Napriek škodám by mala byť tohtoročná úroda vyššia ako minulý rok. O koľko, ukáže až zber. Ten farmárom komplikuje hlavne počasie.
BRATISLAVA. Po búrkach či silnom vetre sú farmári s odhadmi skutočných úrod opatrnejší. Prvé odhady Štatistického úradu hovorili až o tretinu vyšších úrodách obilnín ako v minulom roku. V tom čase nikto nerátal s takýmto dramatickým vývojom počasia.
„Odhady sú jedna vec, ale o úrode sa môže hovoriť, až keď je v sýpke, nie keď je ešte na poli,“ povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. Podľa neho môžeme stále počítať s vyššou úrodou ako vlani. Na to, o koľko to nakoniec bude, si treba počkať až do konca žatvy.
Straty sú na množstve i na kvalite
Dážď ničí úrodu nielen tým, že pováľa obilie, ale znemožní aj prístup techniky na polia. „Tohtoročné leto je problémové, lebo veľmi často prší a obilie nestihne ani vyschnúť. Kým príde ďalší dážď, úrodu zberajú tak, že ju doslova kradnú z polí,“ povedal klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Podľa Nemca daždivé počasie znižuje obsah lepku v pšenici. Pozbieraná úroda tak nedosiahne kvalitu potrebnú pre potravinársku výrobu a obilie môže byť len na kŕmne účely. Úroda sa znehodnocuje a znižujú sa aj zisky farmárov.
Prvé odhady škôd sa šplhali k 800 miliónom slovenských korún. Tie však ešte nerátali so škodami, ktoré priniesli búrky z tohto týždňa. „Po včerajšku to stúpne ešte vyššie, nevieme ešte, čo všetko bolo zasiahnuté,“ povedal Nemec. Podľa neho nejde len o straty na úrode, ale aj na kvalite zozbieraných zŕn.
Kompenzovať škody spôsobené nepriaznivým počasím chce farmárom rezort pôdohospodárstva.
„Ak vláda či rezort pôdohospodárstva vytvorí finančné podmienky na kompenzáciu týchto škôd v tomto roku, niektoré škody budú vyplatené do konca roka,“ povedala riaditeľka komunikačného odboru ministerstva pôdohospodárstva Helena Poláková. Ak sa peniaze nenájdu, farmári si počkajú na nasledujúci rok.
Straty pri obilí možno
vyrovnajú okopaniny
Vysoké úrody pôvodne hlásili aj susedné krajiny. „Problémy s počasím však majú poľnohospodári v celom priestore strednej Európy,“ hovorí klimatológ Faško. Tak výdatne ako na východe Slovenska prší aj na západe Ukrajiny, Maďarsku, južnom a juhovýchodnom Poľsku. Prudké búrky boli už aj v Čechách, Rakúsku, Nemecku a vo Švajčiarsku.
Potvrdil to aj tajomník Českej agrárnej komory Jan Záhorka. „Zdržuje to žatvu, zvyšuje straty a znižuje kvalitu úrody,“ povedal. V Čechách tiež odhadovali vysoké úrody, po búrkach je však niekoľko tisíc hektárov obilnín zničených, vyše sedem tisíc pováľaných.
O tom, aký vplyv bude mať nakoniec výška úrody na ceny obilnín – a to nielen na Slovensku – je podľa predsedu poľnohospodárskej komory Milana Semančíka ešte predčasné hovoriť.
Trh sa totiž zatiaľ veľmi nehýbe. „O miere zisku nerozhodne slovenská úroda obilia.“ Ceny podľa neho určí dopyt a ponuka na európskom trhu.
Takéto zrážky pri pomerne vysokých teplotách vzduchu, pomáhajú však okopaninám. Nádejne vyzerá úroda kukurice, ale aj repy. „Teda to, čo sa stratilo pri obilninách, sa môže pri okopaninách nahradiť,“ myslí si Faško.
Odhady sú jedna vec, ale o úrode sa môže hovoriť, až keď je v sýpke, nie kým je ešte na poli.
Stanislav Nemec, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Autor: Zdenka Zajíčková © SME