. Ocenila iniciatívu kolektívov a súkromných osôb, ktoré sa rozhodli darovať finančné prostriedky na Fond republiky a príspevky pre zlatý poklad štátu. Odporúča vláde, aby sa tieto mimoriadne zdroje využívali najmä pre zlepšovanie životného prostredia, pre riešenie naliehavých otázok bytovej výstavby, škôl, nemocníc a pod. Zhodnotila tiež situácia pri výstavbe jadrovej elektrárne a došla k záveru, že treba komplexne spracovať problematiku nášho uránového bohatstva. Ďalej rokovala o možnostiach lepšieho využitia našej surovinovej základne, o výstavbe i ďalšie aktuálne otázky.

Významný bod rokovania Hospodárskej rady sa týkal opatrení na úpravu vzťahu štátu k jednotlivo hospodáriacim roľníkom. Odporučí vláde prijať také opatrenia, ktoré utvoria pre súkromne hospodáriacich roľníkov rovnaké ekonomické podmienky, aké má socialisticky sektor nášho poľnohospodárstva.

Žatva pred finišom

BRATISLAVA (dš) — Žatevné práce v Západoslovenskom kraji sú bezprostredne pred ukončením. Veľmi peknými výsledkami sa môžu pochváliť poľnohospodári JRD Viničné, kde dosiahli výnosy pšenice odrody Bezostá až 62 q z hektára, JRD Brestovce, kde z odrody „Mironovská" dosiahli výnosy 64 q/ha a ŠM Nitra, kde hektárové výnosy dosahujú 52 q/ha. Je to vzhľadom na celoslovenský priemer v minulom roku (20 q/ha) skvelý úspech.

Blahodárny účinok ekonomického riadenia a diferencovaného prístupu k poľnohospodárstvu je už po-znat. Oproti minulým rokom sa zlepšila hlavne situácie v distribúcii náhradných dielov. 2 tejto strany neprišli kompetentným inštitúciám nijaké sťažnosti.


SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 5. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. Dôležitosť duševnej pohody
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 20 348
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 723
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 347
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 289
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 009
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 060
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 226
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 802
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu