BELEHRAD, BRATISLAVA. „Radovan Karadžič!“ kričí ako o dušu dvadsaťročný mladík na hlavnom belehradskom námestí. Na bunde má pripnutý odznak Stop haagskej tyranii. Do centra prišiel vyjadriť podporu čerstvo zadržanému lídrovi bosnianskych Srbov, ktorého obviňujú z genocídy.
Spolu s ním je v stredu podvečer na námestí aj Karadžičov brat Luka a ďalších asi tisíc ľudí. Okrem mladých fanúšikov belehradských futbalových klubov aj starší sympatizanti Srbskej radikálnej strany. Bola to zatiaľ najväčšia podpora, ktorú Radovan Karadžič do svojej belehradskej cely dostal.
Obyčajných Srbov jeho zatknutie nerozhorčilo natoľko, aby vybehli do ulíc. A že dokážu prejaviť svoj názor, ukázali vo februári, keď po vyhlásení nezávislosti Kosova demoštrovalo proti nemu niekoľko stotisíc ľudí.
Jediná politická sila, ktorá zadržanie Karadžiča odsúdila a plánuje zaňho protestovať každý deň, je Srbská radikálna strana. S ňou chcel po voľbách bývalý premiér Vojislav Koštunica zostaviť novú vládu. Chýbali mu však hlasy socialistov, ktorí dali prednosť proeurópskym demokratom prezidenta Borisa Tadiča. Práve zmena vlády pravdepodobne viedla k dolapeniu vojnového zločinca.
Srbské úrady už pátrajú po ľuďoch, čo pomáhali Karadžičovi na úteku priamo v hlavnom meste. Nová vláda tiež rozhodla, že veľvyslanci Srbska sa vrátia do krajín Európskej únie, ktoré doteraz uznali Kosovo. Považuje sa to za proeurópske gesto voči Bruselu.
Autor: vas