MOSKVA, PRAHA. Ruská vedecká elita bola včera chvíľu v tom, že najhlbšie jazero na svete Bajkal je o 43 metrov hlbšie, ako sa myslelo, a že jej ponorky pokorili svetový rekord. Nakoniec sa ukázalo, že dva ruské batyskafy „usadli“ na dno v hĺbke len 1580 metrov. O sto metrov menej než pôvodne oznámili ruské televízie a svetové agentúry. Chyba vznikla poruchou hydrolokátora.
Pilotované miniponorky Mir1 a Mir-2 tak nakoniec neprekonali svetový rekord inej ruskej výpravy v 90. rokov, ktorá klesla na dno jazera v hĺbke 1637 metrov. Napriek tomu expedícia podporovaná premiérom Vladimirom Putinom hovorí o veľkom úspechu.
Vlajka nechýba
Ruskí vedci špekulovali o väčšej hĺbke Bajkalského jazera už dlhšie. Hovorilo sa napríklad až o 1700 metroch. Cieľom ich expedície je skúmanie dna jazera a jeho živočíchov. V programe nechýba ani zapichnutie ruskej vlajky a pamätného symbolu bajkalskej expedície – znaku z nehrdzavejúcej „večnej“ ocele – na dno jazera.
Ruské batyskafy Mir-1 a Mir-2 sú známe aj ako prvé pilotované prístroje, ktoré vlani „pokorili“ dno Severného ľadového oceánu. Expedícia mala silný politický nádych a demonštrovala oprávnenosť územných nárokov Ruska na časť Severného pólu bohatého na nerastné suroviny.
Poslanec dobrodruh i patriot
Obidve výpravy, na dno Arktídy aj Bajkalu, viedol slávny ruský dobrodruch a poslanec Artur Čilingarov, ktorý bol ocenený ako hrdina krajiny už dvakrát. Najskôr počas existencie Sovietskeho zväzu v roku 1986, a tento rok už ako „hrdina Ruskej federácie“.
Prieskum Bajkalského jazera, ktoré obsahuje 90 percent sladkovodných zásob Ruska, je rozdelený na dve etapy.
Tá prvá sa skončí už túto jeseň. Počas nej sa batyskafy spustia pod vodu šesťdesiatkrát. Na budúci rok expedícia bude pokračovať a plánuje vyše sto ponorov.
Politici v ponorkách
Posádky oboch miniponoriek sú trojčlenné. Okrem vedcov sa v nich na dno jazera spustil aj prezident regiónu Burjatsko Vjačeslav Mogovicyn či miliardár Michail Slipenčuk a poslanec Dumy Vladimir Gruzdev.
Osadenstvo batyskafov má ilustrovať spoluprácu vedy, veľkých peňazí a politiky. Na palube nechýbala ani vlajka strany Jednotné Rusko, ktoré vedie premiér Vladimir Putin.
Ako dodávajú komentátori, politická podpora je nutná. Expedícia stojí najmenej 6 miliónov dolárov. Akékoľvek kroky sú zaznamenávané na špeciálne kamery inštalované na oboch prístrojoch. Vlečný čln, z ktorého sa v Usť-Barguzinskom zálive Miry spustili do vody, sprevádzal sedem ďalších ľudí. Ruská štátna televízia vysielala akciu v priamom prenose.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: agentúra Epicetrum