BRUSEL. Dvojrýchlostná Európa sa pomaly stáva realitou. Členské štáty Európskej únie o nej hovoria vždy, keď sa v jej vnútri stane niečo zlé. Ide o možnosť pre skupinu krajín pustiť sa do integračného projektu, na ktorom sa ostatní nechcú podieľať, ale zároveň nechcú záujemcom brániť.
Na klauzulu o dvojrýchlostnej únii teraz odkázalo deväť krajín, ktoré chcú zblížiť rozvodové pravidlá zmiešaných párov. Cez víkend požiadajú Európsku komisiu o aktiváciu „posilnenej spolupráce“. Cesta k dvojrýchlostnej, rozdielne integrovanej Európe, sa tak ešte viac otvorila.
Ako rozviesť Poľku a Brita
Rozvody medzinárodných manželstiev sa Brusel snaží vyriešiť už roky. Ročne sa ich v únii rozvedie 170tisíc a ak sa pár nedohodne, na aký súd, a teda na aký právny poriadok sa obráti, prichádzajú problémy. Rozvodové zákonodarstvo sa totiž líši v každom štáte.
Napríklad Švédi majú veľmi liberálny zákon, zatiaľ čo Malta rozvody vôbec neumožňuje.
Brusel prišiel s návrhom, že by mohli sudcovia rozviesť pár i podľa zákona tretej krajiny – napríklad podľa posledného miesta trvalého bydliska manžela. Časti krajín sa to nepáčilo, ale boli ochotné ustúpiť.
Šaría v únii
Švédsko sa však postavilo ostro proti. Nechce, aby jeho občanov rozvádzali v hraničných prípadoch podľa zákonov arabských štátov, preto návrh zablokovalo.
Zástancovia zjednotenia rozvodových pravidiel to však nevzdali. Na včerajšej schôdzke ministrov spravodlivosti v Bruseli preto oznámili, že sa vydajú cestou „posilnenej spolupráce“. Znamenalo by to, že jednotné pravidlá cezhraničných rozvodov by platili len u nich a pre zvyšok by sa nič nezmenilo.
Podmienkou takého scenára je, že sa nájde najmenej osem krajín ochotných vydať sa touto cestou a že im to nadpolovičná väčšina únie odsúhlasí.
S tým problém zrejme nebude. Jasné za povedalo deväť krajín: Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko, Taliansko, Španielsko, Grécko, Rumunsko, Portugalsko aj predsedajúce Francúzsko.
Prevažná väčšina krajín stále váha a možno sa časom pridá, až bude na stole konkrétna úprava medzinárodných rozvodov. Dôrazne proti sú len štyri až päť štátov, čo na zablokovanie „posilnenia spolupráce“ nestačí.
Rozdelená Európa
Je tu však i politická rovina. „Musíme ten problém vyriešiť, týka sa každoročne tisícok občanov,“ povedala francúzska ministerka spravodlivosti Rachidad Dati. „Neradi by sme však, aby táto téma rozdelila našu krajinu a naše spoločnosti,“ dodala.
Uvedených deväť krajín preto bude lobovať, aby účastníkov spoločných pravidiel bolo čo najviac - aby si únia nespôsobila nové jazvy.
Musíme rozvodový problém vyriešiť, týka sa tisícok občanov. Neradi by sme však, aby táto téma rozdelila naše spoločnosti.
Rachidad Dati, francúzska ministerka spravodlivosti