John McCain sa minulý týždeň v Detroite opäť ukázal s Mittom Romneym, svojím bývalým rivalom o republikánsku prezidentskú nomináciu. Jeho meno sa už dlho spomína ako možná dvojka na hlasovacom lístku. Barack Obama sa zas v Indiane ukazoval s dvomi adeptmi na špekulatívnom zozname viceprezidentov, senátorom Evanom Bayhom z Indiany a bývalým senátorom Samom Nunnom z Georgie.
Poradcovia oboch prezidentských kandidátov rýchlo popreli, že by išlo o nejaké konkurzy, ktoré v minulosti niektorí prezidentskí kandidáti (ako Walter Mondale v roku 1984) nútili podstúpiť svojich viceprezidentov. Na druhej strane im táto taktika umožňuje zhodnotiť, ako by sa vynímali na fotografiách v novinách či v televízii.
A keďže spoločných vystúpení je čoraz viac, finále je na dosah. Obama zrejme verejnosť o tom oboznámi týždeň pred konventom demokratov, ktorý sa začína 25. augusta. McCain by to mal urobiť hneď potom. Jeho poradcovia nevylúčili, že to bude už pred olympijskými hrami, ktoré sa začínajú 8. augusta.
Kto potrebuje koho
Strategické imperatívy kandidátov sú zrejmé. Obama by nemal vo svojej voľbe robiť dramatické a riskantné kroky, ktoré by od neho odvrátili pozornosť ako od lídra novej generácie. Na druhej strane McCain má dôvod hľadať niekoho, kto by trochu volebnú mapu pozmenil.
„Republikáni potrebujú urobiť niečo, aby veci zdramatizovali,“ hovorí Steve Elmendorf, ktorý v tíme demokratického kandidáta z roku 2004 Johna Kerryho hľadal viceprezidenta. „Barack je v inej situácii, on potrebuje niekoho stabilného, bezpečnú voľbu.“
Ed Rollins, republikánsky stratég, ktorý stál na čele kampane Mikea Huckabeeho, tvrdí, že McCain „si musí vybrať niekoho, kto dokáže nadchnúť a bude dostatočne mladý pre tých, ktorí kritizujú jeho vek“.
Obamov zoznam neškodných spolukandidátov je nekonečný. Ak sa McCain rozhodne vybrať niekoho tak, aby zatriasol kampaňou, jeho možnosti sú obmedzené. Najväčšie mená Republikánskej strany ako Colin Powell, ministerka zahraničia Condoleezza Riceová či guvernér Jeb Bush z Floridy sú politicky poškodené alebo už naznačili, že nemajú záujem.
Známi verzus prekvapenie
Iní so sebou ponesú nežiaduci náklad. Tam patrí napríklad Tom Ridge (pôvodom zo Slovenska, pozn. red.), bývalý guvernér Pensylvánie a minister pre vnútornú bezpečnosť. Mohol by McCainovi získať Pensylvániu, štát kde je to vždy tesné, a ktorý by chcel McCain naozaj vyhrať. Lenže Ridge podporuje právo ženy na potrat, čo znamená, že republikánsky kandidát by síce získal pár bodov u voličov registrovaných ako nezávislí, no pohneval by si konzervatívcov.
V skutočnosti sa v tichom júlovom Washingtone hovorí o mnohých menách. História naznačuje, že môže ísť aj o meno, ktoré sa vôbec nespomínalo. V roku 1988 bolo mnoho zoznamov pre budúceho prezidenta Georgea Busha staršieho. Jeho voľba Dana Quayleho však bola veľkým prekvapením.
Autor: Adam Nagourney, Patrick Healy New York Times