Od politikov sa čaká, že prídu

Pasivita pri katastrofách môže politikom ublížiť. Fico zatiaľ reaguje promptne.

Ľudia v Čirči premiérovi a ministrovi vnútra vynadali. Viac ako ich v obci čakali ťažkú techniku.Ľudia v Čirči premiérovi a ministrovi vnútra vynadali. Viac ako ich v obci čakali ťažkú techniku. (Zdroj: PRE SME – PETER RINDOŠ)

BRATISLAVA. Je 23. júl 2008. Hneď, ako sa v médiách začali objavovať správy, že sa na východe Slovenska začínajú vylievať riečky a potoky, premiér Robert Fico sadá do auta a vyráža do postihnutých oblastí. Do obce Čirč prichádza dokonca skôr ako očakávaná pomoc. Na východe Fico prečká noc, spať išiel až po piatej ráno, na druhý deň sa vracia do Bratislavy.

Je koniec leta 2002, krátko pred parlamentnými voľbami v Nemecku. Ničivé záplavy na Labe sužujú veľkú časť krajiny. Socialistický kancelár Gerhard Schröder neváha. Okamžite mieri k vyliatym riekam a obchádza obec za obcou. Kamery ho snímajú v gumákoch. Sľubuje veľkú pomoc. Schröder napriek nepriaznivým prognózam napokon tesne porazí pravicu a zostáva kancelárom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Galoše zaberajú

Tento príklad zjavne zaujal. V roku 2006 - dva mesiace pred voľbami - obiehal v galošiach zaplavené Česko predseda ČSSD Jiří Paroubek.

V predvolebnom apríli 2006 zasa záplavy na hrádze vyhnali premiéra Mikuláša Dzurindu aj ďalších vládnych politikov. Svedkovia vtedajšej protipovod­ňovej „misie“ popisovali reči miestnych obyvateľov. Vraj sa tešili, že záplavy prišli pred voľbami a pomoc preto bude štedrá.

Povodne a iné katastrofy sú pre vládnych politikov „povinnou jazdou“. Pokiaľ sa na mieste neukážu okamžite, riskujú stratu bodov nielen u ľudí v postihnutom území, ale v celej krajine. Aj malé meškanie je okamžite potrestané kritikou, hoci výsledok premiérovej či prezidentovej návštevy na mieste automaticky neznamená účinnejšiu pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Bush narazil

Je 31. august 2005. Hurikán Katrina pustoší juh USA. Zahynie vyše 500 ľudí. Prezident George Bush sa v krátkom čase prihovára občanom cez médiá, ale do New Orleansu vyráža až o tri dni. Verejnosť ostro kritizuje vládu za záchranné akcie, Busha za nečinnosť, hoci krátko po prvej návšteve nasleduje aj druhá a tretia. Katrina patrila k zlomom Bushovej popularity poznamenanej vojnou v Iraku..

Kritiku si odniesol aj Vladimír Mečiar v roku 1998, keď voda zabila 50 obyvateľov rómskej osady v Jarovniciach. Zatiaľ čo vtedajší lídri opozície Mikuláš Dzurinda, Jozef Migaš aj Rudolf Schuster na východ išli takmer okamžite, Mečiar sa do zaplavených Jarovníc nakoniec vydal až po 17 dňoch a rómsku osadu nakoniec vynechal.

Kritiku opozície vtedy zaznamenali dokonca aj zahraničné médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povodne hýbu politikou:

Slovensko, 1998 – návšteva premiéra Vladimíra Mečiara na východe Slovensku až 17 dní po povodniach zdvihla vlnu kritiky


Nemecko, 2002 – okamžitá reakcia pri povodniach kancelárovi Gerhardovi Schröderovipomohla vyhrať voľby


USA , 2005 – neskorá a slabá reakcia na hurikán Katrina v New Orleans ubrala Georgeovi Bushovi výrazne na popularite

Šéfuje starosta

Keď sa začína vylievať potok, všetko stojí a padá na starostovi.

Najlepšou bariérou pred rozbesnenou vodou a škodami je rýchla reakcia starostu. Ak rýchlo zvolá povodňovú komisiu, vyhlási stupeň ohrozenia, rozdelí úlohy a má techniku, obec môže byť záchránená.

„Starosta všetko organizuje, ostatní to zabezpečujú,“ hovorí starostka kysuckej obce Povina Margita Šplháková. Vo funkcii je 20 rokov a zažila niekoľko povodní. Starosta však závisí aj od pomoci miestnych podnikateľov. Od nich zháňa techniku. Ak v obci nie je, pomáha obvodný úrad, ktorý musí o každej takejto situácii včas vedieť.

