SOFIA, BRATISLAVA. Sedem prázdnych stoličiek včera stálo pred sídlom bulharskej vlády v Sofii. Na jednej z nich, chrbtom k vládnej budove, sedel Rosen Markov, šéf Komisie na ochranu bulharských zdravotníkov v Líbyi. Pre premiéra napísal na transparent odkaz: Obviňujeme, čakáme.
Markov, ktorý sa roky zasadzoval v prípade väznených bulharských sestričiek v Líbyi za ich práva, včera na výročie ich prepustenia protestoval proti neplneniu sľubov, ktoré vláda „šestke z Benghází“ dala.
Trpeli za chybu iných
Päť bulharských zdravotných sestier a palestínsky lekár Ašraf alHadžúdž, ktorému pred rokom udelili bulharské občianstvo, sa na proteste nezúčastnili. „Hanbia sa za prístup vlády k nim,“ citoval Markova bulharský spravodajský portál novinite.com.
Tri zo zdravotníčok a palestínsky lekár si výročie svojho prepustenia na slobodu pripomenuli v centre hlavného mesta na bohoslužbe v Kostole svätej Sofie. Svorne tvrdia, že vláda nesplnila to, čo im pri návrate domov sľúbila. Premiér krajiny Sergej Stanišev sa s nimi stále nestretol, aj keď ho o to niekoľkokrát žiadali.
Šesticu zdravotníkov v roku 1999 zatkli v Líbyi a obvinili ich z úmyselného nakazenia viac než štyristo detí vírusom HIV. Odborníci tvrdili, že epidémia vypukla pre nehygienické podmienky. V máji 2004 ich odsúdili na trest smrti, čo v júli 2007 Najvyšší súd opäť potvrdil.
Nadácia syna Muammara Kaddáfího, do ktorej prispela aj Európska únia, vyplatila 17. júla rodinám nakazených detí polmiliardové odškodné. Najvyššia súdna rada tak zmenila trest smrti na doživotie. O týždeň neskôr pristáli zdravotníci v Sofii, kde im bulharský prezident Georgi Parvanov udelil milosť.
Palestínčan si vzal Bulharku
Odvtedy sa všeličo zmenilo. Cecilia Sarkozyová, ktorá za sestričky v Líbyi lobovala a priviezla ich domov, už zopár mesiacov nie je prvou dámou Francúzska.
Ašraf alHadžúdž sa oženil s Bulharkou z mestečka Pleven a narodil sa im syn Ryan. Sestra Nasia Nenovová sa zapísala na univerzitu a má za sebou úspešný prvý rok štúdia fyzioterapie. Kristiana Valčevová a Snežana Dimitrovová už vydali o svojom osemročnom pobyte v líbyjskom väzení knihy.
Vaľa Červeňašková a Valentina Siropulová sa zase vrátili k práci sestier. „Teraz sme ostali sami,“ povedala Červeňašková agentúre AFP, čím reagovala na transparenty Nie ste sami, ktorými im kedysi doma vyjadrovali podporu. „Stále čakáme, že vláda dodrží slovo, ktoré nám dala,“ citoval Červeňaškovú denník The National.
Na sestričky sa zabudlo
Vláde trvalo celý rok, kým sa rozhodla, že zdravotníkom započíta osem rokov strávených vo väzení do dôchodku. Len minulý týždeň potvrdila dokument, ktorým im za toto obdobie priznáva aj zdravotné poistenie.
Byty, ktoré pred rokom omilosteným sestrám sľúbil mobilný operátor Mtel, ešte nie sú celkom dokončené. Nejde v nich voda ani elektrina. Vláda sa bráni, že len na oslobodenie zdravotníkov vynaložili viac než 2,5 milióna eur (asi 75 miliónov korún).
Chrbát zdravotníkom ukazuje už aj verejnosť, ktorej sa nároky na kompenzácie za stratené roky zdajú chamtivosťou. Tričká s portrétom Kaddáfího na bulharskej vlajke sa dokonca stali obľúbeným suvenírom.