Lesník neskoro spáva, skoro vstáva. Medzi piatou a pol šiestou ho zobudí kohút alebo štekot psov. Nasleduje studená sprcha, aby o pol siedmej mohol vyraziť do terénu.
Na ceste horou
„Najskôr sa zastavím pri drevorubačoch, ktorí ťažia vyznačené stromy. Musím zabezpečiť odvoz vyrúbaného dreva, aby sa na skládkach zbytočne neznehodnocovalo, pretože to sú jediné tržby,“ vysvetľuje Martin Matys.
Potom ide za ženami, ktoré sa starajú o novovysadené stromky. „Treba sa o ne starať neraz aj osem rokov, aby ich nezadusili traviny a nezničila zver,“ dodáva.
Cestou skontroluje oplotky-škôlky, či nie sú poškodené zverou, alebo vývratmi stromov po včerajšej búrke.
Ešte pozrieť miesta, kde by sa veľká voda mohla vyliať. Rýchlo vyčistiť priepusty, pretože ak vymelie cestu, musí zháňať peniaze na opravu.
Lesník sa musí postarať aj o zdravie lesa, preto jeho pohľad často spočinie v korunách stromov. Sleduje vývoj nového semena, bukvíc, žaľuďov či šišiek, ktoré bude treba na jeseň vyzbierať a zaslať do veľkoškôlok na výsev či dlhodobejšie uskladnenie.
Do škôlok sa sejú
len kvalitné semená
„Semená musím dať vyzbierať skôr, než mi ich ako maškrtku zožerie zver, a to len zo stromov, ktoré mám Slovenskou semenárskou kontrolou uznané ako kvalitné semennné stromy,“ dodáva Matys.
Horárovi nesmie uniknúť výskyt väčšieho množstva húseníc–piadiviek, hubiek-mníšok či nezdravo sfarbené listy a ihličie stromov. Môže to signalizovať nástup choroby, ktoré treba začať včas liečiť.
Ale v hore nestretáva len stromy, ale aj turistov, hubárov a ľudí, zvierajúcich haluzinu. Pristaví sa pri nich, porozpráva sa, vysvetlí im, čo treba, upozorní. Chce totiž pracovať tak, aby sa les čo najviac podobal prirodzenému.
Na odstrel sú určené najmä choré a neplodné kusy
Ďalšou povinnosťou lesníka je starostlivosť o zver: zabezpečuje kosenie lúk, prípravu krmelcov, senníkov a slanísk a v lete sleduje zdravotný stav zveri. Ak potrebuje zistiť niečo o zveri, v revíri nasmeruje svoje kroky ku krmoviskám, kde je po výdatnom daždi v blate množstvo stôp. Treba poznať zdravotný i kondičný stav zveri, počet nových prírastkov, vývoj parožia vysokej.
„Viem, ktorý srnec, daniel alebo jeleň sa dobre nevyvíja, ktorý je chorý a ktoré samice nemajú mladé. V období lovu sa zameriavame najmä na tieto kusy, pretože lov je selekcia jedincov nevhodných na ďalší chov, “ vysvetľuje.
Na konci dňa s baterkou v ruke schádza z posedu. Doma ho ešte čakajú podklady na fakturáciu prác lesným robotníkom. „Mám rád túto prácu, ale takto sa nedá žiť pre peniaze“, dodáva na záver.
Semená musím dať na jeseň vyzbierať skôr, než mi ich ako maškrtku zožerie zver.
Martin Matys horár
Autor: gal