SkryťVypnúť reklamu

Starostovia na túto svoju povinnosť často zabúdajú. „Buď z neznalosti alebo sú zaneprázdnení záchrannými prácami,“ tvrdí vedúci odboru civilnej ochrany Obvodného úradu v Žiline Ľubomír Hollý. Potom hrozí, že systém pomoci zlyhá.

Keď rozsah povodní narastá, kompetencie prechádzajú od starostu a obvodného úradu vyššie. Nasleduje obvodný úrad v sídle kraja, až celoslovenská povodňová komisia.

Starosta Kysuckého Lieskovca Štefan Mrenko nemá výhrady voči tomuto systému. Priznáva však, že zlyhať môže. Keď zlyhá komunikácia, nepodarí sa včas zabezpečiť techniku.

(vev)

Fico počúval: Kde je technika, páni?

Tvrdo a nahlas sa prihovorili v Čirči premiérovi a ministrovi vnútra, keď v stredu v noci prišli do obce, v ktorej dvaja ľudia prišli o život.

SkryťVypnúť reklamu

ČIRČ. Ľudia v Čirči premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka nešetrili. „Keby sa to stalo v Bratislave, pomoc je už tu,“ kričali.

Premiér aj minister vnútra počúvali, vysvetľovali, no Čirčanov presviedčali len ťažko.

Ťažké mechanizmy, ktoré mali pomôcť s rozvodneným potokom, prichádzali podľa nich neskoro.

Vraj provokovali

„Pomoc sme pýtali ešte pred obedom. Páni, pýtam sa vás, kde je tá technika doteraz? Kedy príde? Je už polnoc!“ pýtal sa Miro Čerkala, jeden z miestnych. Nestáva sa často, aby niekto takto hovoril s premiérom.

Kaliňák situáciu upokojoval. „Od armády k vám ide z Michaloviec ťažká technika. Prichádzajú mechanizmy zo Žiliny. Nasadili sme súkromné stroje, ktoré zaplatí ministerstvo vnútra.“

Fico pre TASR pripustil možnosť slabej kmunikácie medzi miestnymi zložkami, ktoré ako prvé reagujú na krízové situácie a mechanizmami, ktoré má k dispozícii štát. Vláda sa vraj na to musí pozrieť.

SkryťVypnúť reklamu

Príchod predsedu i podpredsedu vlády napriek tomu niektorí vnímali ako provokáciu. „Neviem, načo sa prišli ukazovať. Teraz nás už nezachránia. Neposlali sem ťažké stroje ani vrtuľník. Hanba,“ zahundral si pán postávajúci blízko Fica.

„Emócie fungujú,“ reagoval premiér a hovoril, že prišiel situáciu zmonitorovať.

Tisícročná voda

Ľudia v Čirči hovorili o tisícročnej vode, ktorá so sebou zobrala aj súrodencov: Andreu, 33-ročnú matku dvoch detí a 41-ročného Slava, takisto otca dvoch detí. Zomreli pri záchrane maringotky, ktorú začala podmývať voda a hrozilo, že ju silný prúd zoberie. S pomocou priateľa z neďalekého Orlova chceli maringotku odtiahnuť traktorom do bezpečia.

Prúd bol však taký silný, že premohol aj traktor a spoločne s maringotkou ich začal unášať. V tej chvíli z traktora vyskočili. Zachrániť sa podarilo iba 37-ročnému Orlovčanovi, ktorému pomohol 28-ročný miestny obyvateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Telá súrodencov našli po asi dvoch hodinách pri jednom z rodinných domov - prúd vody bol taký silný, že z nich postrhával šatstvo.

Peter Rindoš

Vojaci čakali, kedy ich zavolajú

Vojaci boli pripravení pomôcť v stredu podvečer, požiadavku na zásah od krízových štábov dostali až včera ráno. „Z vlastnej iniciatívy sme aktivizovali vojakov, prichystali sme aj techniku,“ vysvetľuje hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. O pol šiestej ráno vzlietol vojenský vrtuľník, aby zmapoval situáciu. Pred ôsmou prišla na základňu v Prešove požiadavka bardejovského krízového štábu. Žiadal o doručenie potravín, vody a liekov do obce Livov. Vojaci poslali do postihnutých obcí aj ťažkú techniku. „Sme pripravení nasadiť až 3-tisíc vojakov do troch hodín od vznesenia požiadavky,“ dodal Gemela.

SkryťVypnúť reklamu

(mp)


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu