BRATISLAVA. Pezinskí aktivisti si myslia, že Generálna prokuratúra konala účelovo, keď v júni vydala stanovisko, že územné rozhodnutie pre skládku odpadov len 400 metrov od centra Pezinka bolo v poriadku.
Rozhodnutie vlani vydal Krajský stavebný úrad v Bratislave pod vedením nominanta Smeru Jána Mana mladšieho, ktorý je vlastníkom pozemkov pod skládkou a synom žiadateľa o jej výstavbu Jána Mana staršieho. O preskúmanie tohto rozhodnutia požiadal prokuratúru po protestoch tisícov Pezinčanov minister životného prostredia Jaroslav Izák.
Mesto vraj konalo správne
„Nepravdivosť a možnú účelovosť stanoviska prokuratúry potvrdzuje stanovisko dvoch renomovaných právnych kancelárií, ktoré ho občianskej iniciatíve poskytli bezplatne,“ hovorí Zuzana Čaputová z iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Stanovisko vypracovali právnici Ján Ondruš a Ernest Valko z kancelárií G. Lehnert a Valko & Partners.
Právnici spochybnili tri kľúčové argumenty, ktorými Generálna prokuratúra územné rozhodnutie pre skládku obhajuje.
Prokurátor v stanovisku tvrdil, že mesto skládku vo svojom územnom pláne zakázalo nariadením, ktoré zrušil Ústavný súd. Ondruš a Valko však upozorňujú, že mesto nariadenie po zverejnení nálezu Ústavného súdu upravilo a nové znenie súd už nezrušil. „Územné rozhodnutie pre skládku je preto nezákonné, keďže je vydané v rozpore s územným plánom mesta Pezinok“.
Právnici spochybňujú aj tvrdenia prokuratúry, že skládka je v súlade s Programom odpadového hospodárstva Bratislavského kraja a aj územným plánom Bratislavského kraja. Pezinská skládka je podľa nich spomínaná len v smerných častiach programu, ktoré pre mesto nie sú záväzné. V územnom pláne kraja je zas iba v nezáväznej prílohe.
To nedávno potvrdili aj bratislavská župa a ešte v roku 2002 aj ministerstvo životného prostredia, ktoré napísalo, že „navrhovaná lokácia skládky v územnom pláne kraja je smerného charakteru a je v plnej kompetencii mesta Pezinok riešiť lokalizáciu skládky na svojom území“.
Prokuratúra mlčí
„Z týchto stanovísk, ako aj aktuálneho stanoviska právnikov vyplýva, že tvrdenie Generálnej prokuratúry ignorovalo dostupné dokumenty a účelovo zdôvodnilo svoju argumentáciu,“ tvrdí Čaputová.
„Je otázne, z akých pohnútok prokurátor vychádzal,“ pýta sa aktivista Jaroslav Pavlovič.
Generálna prokuratúra včera na otázky SME nereagovala. Inšpekcia životného prostredia, ktorá o definitívnom povolení skládky rozhoduje, tiež nepovedala, či sa s názorom právnikov zoznámi. „Povolenie pre skládku preskúmame podľa platných právnych noriem a na základe toho vydáme rozhodnutie,“ napísal jej hovorca Michal Štefánek.