BRATISLAVA. Firmy, ktorých činnosť môže spôsobiť spoločenské napätie, si často zlepšujú imidž tým, že podporujú charitatívne projekty či rôzne nadácie. Ich podnikateľské snahy sú pritom v spore so záujmami nadácií aj s verejným záujmom.
Švédska stavebná firma Skanska podporuje ochranu životného prostredia cez program nadácie Ekopolis. Obyvatelia aj starostka bratislavského Devína však hovoria, že pri výstavbe vilových domov v ich štvrti sa firma správa presne naopak.
Devín Skanska nahnevala
„Za Devín môžem povedať, že Skanska sa ako spoločnosť, ktorá dbá o životné prostredie, len tvári. Ich agresívne snahy o výstavbu bezduchého sídliska vo vzácnom prostredí Devína sú toho jednoznačným svedectvom,“ hovorí starostka Ľubica Kolková.
Tvrdí, že tretinu nového sídliska naprojektovala Skanska v ochrannom pásme prírodnej pamiatky Devínska lesostep, kde platí 3. stupeň ochrany prírody, a v jej tesnej blízkosti.
Petíciu proti výstavbe podpísalo 65 percent obyvateľov Devína i obyvatelia Bratislavy.
„Nevidím v tom žiadny konflikt,“ povedala však hovorkyňa skupiny Skanska Magdaléna Dobišová. „Neohrozujeme ani životné prostredie, ani ľudí v Devíne. Nenarušujeme životné prostredie, lebo projekt viladomov nezasahuje do lesostepi. Keby sme dostali len jedno negatívne stanovisko od životného prostredia, určite by sme do toho nevstupovali.“
Firma na stavbu v chránenom území dostala súhlas úradu pre životné prostredie. Starostka sa však domnieva, že na ňom niekto sfalšoval dátumy a podala podnet na políciu.
Skanska je aj členom združenia, ktoré stavia diaľnicu ponad Považskú Bystricu. Aktivisti neustále hovoria, že tento variant je podľa štúdií najneekologickejší. Dobišová reagovala, že Skanska je len členom združenia, nie realizátorom stavby.
Platili čističku, sadia stromy
Riaditeľ Ekopolisu Peter Medveď si nemyslí, že jeho nadáciu podporuje spoločnosť, ktorá životné prostredie ničí. „Prípad výstavby na Devíne je prejavom širšieho trendu, ktorý aj v nadácii Ekopolis považujeme za problematický a snažíme sa zmierňovať jeho dopady. Nemyslíme si však, že spoločnosti Skanska nezáleží na životnom prostredí.“
Spolupráca sa začala po víchrici v Tatrách, kde Skanska obyvateľom Tatranskej Polianky zaplatila obnovu čistiarne odpadových vôd.
„Nepovažujeme podporu nadácie za etický problém, pretože životné prostredie v programe Ľudia pre strom podporujeme v nadácii Ekopolis už tretí rok. Za toto obdobie bolo vysadených vyše desaťtisíc stromov,“ povedala Dobišová.
Firmy so zeleným imidžom
Zuzana Wienk z Aliancie Fair Play si myslí, že vo všeobecnosti je na Slovensku obrovský priestor na to, aby firmy zneužívali spoluprácu s mimovládnymi organizáciami na zlepšenie svojho imidžu.
„Žiaľ, nie je to nový fenomén, ktorý sa objavil iba u nás,“ hovorí. „Aj v USA išli firmy v prvej polovici 20. storočia do občianskych projektov so zištnými úmyslami. Nepriamo tým však dali verejný záväzok a spoločnosť ich kontrolou nakoniec donútila k zmene správania.“
V našej spoločenskej situácii je veľmi ťažké nájsť sponzora, ktorý vstupuje do projektov úprimne a nezištne, myslí si Wienk.
Hovorí, že spoločnosť aj prijímatelia podpory by mali prísne vyžadovať dodržiavanie dohodnutých princípov a tlačiť firmy k zmene správania. „Inak nemôžeme dosiahnuť zmenu spoločenskej kultúry.“
Penta prednášala
Nadácia Penta sponzorovala Katedru žurnalistiky UK v Bratislave. Predmet Základy ekonómie v žurnalistickej praxi prednášali odborníci z finančnej skupiny Penta.
„Jedna riziková vec tu je. Ak by sa ukázalo, že finančná skupina za to očakávala nadštandardné výhody. Napríklad, ak by presadzovala, že je lepšia ako iná,“ tvrdí český analytik médií a marketingu Daniel Köppl. „Inak je to pri finančnej situácii školstva v poriadku. Ide o verejný prospech - vzdelanie.“
(jgl)