Po oddelení s mäsovými výrobkami sa pomaly prechádzajú mamičky s kočíkmi, manažéri v oblekoch i staršie dôchodkyne. Išlo by o bežný obrázok zo supermarketu, keby si do košíkov nedávali biošunky, balené biomäso a bioklobásy.
Ekologicky vypestované potraviny sú dnes po celom Nemecku veľmi populárne a v berlínskej štvrti Prenzlauer berg stojí aj najväčší bioobchod v Európe. Na dvoch poschodiach ponúka všetko od zeleniny cez sladkosti a syry až po oblečenie.
Škandál so zlým mäsom
Bio je v Nemecku v trende. Je všade a nekupujú ho len dobre zarábajúci ľudia, ale aj študenti a penzisti. Nedávne škandály s pokazeným mäsom ešte viac vyburcovali Nemcov, aby si dávali pozor, čo jedia.
Stále viac ľudí chce konzumovať zdravé potraviny a záleží im aj na tom, či ich vypestovali podľa environmentálnych štandardov. Cena nie je prvoradá. „Konzumenti sú pripravení míňať viac peňazí na lepšie jedlo,“ povedal Markus Pippin z agentúry pre monitorovanie cien v televízii ARD.
Zošúverené pomaranče
Podľa prieskumov chodí do bioobchodov aspoň raz za mesiac polovica populácie. Rast je taký veľký, že každý týždeň otvoria v krajine jeden nový ekoobchod. Zisky firiem prudko rastú a len za posledný rok sa zvýšili o dvadsať percent. Presiahli už štyri miliardy eur.
Organické potraviny sú medzi Nemcami populárne už roky, predávali sa však iba v malých obchodíkoch. Dnes naopak expandujú aj do supermarketových priestorov. Sú také žiadané, že do svojich regálov ich museli zaradiť aj lacné diskonty, ako sú Aldi či Lidl.
Odborníci však pripomínajú, že bioovocie či biozelenina nechutia lepšie ako ich „bežní kolegovia“. Kvalita je často nízka, napríklad ekobanány sú oveľa menšie a ekopomaranče sa mnohým môžu zdať zošúverené a málo šťavnaté. Biojogurt alebo bioklobásy zase vydržia oveľa kratšie, pretože neobsahujú konzervačné prísady.
Kolu strieda bionáda
Pripomína našu vineu, je však menej sladká a má viac chuťových kombinácií. Bavorská Bionade v posledných rokoch prevalcovala kaviarne a zaradila sa medzi nemecké top bioprodukty. Pri jej výrobe sa nepoužívajú nijaké farbivá a umelé príchute.
Pôvodne ju predávali iba vo fitnescentrách, za pár rokov si však našla cestu aj k bežným konzumentom. Bionade dnes expanduje po Európe a ročne sa predá štvrť milióna fliaš.
Populárnou sa stala aj medzi antiglobalistami, ktorí ju popíjali pri protestoch proti lídrom G8 na ich vlaňajšom summite v Heiligendamme.
Biofenomén
potraviny pochádzajú z ekologického farmárstva
pri ich raste nepoužívajú pesticídy, konzervačné látky, farbivá či dochucovanie,
pri mäse sú zakázané rastové hormóny,
prioritou je zachovať čo najviac vitamínov a pôvodnú chuť.