Za silnú korunu už Česko platí

Silná česká koruna dnes ohrozuje ekonomiku našich západných susedov. Napriek tomu je pre Česko lepšie, keď ešte euro nezavedie, hovorí viceguvernér Českej národnej banky MOJMÍR HAMPL. To, či Slovensko zavádza euro v správnom čase, hodnotiť nechcel. Na otá

(Zdroj: ČNB)

zky odpovedal písomne.

Urobilo Slovensko správne, keď sa rozhodlo do eurozóny vstúpiť ako prvá krajina z V4, a to už v roku 2009?

„Na túto otázku si musí odpovedať každá krajina sama. Podmienky sú v každej krajine rôzne. Neexistuje pritom spôsob, ako presne vypočítať správny dátum prijatia spoločnej meny. Do tejto úvahy navyše vstupujú aj argumenty politické, romantické či psychologické, ktoré môžu mať v rôznych krajinách rôznu váhu. Neodvážim sa hodnotiť váš vstup. V každom prípade budeme v Česku pozorne sledovať skúsenosť Slovenska s eurom. Vaše skúsenosti budú pre nás mimoriadne cenné.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako hodnotíte postoj českých politikov k euru?

„Vláda a centrálna banka sú, myslím, v tejto chvíli zajedno v tom, že najprv treba urobiť domáce úlohy v hospodárskej politike a až potom sa rozprávať o dátume vstupu. A nie naopak. Vstup do eurozóny nie sú preteky. Nevyhráva nevyhnutne ten, kto je prvý, ale ten, kto je najlepšie pripravený. Navyše, som presvedčený, že pre doháňajúcu ekonomiku je režim voľne plávajúceho kurzu výhodnejší než jeho úplné ukotvenie. Je takmer nemožné mať v doháňajúcej ekonomike zároveň vysoký ekonomický rast, nízku infláciu a fixný kurz. Keby som sa mal rozhodnúť, čo z týchto troch vecí obetujem, tak pri českej skúsenosti s voľne plávajúcim kurzom v posledných desiatich rokoch ako prvý obetujem pevný kurz. Zdôrazňujem, že toto zásadné rozhodnutie musí urobiť každá krajina sama a neexistujú pritom žiadne zaručené návody.“

SkryťVypnúť reklamu

Je už česká koruna naozaj taká silná, že ohrozuje vývozcov aj ekonomiku?

„Aktuálne údaje o zahraničnom obchode síce zatiaľ nenaznačujú žiadnu drámu, no prvé signály z ekonomiky už ukazujú, že razantné posilňovanie sa meny bude mať vplyv na export i zamestnanosť aj napriek tomu, že miera nezamestnanosti je u nás stále najnižšia za posledných deväť rokov. Bohužiaľ, spevňovanie kurzu prichádza v čase výrazného spomaľovania tempa ekonomického rastu u našich hlavných obchodných partnerov, najmä Nemecka. Takže kombinácia znižovania konkurencieschopnosti českej produkcie a toho, že v západnej Európe budú musieť hlbšie na­črieť do peňaženiek, je naozaj pre ekonomiku nepríjemná.“

Aké sú pozitívne stránky takejto silnej meny?

„Pozitíva sú jasné: ľudia bohatnú, vyrovnáva sa ich kúpna sila s vyspelým zahraničím. Importéri majú zlaté časy. Ľuďom sa postupne zlacňujú tovary a služby z dovozu. Posilňovanie našej koruny ďalej zásadne tlmí dosah vyšších cien ropy a iných komodít na české spotrebiteľské ceny. Pomáha tak udržiavať veľký výdobytok českej menovej politiky z posledných desiatich rokov, ktorým je stabilné prostredie s nízkou infláciou. Navyše, v ekonomike, kde na korunu exportov pripadá 80 halierov importov, pomáha spevňovanie meny znižovať českým výrobcom ceny dolárových a eurových vstupov.“

SkryťVypnúť reklamu

A čo negatíva?

„Platíme daň v podobe drvivého účinku na exportérov. Najmä na tých, ktorí ako hlavný náklad majú prácu platenú v korunách. Problémy má aj domáci cestovný ruch. Ak koruna silnie prirodzeným tempom, je to v poriadku. Abnormality akýmkoľvek smerom však vždy spôsobujú problém. Ale ako som už povedal, voľne plávajúci kurz priniesol v posledných rokoch českej ekonomike veľa dobrého. Epizódy neuveriteľného posilňovania sú výnimkou, nie pravidlom.“

Ako môže vláda a Česká národná banka proti neprimerane silnej korune bojovať?

„V tejto súvislosti sa často objavujú nesprávne úvahy, že zosilňovanie koruny zväzuje ruky centrálnej banke, že naraz nie je schopná robiť autonómnu menovú politiku. Ale to je omyl. Aj naďalej môžeme ľubovoľne hýbať úrokmi. Okrem toho, menové podmienky majú dve „nohy“ – úrokovú a kurzovú. Do úvahy treba vziať kombináciu oboch nástrojov. Diskusia je potom o tom, aká prís­na či uvoľnená má byť úroková zložka pri očakávanom vývoji zložky kurzovej, aby menové podmienky zaistili plnenie inflačného cieľa. Problémom teda nie sú zviazané ruky banky, ale mimoriadna neistota ohľadne budúceho vývoja v zahraničí a doma, teda obťažnosť nastavenia sadzieb tak, aby sa to ex-post­ javilo ako optimálne.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu